Jump to content

Labidochromis sp. Hongi Red Top


lufa555
 Share

Recommended Posts

Witajcie.

Jako, że powiększyłem obsadę o rybki jak w temacie, chciałem zaczerpnąć więcej informacji aniżeli tych dostępnych w sieci.


Mam układ 1 + 5. Pływają z Saulosi i Maingano. Żywieniowo wydaje mi się łatwo do pogodzenia, ponieważ i tak karmię ryby z przewagą pokarmu roślinnego.

Wiem, że hongi rośnie do około 15cm i kiedy tak się stanie może być tyranem w moim akwarium z racji swojej agresji.


Ryby zakupiłem w Okazie w Gdańsku, a że mieszkam pod Elblągiem opiszę krótko jak wyglądała podróż. Była to niedziela a więc czas wzmożonego ruchu na drodze krajowej nr7.

Pojechałem do sklepu z żoną i dziećmi.

Nie był to pierwszy raz kiedy kupowałem ryby w tym sklepie.

Moją uwagę przykuły piękne samce Labidochromis Hongi Red Top w akwarium wystawowym.

Intensywny pomarańcz głowy z ciemnymi pasami, piękna pomarańczowa płetwa grzbietowa. Tak się podekscytowałem, że po chwili dzięki dzisiejszej technice na moim telefonie wyświetliły się podstawowe informacje o tej rybie.

Mimo, że agresja wewnątrzgatunkowa opisana była jako wysoka, natomiast poza gatunkiem mniejsza zdecydowaliśmy z żoną, że właśnie te wspaniałe ryby idealnie będą pasować do naszego akwarium.

Rzuciłem się od razu na głęboką wodę i postanowiłem kupić 2 samce i 6 samic. Tak też zrobiłem.

Bez marnowania czasu wsiedliśmy do samochodu i w drogę. Żona trzymała ryby z tyłu samochodu. Nie było by nic w tym złego gdyby nie tłok na drodze i wydłużony czas jazdy samochodem. Tuż przed metą żona zobaczyła, że z rybami dzieje się coś nie tak. Ryby oddychały szybko i było widać, że długo nie pociągną. Kazałem otworzyć worek i mocno nim falować tak aby do wody dotarło więcej powietrza.

Niestety 2 ryby padły a w śród nich jeden samiec.

Byłem wściekły na siebie, jednak to i tak nic już nie pomogło.

W domu ryby szybko trafiły do akwarium, bez aklimatyzacji. Przy wpuszczeniu ryb, a odbyło się to przy zapalonym świetle samiec saulosi i większy samiec maingano szybko zaatakowały nowych mieszkańców. Myślałem, że stracę wszystkie ryby. Pomogło sypnięcie porcji żarełka aby ostudzić emocje starych lokatorów.

Rybki pływają już 4 dzień i nic złego nie widzę w ich zachowaniu. Samiec hongi jest już lekko wybarwiony ale rozmiarem odstaje od samca saulosi, który to niezmiennie rządzi w akwarium. Tak było zaraz po wpuszczeniu hongi. Samiec labidochromisa był mocno onieśmielony nowym domem i zwyczajnie się ukrywał gdzieś w skałach. Natomiast samice pływały razem z innymi rybami.

Po 4 dniach mogę powiedzieć tylko tyle, że samiec labidochromisa bardzo szybko przejmuje inicjatywę w akwarium. Nie stawia się jeszcze samcowi Saulosi alfa ale samiec beta już potrafi być przeganiany. O samicach Saulosi nie wspomnę ponieważ te z góry unikają kontaktu z samcem hongi.

Ryby chętnie pobierają pokarm, ich zachowanie jest najzwyczajniej normalne. Samiec Labidochromis stara się pokazać siłę przed samicami swojego gatunku poprzez przeganianie. Widać jest to skuteczne ponieważ z dnia na dzień jego ubarwienie staje się bardziej intensywne.

Tyle spostrzeżeń po 4 dniach. Postaram się opisywać na bieżąco o nowych zachowaniach moich nowym lokatorów.

Jeżeli macie własne spostrzeżenia to opisujcie je w tym temacie.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

harisimi

Nastepnym razem gdy nie dysponujesz styropianowym kartonem lub kartonem w ogóle a jest gorąco zawiń worek z rybami w kilka warstw gazety ( polecam jakiegoś szmatławca i nie kolorówkę ). Nie na darmo bezdomni okładają się gazetami aby było im cieplej to jednak izolator a do tego zaciemniając worek zmniejszasz aktywność ryb. Może to był jednak palec boży bo gdy hongi podciągnie się w górę zdominuje saulosi a dwa samce mogłyby niestety na tyle je zdominowac że miałbyś nie wybarwionego samca. Swoją droga fajny opis początku przygody z hongi.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
misiek-1984
Tyle spostrzeżeń po 4 dniach. Postaram się opisywać na bieżąco o nowych zachowaniach moich nowym lokatorów.


Miało być, a nie ma. Biorąc poprawkę na datę pewnie już nie będzie, a szkoda:(. Interesuje mnie ta rybka i chętnie bym poczytał jak przebiegała (bądź przebiega) hodowla tego pysia.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.