Skocz do zawartości

Wszystko jest źle :O


kanus

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdź dokładnie jakie masz pH ( ale testem kropelkowym) i jeżeli okaże się, że masz pH w granicy 7,6-8,0 to nic nie trzeba będzie robić. Myślę , że właśnie tak wysokie no3 było powodem spadku pH. Dlatego podmieniaj wodę(zbij no3 do wartości 20-30mg) i wyczyść filtr. Reszta później.



Zgaduję, że masz w akwarium korzeń. Jeśli tak to go wyciągnij bo to on Ci zbija ph

Mam 3 korzenie i nie zbijają mi pH. Nie przy pH w granicy 8,0 i Gh=20/KH=20 nie ma mowy za dużo subsatncji buforujących ( no chyba że akwarium to jeden wielki korzeń i to na dodatek tych z dużą ilością substancji humusowych).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie wyczyszczenie kubła i utrzymanie reżimu podmian powinno wyprowadzić to akwarium na prostą. Malawi jest łatwe w utrzymaniu ale pPyszczaki nie są do końca samoobsługowe.Musisz nauczyć się o nie dbać i systematycznie sprzątać. Naprawdę przeczytaj http://forum.klub-malawi.pl/faq.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwierz mi, że nawet jeśli faktycznie nie masz czego odmulać... to po wsadzeniu "odmulacza/kielicha itp. urządzeń" wgłąb podłoża, po odlaniu wody do wiadra zaobserwujesz "syf"

Zdaj relację, czy się nie myliłem.


btw. Czemu służy odstawienie wody na 24h? Tak z ciekawości pytam, bo "coś" o tym wiem ale chciałbym posłuchać kogoś kto tak robi/robił

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zdaję relację z prac naprawczych.

Podmieniam wodę średnio co 5 dni jakieś 25% (dwa razy było 50%). Wyczyściłam filtr, dałam nowe gąbki w pierwszej warstwie. Dodałam kultury bakterii.

Nie odmulałam i nie zamontowałam prefiltra (brak srodków na razie). Testy nadal paskowe.


No3 na poziomie 250, rewelacji nie ma, ale jest ciut lepiej. Szkoda tylko, ze ryby po pierwszej poprawie jak zaczęły kopac i buszować na dnie tak od kilku dni znów przy tafli. Juz trace nadzieję. Zastanawiam się jeszcze nad ilością ryb, że może zbyt dużo ich jest.

Dzisiaj test paskowy wykazał minimalne ilości no2, ale mam nadzieję, że to przekłamanie jakieś :( Twardość i ph bez zmian.


Zakupiłam też lepszy pokarm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ryby znów pływają przy tafli wody to może oznaczać, że w wodzie jest zbyt mało rozpuszczonego tlenu. Podmiana wody spowodowała jej chwilowo lepsze natlenienie poprzez jej mechaniczne zmieszanie. Jeżeli ryby pływają przy powierzchni i "łapią powietrze" pyskami może się okazać, że brakuje im tlenu w wodzie. Jak wygląda cyrkulacja wody? Czy wylot filtra jest pod wodą? czy masz może deszczownię? W akwarium gdzie nie ma naturalnych "producentów" tlenu czyli roślin woda natlenia się jedynie przez jej mechaniczne mieszanie - cyrkulację. Wymiana gazowa następuje na styku tafli wody i powietrza.

Często zapychają się węże od filtra - nie wystarczy wyczyścić sam kubełek, trzeba zwrócić uwagę na to czy węże nie są zapchane - wtedy przepływ wody przez filtr ulega znacznemu obniżeniu.

Ja rybki kupowałem w sklepie w Krakowie i parametry wody jeśli idzie o pH i KH były masakryczne. Paletkom by takie odpowiadały. pH miało poniżej 7, KH 4! Ryby wprowadzałem do wody o pH około 7,5 i KH 6. Dopiero po dwóch tygodniach stopniowo dodawałem sodę ( całościowo wyszły 3 łyżki stołowe sody na 180 litrowe akwarium) Dało to w sumie zadowalające parametry na poziomie pH lekko powyżej 8, KH 12.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie ma co dywagować, kup testy i dopiero podaj wyniki.

Szkoda ryb, tylko się męczą.



to może lepiej od razu skrócę ich cierpienie, bo na te testy to mnie zwyczajnie nie stać na tą chwilę. Jeśli dobrze się orientuję to musze wydać ok 100zł?(ph, kh, gh, no2, no3) chyba że macie inne/tańsze źródło.


...znalazłam na all zestaw zoolek używany za 60zł ?



Michał wylot filtra jest pod wodą, jesli dobrze rozumiem to jest to deszczownica czyli kilka otworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.