Jump to content

Easy Carbo jako sposób na glony


bandzior85
 Share

Recommended Posts

Czy ktoś z Was stosował środek Easy Carbo w celu zapanowania nad glonami?

Zależy mi na estetyce zbiornika i ułatwieniu sobie życia ;)

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

..stosowałem ale w roślinnym..Easy Carbo nie służy do eliminowania glonów ale ( mówiąc skrótowo ) do stworzenia lepszych warunków wzrostu rośli..Szybciej rosną jak glony.. Jeżeli tu nie masz roslin to stosowanie Easy Carbo nie pomoże Ci zwalczyć glonów!!

Link to comment
Share on other sites

też stosowałem w roślinnym z dobrymi efektami

przekraczając dzienną dawkę można ograniczyć rozwój glonów (w teorii) nigdy tego nie próbowałem

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...
michal0920

Dokładnie tak jak pisze AndrzejWroc - podawanie CO2 w płynie (lub gazowo) ma na celu tylko stymulację roślin do szybszego wzrostu, dzięki czemu pobierają one z wody w dużo większych ilościach niezbędne pierwiastki co bezpośrednio przekłada się na fakt, że dla glonów już nic nie zostaje (głównie chodzi o NO3 oraz PO4) i dzięki temu się one nie pojawiają lub jeśli już są to rozwijają się w bardzo niewielkim stopniu. W malawi podawanie samego Co2 bez roślin mija się z celem, ponadto wpływa on bezpośrednio na PH (obniża) wody, więc jeśli juz ktoś stosuje to powinien robić to z umiarem i w naprawdę niewielkich ilościach.

Nie są to teoretyczne rozważania - wiem to z autopsji, przetrenowane na dwóch roślinniakach.

Link to comment
Share on other sites

Widać, że to forum miłośników malawi, a nie roślinniaków ;).


Jeżeli tu nie masz roslin to stosowanie Easy Carbo nie pomoże Ci zwalczyć glonów!!
Pomoże. Easy Carbo po za tym, że jest dla większości roślin dobrym źródłem węgla to dodatkowo działa antybakteryjnie (nie w tym stężeniu oczywiście ;) ) i również jest dobrym preparatem antyglonowym. Wsadźcie na kilka godzin do easy carbo jakąś roślinę porażoną krasnorostami to zobaczycie o co chodzi :).


podawanie CO2 w płynie (lub gazowo) ma na celu tylko stymulację roślin do szybszego wzrostu
Easy Carbo jak i inne preparaty tego typu ma tyle wspólnego z CO2, że po prostu też zawiera węgiel. Proszę nie mylić, łączyć, stosować wymiennie pojęć węgiel w płynie - CO2.


dzięki czemu pobierają one z wody w dużo większych ilościach niezbędne pierwiastki co bezpośrednio przekłada się na fakt, że dla glonów już nic nie zostaje (głównie chodzi o NO3 oraz PO4) i dzięki temu się one nie pojawiają lub jeśli już są to rozwijają się w bardzo niewielkim stopniu
Takiego hitu to dawno nie słyszałem :) Czyli twierdzisz, że mając zerowe wartości NO3 i PO4 pozbędziemy się glonów :) ? Głupota, głupota, głupota. Większość glonów powstaje na skutek zachwiania równowagi (mikro/makro-światło-stężenie CO2). Dla twojej informacji dodam, że jedyny zbiornik roślinny, w którym mam NO3 poniżej 10ppm to zbiornik prowadzony na Ferce. Akurat specyfika nawozu Balance N powoduje niskie poziomy NO3. We wszystkich pozostałych wartość NO3 jest na poziomie ~25ppm.


W malawi podawanie samego Co2 bez roślin mija się z celem
Stosowanie CO2 tak ale temat jest o easy carbo, a nie o CO2. EC spokojnie można lać :).
Link to comment
Share on other sites

tomaszr2005

Od siebie mogę dodać, że jak ktoś chce stosować węgiel w płynie to powinien dawać dawki 2 albo 3 razy większe niż zalecane. Wtedy może niechciany glon ustąpi.

Ja Easy Carbo stosowałem przed włączeniem oświetlenia, aby mieć pewien zapas zanim włączy się butla z CO2. Resztę opisał bardzo dobrze Gronanr.

Osobiście w Malawi nie stosowałbym węgla w płynie. Dla informacji podam, że Easy Carbo to Aldehyd glutarowy w odpowiednim stężeniu. Zabija glony bo to jest odkażalnik, a zarazem jest trucizną.

Pozdrawiam.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • aro600
   Właśnie na kamieniach mi glony pasują wkurza tylko szyba dodatkowo jeszcze w moim akwarium nie mam tła więc trzeba czyścić 4 szyby co przy wymiarach akwarium 240x60x70h nie należy do przyjemności jasne raz lub 2 na miesiąc to nawet z nudów ale 2 x na tydzień, a minimum raz to już przesada. W zimie to mi nie przeszkadza bo czasu ciut więcej, ale teraz...
  • Pikczer
   Glony masz piękne, ja się głowie jak takie uzyskać. Ślimaki Military Helmet? Z 20 sztuk i będą szczęśliwe. A Ty będziesz mieć znacznie mniej pracy i będzie mniej glonów. Ja czyszczę szybę raz na miesiąc bo częściej nie ma nawet potrzeby. Ja zbijałem NO3 za pomocą JBL nitratex i działało.  Może po prostu pech, albo zbieg okoliczności. Może w związku z wiosną coś się obudziło w akwarium. Ja niedawno też mailem mętną wodę nie robiąc nic. Po prostu nagle pewnego dnia. Może  Twój purolite wcale nie jest wadliwy. 
  • ziemniak
   To jest ciężkie pytanie, bo raz, że zależy co masz, kto robi i na co się decydujesz. Dodatkowo wirujące ceny, niestety zazwyczaj w górę. Widełki podaje jakie miałem oferty: Akwarium: 2500 - 3500 zł (szkło 12 mm bez OW) Stelaż: 1600 - 2400 zł Obudowa stelaża: 200 - 300 zł (zrób to sam) Moduły i kamienie: 700 zł Oświetlenie: 400 zł (zrób to sam) Pokrywa: 1300 - 1500 zł (wycena, ja mam zrobioną póki co zrób to sam) Do tego sterownik, filtry, falowniki, ryby.
  • pkiinbanww
   Na jaki wydatek się przygotować planując takiej wielkości baniak?
  • aro600
   Chciałem obniżyć NO3 żeby zwolnić wzrost glonów bo szaleją i czyszczenie szyb 2x w tygodniu, trochę światła słonecznego świeci mi na akwarium więc warunki mają bdb. Mam prodibio, ale narazie nic nie kombinuje czekam czy się woda wyklaruje, jeśli tak to chyba spróbuję puścić przepływ przez 1 korpus jak jakość wody się pogorszy będę pewny, że to przez żywice. Co do purolite to sprawdziła się stara zasada że ,,lepsze jest wrogiem dobrego,,... chciałem lepiej 
  • Pikczer
   Rośliny, piękne zielone glony i potrzebny jest ten purolite? Jak masz to dodaj bakterie, może one coś pomogą a na pewno nie zaszkodzą. 
  • Pikczer
   To mnie przekonaliscie Teraz wieczorem podlałem wszystkie rośliny wodą z akwarium Poszło też w dynie, cukinie i ogórki Zobaczymy czy rano wystrzelą A Żona do mnie: " jaka czysta woda, lepsza jak z kranu" Ale zapach inny
  • Bojar
   Ja podlewam skrzydłokwiat "wyciągiem" z filtrów. Rośnie jak szalony 🤪
  • aro600
   Zrobiłem właśnie testy i wyniki są następujące: PH - 7,8 NO2 - 0 NO3 -  15 - 20  PO4 - 1 Purolite od wczoraj jest zakręcony więc NO3 mogło trochę pójść do góry. Przed zastosowaniem żywicy było 30 więc wygląda że działa, ale woda dalej jest metna chyba wnioski o jej krystalizacji były przedwczesne. Nie wiem sam nic poza dołożeniem purolite w akwarium się nie zmieniło więc obstawiałem je jako przyczynę metnej wody. Pokryło się to w czasie idealnie. Pytanie czy purolite lub to co mi sprzedali za mógł jakoś inaczej wpłynąć ma wodę? Zdjęcia tak tego nie oddają, ale woda jest mętna, wcześniej miałem wodę kryształ prawie jakby jej,,nie było w akwarium,, 
  • rysib
   Fakt, dziwne. 😉 W sumie wolę podlać marchewkę wodą z baniaka, niż obsypywać krowim łajnem. A kwiaty rosną po tej wodzie jak szalone.👍 Pzdr. Rysiek
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.