Jump to content

Pielęgnica Zebra i Malawi.


bebok40
 Share

Recommended Posts

waszek18

Zebra należy do innego biotopu. Na forum nie polecamy łączenia gatunków z różnych biotopów

Link to comment
Share on other sites

Teoretycznie same parametry wody pyszczaków o ile PH nie przekracza 8 są do akceptacji i dla zebry. Wyczytać można ze ph dla zebry 7-8, temp do 28, twardość kolo 12 stopni.


Aczkolwiek pozostają kwestie różnych zachowań tych ryb, nie umiejętność odczytania sygnałów wysyłanych przez pyski, co z kolei może powodować nie zdrowe walki. Osobiście też jestem fanem ni miksowania biotopów.

Link to comment
Share on other sites

Zebra będzie źle się czuła, owszem - może i poradzi sobie, bo to dosyć twarda ryba ale co to za życie? Nie dogada się z pysiami.

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Widziałem pyszczaki z różnymi rybami, jedne układy raziły mnie mniej inne mocniej. Łączenie pyszczaków z rybami z innych biotopów nawet tak bliskich jak Tanganika czy Wiktoria jest jednak złym pomysłem. Pomijając kwestię, że dla doświadczonego Malawisty to profanacja ;) to jednak ryby z innych biotopów wprowadzają chaos i z Malawki czynią zbiornik ze sklepu akwarystycznego. Widziałem np Malawi z 3 Żałobniczkami i kilkoma Tęczankami i chyba jak dobrze pamiętam Mieczykami. Pyski nie zabiły tych ryb ( chyba dlatego, że nie były w stanie ich dogonić w 600 litrowym zbiorniku ) ale wyglądało to dziwnie. Akwarium traciło urok i miast obserwować subtelności życia w małym Malawi widziałem jakiś dziwny "bigos". Co prawda pyszczakom bardziej przeszkadzają ryby trzymające się dna niż te z toni ale jednak wizualnie wyglądało to źle a szybkie tęczanki dekoncentrowały pyski choć przyznam że te nie przyłączyły się do monotonnego pływania. Czasem w mniejszych zbiornikach takie ryby zabijają. Tanga ma inna mowę ciała i ryby źle się ze sobą komunikują. Wiktoria ponoć w miarę dobrze koegzystuje ( nawet w hodowli w której byem łączą ryby z tych 2 akwaenów a nie z Tanganiką ). Inne pielęgnice to zazwyczaj inna woda i totalnie inne zachowania. Rozbije to zupełnie zbiornik bo choć pyski czasem będą oprawcą a czasem ofiarą to jednak to nie to jest celem szanującego sie akwarysty. Proponuję więc zebrę chilumbę :cool:

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Perez zadał pytanie do Harisimiego ;-) ! W biotopie Malawi też są pyszczaki które nazywają się zebry.

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Ja napisałem jaką zebrę ;) a Perez zadał pytanie do autora wątku i dostał odpowiedź a jego pytanie było jednocześnie propozycją ;) nie profanowania zbiornika ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • aro600
   Właśnie na kamieniach mi glony pasują wkurza tylko szyba dodatkowo jeszcze w moim akwarium nie mam tła więc trzeba czyścić 4 szyby co przy wymiarach akwarium 240x60x70h nie należy do przyjemności jasne raz lub 2 na miesiąc to nawet z nudów ale 2 x na tydzień, a minimum raz to już przesada. W zimie to mi nie przeszkadza bo czasu ciut więcej, ale teraz...
  • Pikczer
   Glony masz piękne, ja się głowie jak takie uzyskać. Ślimaki Military Helmet? Z 20 sztuk i będą szczęśliwe. A Ty będziesz mieć znacznie mniej pracy i będzie mniej glonów. Ja czyszczę szybę raz na miesiąc bo częściej nie ma nawet potrzeby. Ja zbijałem NO3 za pomocą JBL nitratex i działało.  Może po prostu pech, albo zbieg okoliczności. Może w związku z wiosną coś się obudziło w akwarium. Ja niedawno też mailem mętną wodę nie robiąc nic. Po prostu nagle pewnego dnia. Może  Twój purolite wcale nie jest wadliwy. 
  • ziemniak
   To jest ciężkie pytanie, bo raz, że zależy co masz, kto robi i na co się decydujesz. Dodatkowo wirujące ceny, niestety zazwyczaj w górę. Widełki podaje jakie miałem oferty: Akwarium: 2500 - 3500 zł (szkło 12 mm bez OW) Stelaż: 1600 - 2400 zł Obudowa stelaża: 200 - 300 zł (zrób to sam) Moduły i kamienie: 700 zł Oświetlenie: 400 zł (zrób to sam) Pokrywa: 1300 - 1500 zł (wycena, ja mam zrobioną póki co zrób to sam) Do tego sterownik, filtry, falowniki, ryby.
  • pkiinbanww
   Na jaki wydatek się przygotować planując takiej wielkości baniak?
  • aro600
   Chciałem obniżyć NO3 żeby zwolnić wzrost glonów bo szaleją i czyszczenie szyb 2x w tygodniu, trochę światła słonecznego świeci mi na akwarium więc warunki mają bdb. Mam prodibio, ale narazie nic nie kombinuje czekam czy się woda wyklaruje, jeśli tak to chyba spróbuję puścić przepływ przez 1 korpus jak jakość wody się pogorszy będę pewny, że to przez żywice. Co do purolite to sprawdziła się stara zasada że ,,lepsze jest wrogiem dobrego,,... chciałem lepiej 
  • Pikczer
   Rośliny, piękne zielone glony i potrzebny jest ten purolite? Jak masz to dodaj bakterie, może one coś pomogą a na pewno nie zaszkodzą. 
  • Pikczer
   To mnie przekonaliscie Teraz wieczorem podlałem wszystkie rośliny wodą z akwarium Poszło też w dynie, cukinie i ogórki Zobaczymy czy rano wystrzelą A Żona do mnie: " jaka czysta woda, lepsza jak z kranu" Ale zapach inny
  • Bojar
   Ja podlewam skrzydłokwiat "wyciągiem" z filtrów. Rośnie jak szalony 🤪
  • aro600
   Zrobiłem właśnie testy i wyniki są następujące: PH - 7,8 NO2 - 0 NO3 -  15 - 20  PO4 - 1 Purolite od wczoraj jest zakręcony więc NO3 mogło trochę pójść do góry. Przed zastosowaniem żywicy było 30 więc wygląda że działa, ale woda dalej jest metna chyba wnioski o jej krystalizacji były przedwczesne. Nie wiem sam nic poza dołożeniem purolite w akwarium się nie zmieniło więc obstawiałem je jako przyczynę metnej wody. Pokryło się to w czasie idealnie. Pytanie czy purolite lub to co mi sprzedali za mógł jakoś inaczej wpłynąć ma wodę? Zdjęcia tak tego nie oddają, ale woda jest mętna, wcześniej miałem wodę kryształ prawie jakby jej,,nie było w akwarium,, 
  • rysib
   Fakt, dziwne. 😉 W sumie wolę podlać marchewkę wodą z baniaka, niż obsypywać krowim łajnem. A kwiaty rosną po tej wodzie jak szalone.👍 Pzdr. Rysiek
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.