Jump to content

Odp: 450l- obsada


Arkady
 Share

Recommended Posts

Moje propozycje poddaje pod waszą krytykę:

pseudotropheus acei

protomelas taeniolatus boadzulu

i aby baniak rozruszać

melanochromis auratus

młode wszystkiego po 8 sztuk.

Czy nie za dużo gatunków w jednym baniaku (w sumie będzie 6)? Żywieniowo powinno być ok.

Proszę o opinię

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Melanochromis auratus to agresywny gatunek i non-Mbuna nie nadaje się z nim do życia. W ogóle Melanochromis są zbyt szybkie i dynamiczne aby mogły koegzystować. Protomelas teaniolatus to peryfitonożerca uzupełniajacy dietę planktonem a wiec tyba spokojnie mogąca żyć z innymi preryfitonożercami. Tak wiec auratus out ;) ... napisz co masz jeszce w tym baniaku bo wątek jest wydzielony a szukanie obsady kłopotliwe.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Obecna obsada: cynotilapia afra (5 samic, 2 samce) labidochromis caeruleus (1 samiec, 1 samica, jeden młody nieokreślonej płci, wkrótce dorzucę 3 samice), iodotropheus sprengerae (5 sztuk, w tym przynajmniej jedna samica i 2 samce, reszta nie znana).

Do tego chciałem jakieś duże, reprezentacyjne pyszczaki powyżej 15 cm i jakieś żywotne, ruchliwe, które dodałyby ekspresji. Ile gatunków mogę jeszcze dołożyć, aby nie było za wiele przy założeniu wersji z kontrolowanym przerybieniem.

-- dołączony post:

Prezesie, podejrzałem w wątku:

http://forum.klub-malawi.pl/obsady-zbiornikow-2013-t21076.html

Twoją propozycję obsady do 450 (odpowiedź #dwadzieścia osiem) wariant V.

Częściowo jest ona zbieżna z moją obsadą i znalazł się tam Melanochromis cyaneorhabdos, który może być zamiast auretus`a?

Link to comment
Share on other sites

harisimi

maingano ( cyaneorhabdos ) a auratus to dwa światy. Ta druga jest nieporównywalnie agresywniejsza. Poza tym w obsadzie nie wskazałem ryb non -Mbuna a ty myślisz o Protomelasie.


Poza tym obsada ktora wskazałem składa sie z małych grupek ryb i to generalnie tych najmniejszych i relatywnie łagodnych.


Musisz sie wiec zdecydować czy chcesz mniej gatunków w wiekszych grupach czy więcej w mniejszych. W tym drugim przypadku nie powinieneś nawet myśleć o Protomelas.


Osobiscie nie pchałbym sie w non - Mbuna bo masz afry, które są dynamiczne a baniak masz absolutnie minimalny na Protomelasa. Dlatego do afr 2x5, uporządkował bym sprawę yellow ( dodając młodych ryb celem uzupełnienia stada o samice i zostawił 1+ 4, sprengerae dałbym 2+ 5 czyli równiez uzupełnił młode. Daje to 19 ryb a więc mozesz myśleć o jednym gatunku i to w układzie jednosamcowym a nie 3 gatunki. W baniaku nie powinno byc więcej niż 25 ryb. Większy gatunek byś tam jeszcze dodał ale na pewno nie z non - Mbuny. Acei 1+5 by sie nadało. Chcąc więcej gatunków lub wieksze stado acei musiałbyś jednak pomyśleć o redukcji pozostałych np sprengerae do 1+3.


Układ:


Caeruleus 1+4

Afra 2+5

sprengerae 1+3


i do tego większe acei 2+7


albo


Caeruleus 1+4

Afra 2+5

sprengerae 1+3


Melanochromis joanjohnsonae 1+4

Metriaclima sp. elongatus Chewere 1+3

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za propozycje obsady, jest w czym wybierać.

Czy zamiast Melanochromis joanjohnsonae można dać Melanochromis johannii? Jakoś bardziej kolorystycznie mi pasuje ta odmiana.

Jak pasuje placidochromis electra do mojej obecnej obsady? Czy mógłbym poprosić o jeszcze jakieś zestawienie tego gatunku z moją obsadą?

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Nie podawałem johannii bo ma żołte samice i miałbyś wg mnie zbyt żółto ale może być zamiast joanjohnsonae także vermivorus. Placidochromis nie pasuje zupełnie. Z Labidochromisów móżesz pomyślec o mbamba, perllmut. Na prawdę obsad może być dziesiątki.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • aro600
   Właśnie na kamieniach mi glony pasują wkurza tylko szyba dodatkowo jeszcze w moim akwarium nie mam tła więc trzeba czyścić 4 szyby co przy wymiarach akwarium 240x60x70h nie należy do przyjemności jasne raz lub 2 na miesiąc to nawet z nudów ale 2 x na tydzień, a minimum raz to już przesada. W zimie to mi nie przeszkadza bo czasu ciut więcej, ale teraz...
  • Pikczer
   Glony masz piękne, ja się głowie jak takie uzyskać. Ślimaki Military Helmet? Z 20 sztuk i będą szczęśliwe. A Ty będziesz mieć znacznie mniej pracy i będzie mniej glonów. Ja czyszczę szybę raz na miesiąc bo częściej nie ma nawet potrzeby. Ja zbijałem NO3 za pomocą JBL nitratex i działało.  Może po prostu pech, albo zbieg okoliczności. Może w związku z wiosną coś się obudziło w akwarium. Ja niedawno też mailem mętną wodę nie robiąc nic. Po prostu nagle pewnego dnia. Może  Twój purolite wcale nie jest wadliwy. 
  • ziemniak
   To jest ciężkie pytanie, bo raz, że zależy co masz, kto robi i na co się decydujesz. Dodatkowo wirujące ceny, niestety zazwyczaj w górę. Widełki podaje jakie miałem oferty: Akwarium: 2500 - 3500 zł (szkło 12 mm bez OW) Stelaż: 1600 - 2400 zł Obudowa stelaża: 200 - 300 zł (zrób to sam) Moduły i kamienie: 700 zł Oświetlenie: 400 zł (zrób to sam) Pokrywa: 1300 - 1500 zł (wycena, ja mam zrobioną póki co zrób to sam) Do tego sterownik, filtry, falowniki, ryby.
  • pkiinbanww
   Na jaki wydatek się przygotować planując takiej wielkości baniak?
  • aro600
   Chciałem obniżyć NO3 żeby zwolnić wzrost glonów bo szaleją i czyszczenie szyb 2x w tygodniu, trochę światła słonecznego świeci mi na akwarium więc warunki mają bdb. Mam prodibio, ale narazie nic nie kombinuje czekam czy się woda wyklaruje, jeśli tak to chyba spróbuję puścić przepływ przez 1 korpus jak jakość wody się pogorszy będę pewny, że to przez żywice. Co do purolite to sprawdziła się stara zasada że ,,lepsze jest wrogiem dobrego,,... chciałem lepiej 
  • Pikczer
   Rośliny, piękne zielone glony i potrzebny jest ten purolite? Jak masz to dodaj bakterie, może one coś pomogą a na pewno nie zaszkodzą. 
  • Pikczer
   To mnie przekonaliscie Teraz wieczorem podlałem wszystkie rośliny wodą z akwarium Poszło też w dynie, cukinie i ogórki Zobaczymy czy rano wystrzelą A Żona do mnie: " jaka czysta woda, lepsza jak z kranu" Ale zapach inny
  • Bojar
   Ja podlewam skrzydłokwiat "wyciągiem" z filtrów. Rośnie jak szalony 🤪
  • aro600
   Zrobiłem właśnie testy i wyniki są następujące: PH - 7,8 NO2 - 0 NO3 -  15 - 20  PO4 - 1 Purolite od wczoraj jest zakręcony więc NO3 mogło trochę pójść do góry. Przed zastosowaniem żywicy było 30 więc wygląda że działa, ale woda dalej jest metna chyba wnioski o jej krystalizacji były przedwczesne. Nie wiem sam nic poza dołożeniem purolite w akwarium się nie zmieniło więc obstawiałem je jako przyczynę metnej wody. Pokryło się to w czasie idealnie. Pytanie czy purolite lub to co mi sprzedali za mógł jakoś inaczej wpłynąć ma wodę? Zdjęcia tak tego nie oddają, ale woda jest mętna, wcześniej miałem wodę kryształ prawie jakby jej,,nie było w akwarium,, 
  • rysib
   Fakt, dziwne. 😉 W sumie wolę podlać marchewkę wodą z baniaka, niż obsypywać krowim łajnem. A kwiaty rosną po tej wodzie jak szalone.👍 Pzdr. Rysiek
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.