Skocz do zawartości

Filtr Hamburg - parametry wody bez kubełka


Rekomendowane odpowiedzi

Hej...

tak czytam... i się dziwię...

fakt że hamburga mam w 90l krewetkarium... - więc odchodów mniej... odkopałem archiwalne zdjęcie tak wyglądał ;)

DSCF6081.JPG

gąbka 3cm ppi45 wielkość 30x40cm lekko zasłonięta przez szklaną ramkę

napędza to Aquael Pat Mini 400l/min (4W)- bakterie na ww. gąbce najlepiej mają się w przedziale 360-720l/h

nie był czyszczony przez 2 lata... i wszystko jest w jak najlepszym porządku...

dziwi mnie bardzo to czyszczenie... hamburga raz w miesiącu...

Zanim go instalowałem poczytałem o nim bardzo dużo i stosowano go w różnych typach akwariów a czyszczenie polegało na lekkim odmuleniu wężem przy zlewaniu wody raz na 6-12 miesięcy.


W akwarium 120l 90x30x45 planowałem również filtrację hamburgiem... z dokładnie taką samą gąbką...

Filtr na całej szerokości akwarium z miejscem na pompkę w tylnym rogu (4,5cm) i grzałkę ale pod lekkim kątem (1-2cm miejsca za gąbką z przodu) odbiera rybą średnio 6cm szerokości akwarium (dna).

Napęd trochę mocniejszy Aquael Circulator 500l/h (4,4W)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie był czyszczony przez 2 lata... i wszystko jest w jak najlepszym porządku... dziwi mnie bardzo to czyszczenie... hamburga raz w miesiącu...

Nie wiem jak u Ciebie to działało przez dwa lata. U mnie po miesiącu czy po półtora miesiąca z gąbki wypływa syf totalny syf. I dlatego czyszczę w takim przedziale czasowym. Może mam fobie ale lepiej się z tym czuje. Widzę po wodzie kiedy jest czas czyszczenia. Cóż każdy robi jak uważa za słuszne. Jedni podmieniają wodę co dwa miesiące lub wcale, inni robią dziwne różne rzeczy.

Popatrz jakie ja mam akwarium, jakie ryby i jaka pompa tam pracuje. Może sam sobie odpowiesz dlaczego czyszczę tak często

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To akurat jest w krewetkarium... - które będzie niedługo restartowane.

Parametry stabilne... podmiana 10% co 1-2 miesiące


Ale znalazłem ostatnio coś takiego: http://fish2water.co.nz/filtration-design.php

jak widać u nich działa w Malawi :-) i mają dużo filmów na YT...

http://poretfoam.com/

tutaj mają swój przepis: http://poretfoam.com/resources/Hamburg%20Mattenfilter.pdf

ale wszystko na podstawie "Biblii HMF" - http://www.deters-ing.de/Berechnungen/Berechnungen.htm

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Darku mam falownik jvp 102.

Jest on przyczepiony na tej samej ścianie akwarium co cały filtr.

Wylot z filtra jest ustawiony na tafle wody a falowniku w kierunku dna. Aby gonił syf po całej długości odbijając się od drugiej ściany i zostaje wciągnięty do gąbki.

Próbowałem różne ustawienia tego falownika. Okazało się, że według mnie to najlepsze miejsce, gdyż kupki nie mijają filtra. Miałem ustawiony falownik na wprost gąbki i cały syf pływał po akwarium.

Oczywiście pamiętajmy, że ja mam zbiornik 200cm i cały osprzęt jest dobierany pod to akwarium. Oczywiście do mniejszego może być mniejsza moc głowicy a falownik zostawiłbym ten sam jeżeli zbiornik będzie posiadał 120cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
AndrzejWałb - super sprawa i aż bym chciał tylko jak teraz wkleić krawędzie dla gąbki kiedy akwa sobie funkcjonuje z rybkami


.....wkleić teraz gąbkę to faktycznie będzie problem. Ale masz dwa wyjścia. Możesz zrobić wersję taką jak Sławek pokazał w 26 poscie i to będzie nawet ładnie wyglądać. Ale równie dobrze możesz zrobić kaseciaka wg Decco...Tak naprawdę to są te same filtry tylko inaczej się nazywają i trochę różnią się konstrukcją . Wybierz to co będzie Ci łatwiej manualnie zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.