Jump to content

Kotnik + Główny zbiornik


carew
 Share

Recommended Posts

Witam,


przymierzam się do uruchomienia kotnika. Chciałbym go podłączyć na stałe dlatego mam pyt. do bardziej doświadczonych Malawistów (być może ktoś posiada takie rozwiązanie). Mianowicie chciałbym obok zbiornika 240l dać kotnik, który by czerpał wodę ze zbiornika głównego. Kotnik miał by ok 50l.


Co bym potrzebował do takiego podłączenia ?

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, że założenie jest takie by to był jeden zamknięty obieg. Jeśli tak to bardziej skomplikowane niż się wydaje.Musiałbyś zrobić coś w rodzaju komina, a kotnik byłby takim w uproszeniu sumpem. Ewentualnie druga opcja to pudełko przelewowe jakie miał Sir_Yaro - http://blog.czarniak.org/2012/05/glass-overflow-box-szklane-pudeko.html

Pytanie jaką masz filtrację. Jak jedziesz na jakimś kuble to musiałbyś przenieść zasys kubła do kotnika. Pytanie czy masz dobrego mechanika w głównym zbiorniku który da radę go posprzątać.


Druga opcja, to zrobienie obiegu jak w hydroponice. Tzn, stawiasz kotnik na poziomie wyższym od głównego. do głównego zbiornika wrzucasz pompkę, która wyrzuci Ci wodę do kotnika ( http://www.swiatakwarium.pl/p529,aquael-pompa-circulator-500-500l-h-zbiornik-do-150l.html mocniejsze wersje są w stanie wyżej podnieść wodę). W nim musisz mieć zrobiony tylko powrót wody do głównego zbiornika.


Bo jeśli nie chodzi Ci o wspólną filtrację, jakiś wewnętrzny do kotnika i co parę dni podmiana wody w kotniku z użyciem wody z głównego zbiornika.


Taka szybka myśl na śpiocha z pracy :)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Druga opcja, to zrobienie obiegu jak w hydroponice. Tzn, stawiasz kotnik na poziomie wyższym od głównego. do głównego zbiornika wrzucasz pompkę, która wyrzuci Ci wodę do kotnika ( http://www.swiatakwarium.pl/p529,aquael-pompa-circulator-500-500l-h-zbiornik-do-150l.html mocniejsze wersje są w stanie wyżej podnieść wodę). W nim musisz mieć zrobiony tylko powrót wody do głównego zbiornika.


I właśnie o takie wyjaśnienie mi chodziło :) Dzięki wielkie :) Rozumiem, że powrót wody do głównego zbiornika normalnie wężem.


Bo jeśli nie chodzi Ci o wspólną filtrację, jakiś wewnętrzny do kotnika i co parę dni podmiana wody w kotniku z użyciem wody z głównego zbiornika.


To rozwiązanie chciałem zastąpić czymś bezobsługowym. Raz jeszcze dzięki wielkie.

Link to comment
Share on other sites

I właśnie o takie wyjaśnienie mi chodziło Dzięki wielkie Rozumiem, że powrót wody do głównego zbiornika normalnie wężem.

I tak i nie.

Po pierwsze, jeśli to ma być zwykły wąż, a nie wbudowany w boczną szybę to niebezpieczeństwo jest takie, że szybciej zleje Ci wodę, niż pompka z z głównego zapełni kotnik.

Po drugie jeśli pompka z głównego szybciej napełni kotnik niż zlejesz z niego to Ci się kotnik przeleje.


Najbezpieczniejsze co mi przychodzi to zrobienie przelewu przez coś na wzór komina lub pudełko przelewowe jakie prezentuje Sir_Yaro. Nie przychodzi mi do głowy nic innego co spowoduje ze albo nie przelejesz kotnika, albo nie zlejesz go za szybko.


I bez względnie na zlewaniu z kotnika jakiś filtr, może gaz czy gęsty grzebień, żeby Ci młodziki się nie zlały do głównego.

Link to comment
Share on other sites

Sir_Yaro

tak naprawde najprostszym sposobem połaczenia zbiorników jest jedna mała pompka + U rurka.


rurką łaczysz na stałe 2 baniaki (naczynia połaczone) stojące obok siebie i pompką z mniejszego wylewasz wode do większego. jesli pompka nie ma wydajnosci wiekszej niz przepływ z rurki masz sprawe załatwioną.


Bardzo mocno nalegam na przeźroczystą rurkę! jak nie zauwazysz, że ci sie rurka zapowietrza bedziesz miał zalane wszystko dookoła.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.