Jump to content

Obsada 450l 150x60x50


jesiotr
 Share

Recommended Posts

Witam właśnie wniosłem do domu nowe akwa 150x60x50 czyli 450l. I chciałbym skonsultować obsadę. myślałem o Pseudotropheus demasoni, Pseudotropheus johanni, Metricalima msobo magunga, Metriaclima sp. "Zebra Chilumba" i coś pływającego w toni albo Pseudotropheus sp. "Acei" (Ngara) albo Maylandia estherae red red. Chciałbym jeden lub dwa z tych gatunków w większej ilości najlepiej żeby było wielosamcowo na przykład johanni i demasoni, a reszta w haremach, nie wiem czy nie za dużo tych gatunków i jakie ilości młodych kupic i jaka obsadę docelowo zostawić, dlatego proszę was o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

CoolPhone

Wymieniłeś całą moją obsade + red red. Co prawda akwa tylko 50l mniejsze ale (aż) 50cm krótsze. M. Zebra Chilumba w 150cm może sprawiać problemy, to absolutne minimum dla tej ryby. Jeżeli chcesz Demonki i "coś" trzymać w większej ilości to proponuje do tego Acei. Może pozostań na starcie przy 3 gatunkach i najwyżej później coś jeszcze sobie dobierzesz?

Msobo jako trzeci gatunek jak najbardziej, jeżeli Ci się bardzo podoba to bierz bo to piękna ryba, tylko (nie chcę wyjść na hipokrytę) pływa już w "co drugim" baniaku. Może warto się zastanowić nad czymś innym? Membe Deep? M. Interruptus?


Demonków kupiłbym 12-14 sztuk i zobaczył co z tego wyjdzie.

Acei proponuje docelowo 2+7/8 (kup 16-18 sztuk)

Trzeci gatunek z żółtą samiczką docelowo 1+4 (bierz min 12-14 sztuk, jeżeli to będzie jednak Msobo to wziąłbym nawet 16-18szt.)


W późniejszym czasie, zależnie jak Ci się to uda zrealizować - co utrzymać, co nie, zastanowiłbym się może nad dołożeniem czegoś - ewentualnie może coś będziesz chciał wymienić? Wierz mi, co miesiąc będziesz chciał coś innego. No może lekko przesadziłem.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie myślałem o większej liczbie demonków i może p. johanni plus acei do pływania w toni i ograniczył bym się do 3 gatunków wtedy. Tylko musiał bym mieć chyba więcej p, johanni żeby było trochę zółtego koloru. Mogło by tak być?

Link to comment
Share on other sites

CoolPhone

No właśnie pominąłem całkiem Johanni^^ Samiczek zawsze możesz mieć więcej żeby się to wszystko rozjaśniło. Chyba, że chcesz spróbować wielosamcowo. Zawsze to dużo lepsze widowisko, a później zobaczysz jak się sytuacja rozwinie.


Edit.

No i uściślijmy - nie żaden "Pseudotropheus Johanni" tylko Melanochromis Johanni.

Link to comment
Share on other sites

Pewnie będzie ciekawiej jak jest mniej gatunków i po kilka samców z danego gatunku, niż jak bym dal więcej i po jednym samcu prawda?

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Widzisz, zeby te ryby jeszce chciały wielosamcowo ;). Uważam, ze zawsze pierwsza próba obsadowa powinna do tego zmierzać. Bieżesz przykładowo w Twojej proponowanej obsadzie: 15 dermonków ( bo to ryba interesujaca, ładna ale problematyczna i specyficzna ) i po 12 dzieciaków w pozostałych dwóch stadkach. Demasoni i tak musi sie przemielić i albo będziesz mial regularny zjazd ilościowy w dół ( ryby potrafią sie dosć skutecznie eliminować ) albo zostaniesz przy dośc dużym stadku. Na demonki najskuteczniejsze sa dwie metody albo przerybienie albo pojedyncze egzemlarze w większych niż Twój baniakach. Johannii bezie także rozstrzygało kwestie ułozenia w stadzie. Przepychanki moga sie skończyć rózneie ale na ewno istnieje spora szansa na to ze bedzieszmiał wiecej niz 1 samca. kończy ci sie np 7 samców na 5 samic to niestety warto zredukowac nadmiarowe blade samce np do 3 szt. o ile one same nie zrobią tego za ciebie ale moze być i 2 na 10 wtedy zredukujesz samice do przykładowo 6 szt.. Podobna historia moze byc u Acei. Pozytywne rozstrzygniacie to przykładowo układ:


Acei 2 na 5

Johannii 3 na 5

Demasoni 12 szt


W takim układzie ryb będzie wręcz na pograniczu i niemozesz myśłeć o jeszce jednym gatunku.


Historia moze potoczyć się jednak tak, ze samiec johanii bedzie kwawał łobuza i nie pozwoli innym samcom koegzystowac wraz z nim ( albo będa to szare przecinki umykajace przed nim po akwarium zostanie Ci np 1 na 4, demasoni będa skuteczne we współeliminacji i zostanie ich 7 a wyrzynka ustanie bo to dość częste zjawisko. Acei zostanie 2+5 i do tych 19 ryb coś jednosamcowo mozna pokombinować.


Uważam ze taka droga jest najlepsza. Po pierwsze zobaczysz wszelkie tasowania w stadach. Po drugie nie będziesz od razu sztucznie ustalac 1+ 4. Nawset jak finalnie zostanie jednosamcowo masz szanse na wielosamcowość choc okresową. Nie ma chyba na forum osoby która powie Ci, ze na 100% u tego czy tegogatunku bedziesz miał wielosamcowo. Pyszczaki to trudne ryby. Jednak są gatunki uktórych szanse są wieksze ( acei, saulosi ) i duzo mniejsze ( zebra chilumba, tropheops, lombardoi ).

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wyczerpująca odpowiedz i zostanę przy takiej obsadzie.

Acei 2 na 5

Johannii 3 na 5

Demasoni 12 szt


Zobaczymy co z tego będzie, może się uda. A czy zamiast Acei mogą być RED REDY w takim samym układzie żeby było więcej żółtego skoro dużo Demasoni będzie to jeszcze niebieskie Acei to trochę za niebiesko by było.

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Super ... będziesz zadowolony z takiej obasdy i jest dobrze dobrana pod względem żywieniowym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.