Skocz do zawartości

Kotnik + Główny zbiornik


carew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


przymierzam się do uruchomienia kotnika. Chciałbym go podłączyć na stałe dlatego mam pyt. do bardziej doświadczonych Malawistów (być może ktoś posiada takie rozwiązanie). Mianowicie chciałbym obok zbiornika 240l dać kotnik, który by czerpał wodę ze zbiornika głównego. Kotnik miał by ok 50l.


Co bym potrzebował do takiego podłączenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że założenie jest takie by to był jeden zamknięty obieg. Jeśli tak to bardziej skomplikowane niż się wydaje.Musiałbyś zrobić coś w rodzaju komina, a kotnik byłby takim w uproszeniu sumpem. Ewentualnie druga opcja to pudełko przelewowe jakie miał Sir_Yaro - http://blog.czarniak.org/2012/05/glass-overflow-box-szklane-pudeko.html

Pytanie jaką masz filtrację. Jak jedziesz na jakimś kuble to musiałbyś przenieść zasys kubła do kotnika. Pytanie czy masz dobrego mechanika w głównym zbiorniku który da radę go posprzątać.


Druga opcja, to zrobienie obiegu jak w hydroponice. Tzn, stawiasz kotnik na poziomie wyższym od głównego. do głównego zbiornika wrzucasz pompkę, która wyrzuci Ci wodę do kotnika ( http://www.swiatakwarium.pl/p529,aquael-pompa-circulator-500-500l-h-zbiornik-do-150l.html mocniejsze wersje są w stanie wyżej podnieść wodę). W nim musisz mieć zrobiony tylko powrót wody do głównego zbiornika.


Bo jeśli nie chodzi Ci o wspólną filtrację, jakiś wewnętrzny do kotnika i co parę dni podmiana wody w kotniku z użyciem wody z głównego zbiornika.


Taka szybka myśl na śpiocha z pracy :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga opcja, to zrobienie obiegu jak w hydroponice. Tzn, stawiasz kotnik na poziomie wyższym od głównego. do głównego zbiornika wrzucasz pompkę, która wyrzuci Ci wodę do kotnika ( http://www.swiatakwarium.pl/p529,aquael-pompa-circulator-500-500l-h-zbiornik-do-150l.html mocniejsze wersje są w stanie wyżej podnieść wodę). W nim musisz mieć zrobiony tylko powrót wody do głównego zbiornika.


I właśnie o takie wyjaśnienie mi chodziło :) Dzięki wielkie :) Rozumiem, że powrót wody do głównego zbiornika normalnie wężem.


Bo jeśli nie chodzi Ci o wspólną filtrację, jakiś wewnętrzny do kotnika i co parę dni podmiana wody w kotniku z użyciem wody z głównego zbiornika.


To rozwiązanie chciałem zastąpić czymś bezobsługowym. Raz jeszcze dzięki wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o takie wyjaśnienie mi chodziło Dzięki wielkie Rozumiem, że powrót wody do głównego zbiornika normalnie wężem.

I tak i nie.

Po pierwsze, jeśli to ma być zwykły wąż, a nie wbudowany w boczną szybę to niebezpieczeństwo jest takie, że szybciej zleje Ci wodę, niż pompka z z głównego zapełni kotnik.

Po drugie jeśli pompka z głównego szybciej napełni kotnik niż zlejesz z niego to Ci się kotnik przeleje.


Najbezpieczniejsze co mi przychodzi to zrobienie przelewu przez coś na wzór komina lub pudełko przelewowe jakie prezentuje Sir_Yaro. Nie przychodzi mi do głowy nic innego co spowoduje ze albo nie przelejesz kotnika, albo nie zlejesz go za szybko.


I bez względnie na zlewaniu z kotnika jakiś filtr, może gaz czy gęsty grzebień, żeby Ci młodziki się nie zlały do głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak naprawde najprostszym sposobem połaczenia zbiorników jest jedna mała pompka + U rurka.


rurką łaczysz na stałe 2 baniaki (naczynia połaczone) stojące obok siebie i pompką z mniejszego wylewasz wode do większego. jesli pompka nie ma wydajnosci wiekszej niz przepływ z rurki masz sprawe załatwioną.


Bardzo mocno nalegam na przeźroczystą rurkę! jak nie zauwazysz, że ci sie rurka zapowietrza bedziesz miał zalane wszystko dookoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.