Jump to content

Wkłady.

Carbon
 Share

Recommended Posts

Cześć.

Zdecydowałem, że zakupie filtra HW-303A, będę go kupował na miejscu lecz bez mediów filtracyjnych.

Zastanawiam czym wypełnić kosze, osobiście myślałem żeby dwa pierwsze kosze wypełnić bio ceramiką a trzeci kosz wypełnić gąbką.

Tu nastaje pytanie, czy tak wypełnić kosze i ile litrów bio ceramiki kupić ?

Druga sprawa, jaki drugi filtr ( mechanik ), myślałem nad Atman - At-203 , czy to doby wybór ?

Pierwsze dwa kosze licząc od dołu wypełnij jakąkolwiek ceramiką, a w trzeci kosz gąbka żeby nic nie dostałą się tak na w razie czego do wirnika. Ceramiki kup tyle żeby wypełnić te dwa kosze. No i koniecznie daj prefiltr na zasysie , dzięki temu rzadziej będziesz zaglądał do biologa. Co do mechanika nie wypowiem się bo nie używałem i używać nie będę turbo gąbek. Szczerze mówiąc przy twoim akwarium 112l to dał bym dobry prefiltr narurowy plus mały cyrkulator jvp100 i w zupełności Ci to wystarczy bez używania dodatkowej turbo gąbki.

Doczytałem w innym wątku, że zakładasz 240l ( w publicznym profilu jest napisane 112l) więc daj turbo gąbkę!

Nie aktualizowałem profilu, w 112 miało być wstępnie malawi, lecz doszedłem do wniosku, że założę tam BW a kupię większe akwarium - 240l.

Mariusz Zawadzki

A ja od lat pewnie dziesięciu albo i więcej stosuję znacznie tańsze medium niż ceramika a równie porowate a więc mające dużo miejsca na bakterie mianowicie keramzyt. Były czasy kiedy to musiałem na prawdę dbać o parametry i keramzyt sprawował się świetnie. Cena keramzytu w porównaniu do ceramiki to tak jak porównywać dzień z nocą. Kupuje się go w sklepach ogrodniczych czy też stoiskach w marketach. Jako końcowa filtracja gąbka lub wata. Do tego prefiltr na wlocie.

OK,ale w jakiej ilości,sumpa zasypujesz nim? W niedużym kotniku wolałbym garść ceramiki niż garść keramzutu.Jednak porowatość ma większą.Gdyby było inaczej to ludzie sypaliby żwir do filtrów. Zaraz...i tak mamy te filtry przewymiarowane,więc postuluję porzucenie ceramiki na rzecz gąbek albo zastąpienie wszystkiego węglem,który jest świetnym substratem nawet kiedy się już naabsorbuje tych wszystkich nieorganicznych rzeczy z wody.