Skocz do zawartości

Moje pierwsze 160l Malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie to mój pierwszy raz na tym forum jak i pierwszy raz zakładam sam akwarium.

z 5 lat temu ojciec miał 200l z pyszczakami taki misz masz ale pięknie to wyglądało i ryby się mnożyły na potęgę:)

Dziś zamówię szafkę u stolarza i gdy ją złoże i obuduję to kupie akwarium 160l 100x40x40 stawiam że 200l nie potrzebuję bo to tylko 10cm wyższe jest a tu chodzi o dno a jest takie samo jak w 160l.

filtr kubełek multkani800 + 2 moduły(według producenta to 160l na spokojne ogarnie 600l/h)

jeśli nie to chyba posiadam sera 900 ojciec używał w 200l.

filtr mechaniczny brak ogólnie nie wiem do czego służy prosiłbym o wytłumaczenie była by to cenna informacja:)

grzałka 150w aqua el

oświetlenie to standard 2x30w,1x30w seryjne 1x30w power glo

podłoże piach pewnie jakaś castorama czy coś(ojciec twierdzi że kwarc to mega syf będzie)

kamienie myślałem o płaskich coś w stylu bazalt i może jakiś wapień filipiński żeby utrzymać ph.

rośliny 2-3szt. nurzanica i 1-2szt.anubiasa

największy problem to obsada napewno chcę:

Pyszczak Rdzawy 1 samiec 4-5 samic

chciałbym jeszcze jeden gatunek np

pyszczak saulosi 1 samiec 4-5samic

a i cos w stylu zbrojnik(ojciec miał i dochodziło do tarła nie mieliśmy co robić z młodymi)

co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z akwarium 160 jakie chcesz kupić wyjdzie Ci pewnie koło 145 l pojemności netto. Od tego trzeba odjąć jeszcze na wystrój, kamienie, piach. Sądzę że nawet nie będzie tam 120l wody. To trochę mało biorąc pod uwagę proponowaną przez Ciebie ilość ryb. Dlatego bez dyskusji brałbym 200l, różnica w cenie mała. Podsumowując, powierzchnia dna jest ważna, ale objętości wody jaką będziemy mieć do dyspozycji też nie należy lekceważyć.


Co do filtracji ameryki nie odkryjemy, zachęcam do zapoznania się z tematem temu poświęconym, gdzie opisane są sprawdzone rozwiązania - http://forum.klub-malawi.pl/podstawowy-osprzet-filtracyjny-t20673.html


Kubełek głównie pozwala na skuteczne przetwarzanie odpadów generowanych przez ryby, przemianę szkodliwych na mniej szkodliwe substancję. Lektura dla Ciebie do poczytania to cykl azotowy. Filtr mechaniczny ma głownie wyłapywać z wody, kupy, resztki pokarmu, czyli wszystko co jest zauważalnym brudem. Jeśli nie chcesz dać filtra wewnętrznego to kubełek musi być naprawdę mocny. Wątpię czyten multikani da radę. Raczej rozważyłbym zakup mocniejszego HW. Może HW-303 a może HW-304 - http://allegro.pl/listing/listing.php?string=hw&search_scope=category-90100. Zresztą jak masz sera pod nosem, to nie ma co kupować nic dodatkowego.


Co do piachu polecam piasek do piaskownic, ma atesty. Jego główna zaleta jest jego biologiczna czystość, brak robali itp. Szybko można go wypłukać w misce z brudu przed zasypaniem akwarium.


Kamienie to rzecz gustu. To Ty będziesz na akwarium patrzył. Choć mi osobiście wapień filipiński bardzo się nie podoba i bardzo nie pasuje do pyszczaków.


Obsada pysków do akceptacji. Jedna z polecanych ogólnie do tego litrażu - http://forum.klub-malawi.pl/kazdego-cos-kolorowego-przykladowe-obsady-t13997.html Choć uważam, że na ilość ryb 10 sztuk, należy skłonić się ku 200l. Sam nic z poza biotopu Malawi do zbiorniku nie wrzucam, bo to nie żywioł takiego zbrojnika. Zwolennikiem takich miksów też nie jestem. Woda odpowiednia dla pysków zazwyczaj jest nieodpowiednia dla większości innych ryb.


Ogólnie zanim zabierzesz się do roboty, kompletowania wszystkiego to zachęcam do poczytania forum i portalu. Jest bardzo przydatny FAQ. Jest wiele tematów użytkowników opisujących budowy zbiorników, w których można podpatrzyć wiele ciekawych rozwiązań. Dużo zdjęć, może znajdziesz na nich kamień który Ci się szczególnie spodoba. Mnie tak urzekł serpentynit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując to co napisałeś:

obsada ok.

akwarium 200l (mam dostęp do hurtowni więc to będzie nie wielka różnica)

piasek do piaskownicy bardzo dobry pomysł.

filtr mam tez sera 900 to jest 900l/h chyba starczy?

a według postu który dałeś mi wystarczy sam bez mechanicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg linku do tematu filtracji


Zbiornik 160-200l,

Filtr zewnętrzny biologiczny o przepływie od 700l/h-1500l/h powinien być wypełniony ceramiką. Do powyższych akwariów potrzebny już będzie filtr wewnętrzny( mechaniczny) o przepływie około 1500l/h



Sam u siebie, w 220 l jadę na kuble jbl e1501 (ale on ma rzekomo 1400l/h) i cyrkulatorze jvp-100. Jak dotąd brudy nie zalegają mi w akwarium. Kubeł HW na pewno będzie skuteczniejszym rozwiązaniem od tego multikani. A i ceny mają przystępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i cos w stylu zbrojnik(ojciec miał i dochodziło do tarła nie mieliśmy co robić z młodymi)

co wy na to?



Zbrojnik niebieski o ile pamiętam lubi lekko kwaśną/kwaśną wodę. Ale mój wuja ma pyśki i z nimi pełno "glonojadów" i nic się z nimi nie dzieje. Ja na twoim miejscu nie mieszałbym biotopów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem może czasem nie. Korzeń może zakwaszać wodę. Poza tym w tym litrażu to będziesz miał mbuna, a im korzeń nie jest potrzebny.


Ja znajdziesz miejsce gdzie można dostać suma z Malawi daj znać :)


Naprawdę zacznij czytać forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.