Skocz do zawartości

Lampa led


piterf

Rekomendowane odpowiedzi

rawa, drivery darelteka nie maja zadnych parametrów na obudowie bo t ojest płytka drukowana :). Wszystkie dopuszczaja do 35V na wejsciu i pozwalaja na 1,4 do 3,2A na wyjsciu (w zaleznosci od wersji). Wszsytkie maja PWM i wszystkie po za jednym sterowanie rezystorem.


Wg mnie ma to:

Przetwornica driver LED 2200mA z płynną regulacją (3838404979) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img01.allegroimg.pl/photos/400x300/38/38/40/49/3838404979@@AMEPARAM@@01@@AMEPARAM@@38/38/40/49@@AMEPARAM@@3838404979


lub to:

Przetwornica driver prądowo-napięciowy 2,2A (3880940423) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img01.allegroimg.pl/photos/400x300/38/80/94/04/3880940423@@AMEPARAM@@01@@AMEPARAM@@38/80/94/04@@AMEPARAM@@3880940423



Arit, przy odłączonym zewn rezystorze (lub ustawionym na 0Ω), potencjometrem na płytce ustawiasz max dopuszczalny prąd (np 350mA). Musisz miec do tego miernik lub zasilacz laboratoryjny.


A potem po podłączeniu zewn. rezystorem regulujesz prąd w zakrezie od 0 do max który własnie ustawiłes.



Co do wyciegniecia więcej:

seria XP-G

max prąd: 1500mA


seria XT-E Royal Blue

max prąd: 1500mA



Ja bym Imax ustawił na 700-800mA, wartości większe niż 1A Wg mnie nie mają sensu - przyrost światła niewielki w stosunku do wzrostu pobieranej mocy.


Btw jesli masz wrażenie ze diody świecą słabo to możliwe że puściłeś przez nie jakiś malutki prąd Np 100mA. Ja jeszcze nie miałem sytuacji aby dioda 1W na znamionowym prądzie nie świeciła oślepiająco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arit , możesz podać typ drivera lub jego wszystkie parametry z obudowy. ;)


http://www.darel.elektroda.eu/index_pliki/PIU2opis.pdf


Już wiem, że mnie mój nowy chiński miernik trochę oszukiwał ale już mu przeszło chyba musiał się dotrzeć ;) I tak teraz w obwodzie z białymi diodami ustawiłem 1,05 A, teraz diody świecą mocno i czuć na listwie aluminiowej, że się grzeją czyli wszystko tak jak powinno być. Natomiast r. blue muszę bardzo skręcać bo w akwarium jest jak dla mnie za niebiesko i są ustawione na 0,15 A. Akwa to 160x60x60. Zauważyłem jedna rzecz: ustawiłem driver na 1,05 A bez podpiętego przewodu PWM po podpięciu PWM natężenie wzrosło do 1,70 A. Przestrzegam, żeby czegoś nie spalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,


Chcę zrobić lampę z wykorzystaniem Cree.

-> 6 x XP-G (max 1500mA)

-> 6 x XT-E (max 1500mA)

-> 2 x XP-E2 (max 1000mA)



Będzie to nastęujacy układ:

1 linia -> 4 x XP-G (biale) + sterownik dareltek

2 linia -> 4 x XT-E (niebieskie) + sterownik + i być moze XP-E2 1/2 czerwone

3 linia -> XP-G (biale)



I teraz pytanie: pod taki układ jaki najlepiej wybrac zasilacz. Sir_Yaro polecał Mean Well RS-100. Tylko, że on wystepuej w 2 wersjach 12 lub 24V? POtwierdzcie prosze, czy z racji na linie "2" bezpieczniej wybrac 24V?


Pytanie również, czy może nada się do tego układu taki zasilacz: http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/16945/pid/20468/page/1/backurl/shop%2Fproducts%3Fggid%3D16945%26page%3D1

I prosze o reco który ew. lepszy?


dzieki

l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

druga gałąź

4*3.5V=14V + driver + ew 2.5V XP-E2

daje grubo powyzej 12V


pierwsza gałąź

4*3.5V + driver > 12V


trzeciej gałęzi nie rozumiem.


W takim układzie jak napisałeś zasilacz 12V nie moze zostać uzyty. Albo 24V albo musisz zrobić więcej gałęzi (z 2-3 diodami w każdej gałęzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A własnie czy ktoś sprawdzał działanie RAMPY z driverami darelteka? RAMPA ma być przed czy za driverem? Będę to niedługo składał dobrze by było niczego nie spalić.



Ja mam podłaczone i wszystko sprawnie działa Rampe podłączasz do drivera na PWM , a wyjście z rampy na taśmy led czy inne świecidełka zostaje wolne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,


Chcę zrobić lampę z wykorzystaniem Cree.

-> 6 x XP-G (max 1500mA)

-> 6 x XT-E (max 1500mA)

-> 2 x XP-E2 (max 1000mA)



Będzie to nastęujacy układ:

1 linia -> 4 x XP-G (biale) + sterownik dareltek

2 linia -> 4 x XT-E (niebieskie) + sterownik + i być moze XP-E2 1/2 czerwone

3 linia -> XP-G (biale)



l.



Pytanie jaki duży to będzie zbiornik, u mnie 160x60x60 świetnie rozświetla 3 x Dioda LED Cree XP-G R5 Cool White 139lm 350mA 1-5W, wysterowane na 800 mA. Wiem, że to kwestia gustu ale wcześniej miałem zbiorniki na świetlówkach i jestem przekonany, że na tych trzech diodach jest jaśniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jaki duży to będzie zbiornik,


U mnie bedzie to 120x40x50.

Zamowilem więcej diod bo pozniej dokupowac po jednej ciezko, a w razie czego i tak sie wykorzysta;)

A druga kwestia, to pewnie i tak bedzie to zlozone na pradzie bliskim 350mA.

Zobaczymy jak bedzie to wygladalo po zlozeniu. Wszystko zamowione i juz w drodze, takze mam nadzieje blizej weekendu zrobie pierwsze proby.

L.




Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się pod temat, bo też chcę zbudować lampę LED, a tu widzę wszystko w miarę poogarniane :)

ja chciałbym następujące gałęzie i w związku z tym mam kilka pytań.

Zakładając, że będę miał to poskładane tak:

1 linia -> 4 x XP-G (biale) + sterownik dareltek

2 linia _> 4 x XT-E (niebieskie) + sterownik dareltek

3 linia -> 2 x XP-G (biale) + 2 x XT-E (niebieskie) + sterownik dareltek

4 linia -> 2 x XP-E2 (czerwone) + sterownik dareltek


Pytania:

1. chciałbym, żeby linia 1, 2 i 3 miała soft start/stop - czy do każdej linii muszę kupić rampę? (wydaje mi się, że tak, ale może jednak może się mylę :) )

2. Rozumiem, że lampę podłączam pomiędzy sterownik, a diody (Damian780425, dobrze zrozumiałem)?

3. czy mogę wykorzystać zasilacz do laptopa, który posiadam Vout=19,5V; Iout=3,6A

4. Gdzie kupujecie diody i czy kupujecie na MCPCB, czy sami lutujecie?

5. czy ilość diód nie jest przesadzona do baniaka o długości 100cm?


Pewnie coś mi się jeszcze urodzi po drodze i nie ukrywam liczę na Waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1 nie wiem jak to dziala ale jesli jak zwykly generator pwm to mozna podpiąć jeden sygnał do kilku driverów o wspolnej masie.


ad 2

przeciez lampa to włąsnie diody.


ad 3

mozna ale mi się jeden sfajczył. natomiast zasilacz MW dziala nieprzerwanie od 2 lat.


ad 4

maritex, kupuje moduły. z lutowaniem jest za duzo kłopotu w warunkach domowych.


ad 5

to zalezy od gustu ale powinno byc ok.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.