Skocz do zawartości

Metriaclima estherae -RED RED, OB, BLUE- opis i spostrzeżenia hodowcy


Slawek-meszek

Rekomendowane odpowiedzi

Również posiadam te ryby ale nic więcej i lepiej nie napiszę niż nasz Prezes i spółka ;) w tym artykule http://www.klub-malawi.pl/index.php/serwis/artykuy/wydane-drukiem/316-maylandia-estherae-silny-i-pikny-pyszczak-dla-pocztkujcych

No może prócz nazwy, która na naszym serwisie jest aktualnie poprawniejsza - czyli Metriaclima :)



Na naszym forum dominowało zawsze nazewnictwo Koningsa jednak Metriaclima torowała sobie drogę dość długo. Spór o to czy Metriaclima czy Maylandia jest nazwą juniorem trochę trwa i podzielił środowisko. Osobicie zaczelem być poprostu konsekwentny, jełi pisże jednym artiklu oczy wątku o Pseudotropheus sp. elongatus ... to powinienem pisac o Metriaclima a nie Maylandia. Tak więc Maylandia to jak na razie bardziej nazwa alternatywna niż niepoprawna ... niepoprawna była nazwa Pseudotropheus red - red ;) a i taką spotkacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc Maylandia to jak na razie bardziej nazwa alternatywna niż niepoprawna
Nie napisałem niepoprawna tylko poprawniejsza ;) i to na naszym forum bo na innych już niekoniecznie :)

--

Samice cały czas się tłuką między sobą i gonią też inne ryby, przyznam szczerze że choc to piękne rybki są dośc kłopotliwe, w każdym razie coś się dzieje w tym akwarium
To że się tłuką to jak większość ale czy zdarzyło ci się wyłowić trupki z tych pojedynków, lub rybę tak pobitą że brakowało jej większości płetw? Tak się dzieje u naprawdę agresywnych pyszczaków do których IMHO w/w nie należy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meszek czy te fotki sa prawidłowe? Bo jesli tak to jest to pierwszy gatunek w którym samiczki wydają się być ładniejsze od samców...

Yaro jak znasz ten gatunek to wiesz że samczyk ma specyficzny kolorek czyli łososiowaty i nie koniecznie musi się podobać. Samiczki są ładne pomarańczowe. A co do "wersji" OB

to tu już kwestia gustu. A zdjęcia są prawidłowe. Tak jak napewno zauważyłeś zdjęcia są naszych kolegów Eljota12, Stan76, Piwko28 także sąprawidłowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie trzymałem 4 redy, jeden padł i zostało 1+2. Samiec niemal zbielały i faktycznie pożera wszystko. Redy maja od 6-8cm a dookoła 5 mniejszych demasoni. Ogólnie sytuacja wygląda tak, ze samiec dominuje środkową warstwe akwarium przeganiając co jakiś czas samice po kątach, natomiast demasoni żeruja niżej i tez urządzają sobie podobne pogonie między kamieniami. Rzadko widzę, żeby wchodziły sobie w droge. Dziwi mnie tylko, że pomimo obecności kryjówek redy z nich nie korzystają, demasoni też uparcie eksponują się na froncie.


Jeszcze co do redów, to nie posiadają one instynktu macierzyńskiego:P Ostatnio widziałem jednego, ocalałego redzika pod kamieniem ale nikt go już nie pilnował i zapewne któryś demason się do niego dokopał :( Nie miałem pyszczoli w czasach świetności redow, póki co bardziej mnie wciąga niż demasoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem niepoprawna tylko poprawniejsza ;) i to na naszym forum bo na innych już niekoniecznie :)

--

To że się tłuką to jak większość ale czy zdarzyło ci się wyłowić trupki z tych pojedynków, lub rybę tak pobitą że brakowało jej większości płetw? Tak się dzieje u naprawdę agresywnych pyszczaków do których IMHO w/w nie należy.



Nie nie zdarzyło mi się jeszcze chciałem tylko napisać że to największe wariaty jakie aktualnie mam, socolowi i yellowi to przy nich aniołki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku w tym temacie widzę jedną niespójność Metriaclima estherae red red - to odmiana barwna, gatunek to Metriaclima estherae. Z wszystkich tematów w opisach używaliśmy nazw gatunków i je opisywaliśmy a ten jeden jedyny może kogoś wprowadzić w błąd że nazwa gatunku to Metriaclima estherae red red.

Tak się rozpisaliśmy w tym temacie, że nawet wymieniając inne odmiany nie wymieniliśmy red blue, którego samiec jest prawie biały a samiczki identyczne jak w red red. IMHO to najpiękniejsza odmiana tych ryb a dzięki niecodziennej barwie samca - ryby te urozmaicają zbiornik.

Co do agresji - u mnie dotyczy tylko samców - jest jeden alfa i żaden inny nie ma prawa być nawet troszkę biały, samce młodsze są szare a jak tylko zaczną zalecać się do samiczek, to odchodzą do krainy wiecznych łowów.

samice mam tak spokojne, że głowa mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...
Ile młodych może nosić maksymalnie samica red-reda ? wiem że to nie temat od tego ale nie bd zadawał tego samego pytania w innym temacie.. to samo tyczy się samicy Cynotilapi hary? z góry dzieki za odpowiedz!


Jeśli chodzi o samiczki red-red to w moim przypadku jest to +- 20szt, oczywiście dodam iż samiczki są dorosłe i naprawdę duże około 9cm. Posiadam układ 2+3 w zbiorniku 300l o długości 120cm i uważam że nie musi być on dużo większy. Samce atakują jedynie siebie nawzajem a terytorium zostało podzielone na 2 części zbiornika i najczęściej jest to po porostu strasznie niż prawdziwa walka. W moim przypadku są to rybki bardzo dynamicznie się rozmnażające gdyż co 2-3tyg samice inkubują młode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.