Jump to content

kilka pytań o system narurowy


JEFFIK
 Share

Recommended Posts

Witam


Jak wiecie odpaliłem swoją 375l na biologu e1501 i mechaniaku aquael turbo 2000l.

Mam już plan na system narurowy, będzie prosty bo za wiele miejsca nie mam. Chciałbym:

wlot lub 2wloty + zawór + korpus 10cal 100mikro + zawór + pompa co grundfos +kranik + zawór + korpus 10cal 50mikro + zawór + korpus 20cal z matrixem lub AZOO ACTIVE FILTER + zawór + wylot.


Teraz mam kilka pytań bo nie mogłem doczytać się w innych postach:


Ad1. Czy jest jakaś zależność jeśli chodzi o wysokość pompy co do korpusów? Czy jest to bez znaczenia, wyżej, nizej czy na równi?

Ad2. Zależy mi na zrobieniu 2 wlotów, powiedzmy z korpusu 100mikro kolanko Y i 2 rury po obu stronach akwa. Czy ma ktoś coś podobnego? czy jest sens robienia? czy nie osłabi pompy? itp.

Ad3. Chcąc mieć biologa w 20cal to wrzucić po prostu matrixa i siła wody wymiesza all aż od spodu? czy zastosować trzeba byłoby rurkę wsadzoną jak sznurkowy która będzie ponacinana z dołu aby wszystko mieszało się od dołu?

Ad4. Skusiłem się na rury pex bo widzę w nich łatwy i dobry i szybki montaż tylko patrząc na złączki do nich to one mają jakby zwężenie (mniejsza średnica co rura). Czy na to nie patrzeć i bez problemu dawać pex, czy ma to duże znaczenie i bawić się w inny system łączeniowy?

Ad5. Są często na alledrogo oferty używanych pomp grundfos nowszych modeli. Czy warto kupić używaną czy dołożyć do nowej. Nie wiem jak to się ma do amortyzacji tych pomp, mało kto pisze ile była używana. Ewentualnie na co zwrócić uwagę, o co pytać sprzedawcę (choć on nie musi prawdy powiedzieć).


Dziękuję bardzo za pomoc bo już za w czasu oczekuję, że ktoś podoła mym (może banalnym) pytaniom;)

Link to comment
Share on other sites

1. Pompa jak najniżej żeby się nie zapowietrzała. Umieść ją też w pozycji zalecanej przez producenta.Np. zupełnie źle jest odpowietrznikiem do góry.

2. Wg mnie nie ma to sensu bo będziesz miał syf zalegający po środku. Zwykle wlot jest po jednej a wylot po drugiej stronie akwarium i tak kieruje się prąd wody. Nawet w dużych akwariach patrz Perez666.

3. Jeśli fluidyzacja to tylko doprowadzając wodę na dno. Chyba aarset ma to zrobione w taki sposób?

4. Warto mieć światło rury jak największe,chciaż w każdym korpusie masz zwężenie :) Wg mnie pex albo klejone i wstawione śrubunki na pewno przy pompie - gdyby,odpukać naciągnęła piasku. Resztę zrobiłem tak,że da się łatwo rozmontować chociaż mam instację zgrzewaną

5. te pompy są raczej nie do zamordowania i na pewno będą działać,ale te obecnie produkowane są o wiele bardziej energooszczędne

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Ad2 - jeden wlot jeden wylot . Więcej zasysów jest bez sensu bo będą słabo zasysać. A na za sysie nie rób rurki z dziurkami nawierconymi tylko daj rurkę podobną do takiej jak masz na zasysach w kuble.

Ad3.Siła wody nie wymiesza musisz dac rurke jak w fbf. Idealnie pasuje rurka elektryczna 27mm. Nawierć ja od dołu na wysokość 4cm około 20-30 otworów 5mm.

Ad5. Nie kupował bym pompy używanej - nie znam jej pochodzenia. Oszczędność może byc złudna.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Ad 1 pompa poniżej korpusów - bardzo łatwo odpowietrzyć po wymianie wkładów.


Ad 3 Ja mam w swoim zbiorniku (420l) korpus 10 cali Fbf który odpowiada za biologię i spisuje się znakomicie więc moim zdaniem korpus 20cali + matrix to niepotrzebny wydatek.

Rurka ma 2 wycięcia na przeciwko siebie w najniższym miejscu w kształcie odwróconej miseczki, oczywiście korpus podłączony w odwrotnym kierunku.


Ad 4 Pomyśl o pvc-u klejonym np Nibco. Klejenie to na prawdę nic trudnego.

Całą filtrację można podzielić na sekcje które można połączyć wężem elastycznym.


Ad5 Ja kupiłem właśnie pompę używaną ale zawsze trzeba mieć na uwadze, że nie wiadomo w jakim stanie uda nam się ją kupić.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Piterf ten korpus fbf masz w odwróconym kierunku? ja też muszę tak zrobić mając korpus 20cal i matrix lub siporax (dużo pozytywnych opinii)? Czy to tylko należy zrobić przy fbf-ie?

Link to comment
Share on other sites

Jeffil robiąc fbf ( czyli dając tą rurkę ) zawsze musisz zamontować odwrotnie korpus, co bys tam nie pakował piach , matrix czy purigen. Inaczej się nie da.

Link to comment
Share on other sites

Zarówno w fbf tak i w innych wypełnieniach które odpowiadają za biologię przepływ powinien być odwrócony. Woda przepływa wtedy przez całe złoże.

Ale pomyśl o Fbf-ie to spokojnie da radę w Twoim baniaczku.

Link to comment
Share on other sites

Dostalem zielone światło od żony na temat systemu narurowego pokazując jej różnicę w poborze prądu 45W to nie 18W:D Wystarczyło!


Super Koledzy już all wiem... Głupio się przyznać, niby czytałem ale sądziłem, że fbf odnosi się do nazwy korpusu z piachem jako biologa. Teraz wiem, że FBF to korpus podpięty odwrotnie i z rurką naciętą na samym dole... ale wstyd:)


Nie chcę piachu jako biologa bo trzeba do niego robić obejścia z regulacją przepływu wody i tego pilnować. Nie mam na to miejsca za bardzo a i (może z lenistwa) nie chcę zaglądać czy przepływ jest odpowiedni. Chcialbym wrzucić matrix lub siporax lub AZOO ACTIVE FILTER 4in1 i niech mieli do bólu;)


P.S. Ktoś może coś napisać o 3 rodzaju złożu bo nie znalazłem żadnych opinii na ten temat a jest promocja w akwarystyczny24


P.S. Ile mieści się złoża w korpusie 20cal? 2l wystarczy?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.