Jump to content

naswietlacze 10 wat led

Martino82
 Share

Recommended Posts

Martino82

witam mam kupione dwa naswietlacze do mojego akwarium 180x65x60h ale chyba popełniłem bład i dopiero w domu zauważyłem ze sa o barwie zimnej do tego biotopu to raczej ciepła barwa byłaby odpowiednia chciałbym zbliżyc sie do natury a nie do konca do ładnego efektu . Czy ma ktos zamontowane zimne i jak to wyglada i czy te dwa wystarcza czy moze pokusic sie o dwie 20 wat. myslałem tez zeby dodac np jedną swietlówke o barwie ciepłej a te białe zostawic jako refleksy na skałach .

Właśnie temperatura barwowa powinna być zimna od 6500K w górę . W świetle ciepłym kolory będą strasznie nie naturalne i nie ciekawe.

Mam 2 naświetlacze w standardowej 240l o barwie zimnej i jestem zadowolony. Przy 180cm być może będziesz potrzebował jwszcze jednego, ale to zależy tylko i wyłącznie od Twojego odczucia. 20W raczej bym nie zakładał bo będzie za jasno.

Przy 180 cm polecałbym zamontować 3 sztuki takich naświetlaczy po 10W każdy w zupełności wystarczy. Zamontuj je w odległości 45cm mierząc od tylu akwarium, wtedy porządnie doświetlisz przód akwarium polepszając efekt głębi poprzez niedoświetlony tył akwarium.

• Dziękuję 1

Zgadzam się z powyższym,lepiej nawet dać je maksymalnie z przodu żeby nie było efektu ciemnych ryb na jasnym tle. Idealnie byłoby oświetlać od strony patrzenia, ale to technicznie niewykonalne.

• Dziękuję 1

Idealnie byłoby oświetlać od strony patrzenia, ale to technicznie niewykonalne.

Coś takiego mam jak słońce ,,patrzy w okno'' , a baniak mam na przeciwko okna - BAJKA !!!

Musisz popróbować. Najpierw zamontuj naświetlacze o zimnej barwie 6500K a potem jeśli nie będziesz do końca zadowolony dobierzesz świetlówkę o odpowiedniej barwie.

Świetlówki bym nie dawał, zepsuje ona całe dzieło i utracisz głębie. Lepiej zapodaj w to miejsce 3 żarówki po 3W ledowe i niech się świecą w czasie kiedy ciebie nie ma w domu . Daje to dużą oszczędność na prądzie, a rybką w żaden sposób nie będzie to szkodzi. A nawet możesz pod wieczór stopniowo gasić światła w akwarium. Ja robię tak, że godzinę przed całkowitą ciemnością w baniaku do halogenów załączają się żarówki ledowe, potem po około 10min gasną halogeny i po kolejnych 40min gasną żarówki i akwarium bezstresowo idzie ,,spać". Przy takim gaszeniu światła nie ma popłochu w akwarium itp. sytuacji.