Jump to content

Instalacja narurowa


Konrad-skorpion
 Share

Recommended Posts

Konrad-skorpion

Witam

Czytam od kilku dni o tych instalacjach narurowych i bardzo mi to zaimponowało. Planuję baniak 450-600l i widzę, że jest to najlepsze rozwiązanie.

Posiadam aktualnie 240l z dwoma kubłami (biolog, mechanik) ponieważ lubię mieć czystko w zbiorniku.

Przy 600 litrach będę musiał zainstalować jednak taki cud techniki.

Lubię się bawić w takie majsterkowanie ale z odpowiednim schematem i prostotą przekazania instrukcji budowy.

Czy jest szansa na podesłanie takiej instalacji narurowej w schemacie z dokładnym opisaniem filtrów, pomp i wszystkiego co jest potrzebne do samodzielnego montażu?

Czytałem w googlach i forach i nic nie ma konkretnego. Cząstkowe informacje.

Z góry bardzo dziękuje

Link to comment
Share on other sites

luk5007

Witam kolegę, do samodzielnego montażu potrzebne będą :

-rury i kształtki, ja swoją instalację robiłem na klejonym systemie pcv-u 3/4"

-coś do cięcia tych rur, najlepiej zainwestować w specjalne nożyce http://allegro.pl/nozyce-do-ciecia-rur-pex-pp-pe-pex-al-pex-profi-i3223997214.html, i gradownik do zarabiania obciętych końców http://allegro.pl/gradownik-do-rur-4-42mm-germany-i3181704718.html . Te dwa narzędzia może i nie są niezbędne ale zaoszczędzą sporo czasu i nerwów.

- klej i czyścik do pcv-u

- zawory, pakuły i pasta. Teflonu raczej nie używaj pakuły są pewniejsze.

- obudowy filtrów naruruowych 10", ja filtr fbf robiłem z korpusu narurowego 20" bo miałem dość miejsca i mi się zmieścił. Można też go zrobić z 10" obudowy.

- pompa c.o. tu już w sumie kwestia wyboru, u mnie chodzi omnigena 25-40.

No chyba z tego co potrzebne to by było na tyle.

Teraz schemat

projektrv.jpg

To jeden z wielu jakie można zrobić podaję ci taki jaki mniej więcej mam u siebie ale mój jest bardziej rozbudowany.

okrągłe kółka to korpusy, x zawory- których na tym schemacie jest w sumie sporo, ale to czyni instalację bardziej funkcjonalną przy obsłudze. pierwsze dwa korpusy to mechaniki z wkładami sznurkowymi 100mikronów, następne dwa to korpusy na wkłady typu węgiel, purigen, matrix itp. Filtr fbf to biolog.

Co do montażu to jeszcze trzeba pamiętać aby korpusy na wkłady i fbf montować odwrotnie do przepływu wody, a wodę rurką sprowadzić w dół tak aby przepływ był od dołu do góry. Poszukaj na forum było kilka tematów o takiej filtracji, a jeśli coś jeszcze nie będzie ci wiadome to pytaj, zawsze chętnie pomożemy. poniżej linki z moją instalacją, Pozdrawiam ;)

dsc0059mn.jpg

dsc0060rm.jpg

dsc0061lo.jpg

dsc0452hy.jpg

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Konrad-skorpion

Dziękuje

Zajmę się tym jak skomponuje zestaw 450l lub 600.

Dziękuje i bardzo mi pomogłeś w utwierdzeniu, że to będzie super poświęcony czas i bezstresowe życie moich maleństw..

Link to comment
Share on other sites

luk5007

Nie ma sprawy kolego, jak będziesz miał jakieś pytania to dawaj;)

A jak już komponujesz zestaw to stawiaj 600 a nawet większe. Ciągnij max po długości i szerokości jakie ci się zmieści, wysokość daj nawet 60. Jeśli postawisz mniejsze to będziesz za niecały miesiąc żałował że nie postawiłeś większego. Coś wiem na ten temat;) Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Ja również ostatnio przerabiałem temat narurowca do mojego 420l.

Moja instalacja oparta jest na rurkach 3/4 pvc-u nibco (kupowałem w castoramie) i pompie grundfos alpha2 25-40, . Nie kupowałem żadnych specjalnych maszynek do cięcia i frezowania, wystarczył zwykły brzeszczot i ostry nożyk. Schemat i opis http://forum.klub-malawi.pl/narurowiec-420l-t20998.html Jeśli będziesz potrzebował więcej info to pytaj.

Link to comment
Share on other sites

Konrad-skorpion

Już żałuję jak kupiłem 240l, a namawiali na 450l :( A powiedz mi kolego co znaczy korpus 100 lub 50? Jest to wielkość?

Link to comment
Share on other sites

Misiek

Chodzi tu zapewne i mikronaż wkładów do korpusów, czyli to jakiego romziaru zanieczyszczenia zatrzymuje wkład. Najczęściej dostępne są wkłady o mikronażu 1, 5, 20, 50 µm (1 mikrometr to jedna milionowa część metra).

Mikrometr - http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikrometr


same korpusy opisywane są w rozmiarach ich długości w calach. I tak dostępne o długości 5'', 10'' i 20''.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
Konrad-skorpion

A kolego wyjaśnij mi proszę :

- Co to jest dokładnie FBF

- kranik spustowy jest tylko do spuszczania wody czy rożnie nada się do napełniania zbiornika.

- Jeśli nalewamy wodę kranową to bezpośrednio do baniaka bez uzdatniaczy?

Stawiam własnie akwa 720l i stąd moje dopytanie.

Link to comment
Share on other sites

Sir_Yaro

ad 1

https://www.google.com/search?q=Fluidized+Bed+Filter&oq=Fluidized+Bed+Filter

http://en.wikipedia.org/wiki/Filter_%28aquarium%29#Fluidized_bed_filter


ad2

jak bedzie odpowiednie cisnienie to i napełnic sie da. Ale generalnie do spuszczania.


ad3.

Ja tak nalewam. niektórzy wlewaja odstana wodę, inni dolewaja uzdatniaczy. Wszystko zalezy od akwarium, jakości wody i wyznawanej religii... :)

Link to comment
Share on other sites

Konrad-skorpion

Ad 2 - to jak nalewamy wodę? Odzielny kranik (szybkozłączka) bezpośrednio przed wlotem do akwa?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pozner
   Przyznam, że poza lekko zapadniętymi brzuchami nie widzę u tych ryb złej kondycji. Odpowiednie podkarmienie i szybko powinny się poprawić.  Tak na marginesie, jeszcze niedawno (a może i nadal) wielu malawistów twierdziło, że pyszczaki powinny mieć lekko zapadnięte brzuchy, że tak powinny wyglądać. Nikogo to nie raziło. Naoglądali się pewnie filmów z jeziora i tego się trzymali😏 Tak było. 
  • RobertKuz
   Zgadzam się z Tobą kolego, transport, przenosiny do nowego środowiska to dla ryb bardzo duży stres. Ale kupując ryby od hodowcy, posiadającego zapewne kilkadziesiąt zbiorników z ponad stu gatunkami ryb, a co za tym idzie ogromne doświadczenie w rozmnażaniu, opiece i wszystkim tym, co się z tym wiąże wymagam choć odrobinę uczciwości i zapewnienia, że nie sprzeda mi kota w worku. Przecież zdjęcia ryb, które wykonałem i wstawiłem nie pływały w moim zbiorniku dwa tygodnie, tylko zrobiłem je na drugi dzień po otrzymaniu. Podsumowując. Ryby dotarły do mnie w złej kondycji, a "hodowca" miał tego świadomość.
  • Tomek1992
   Stary filtr włożyłem dzisiaj, zeolit przepłukałem. Wiem że nie można ryb wpuszczać do nowego akwarium ale akwarium przenosiłem więc nie miałem co zrobić z rybami dlatego woda jest ze starego zbiornika więc to prawie jak wymiana wody a przez to że wymieniłem podłoże i włożyłem nowe skały dodałem też bakterie na wszelki wypadek.    Dodam jeszcze że nowa ceramika która jest w kubełku była włożona do starego akwarium, może nie długo bo około dwóch tygodni ale "wymaczała" się w wodzie w której żyły. 
  • pozner
   To akurat jest normą w każdej hodowli. Niestety. 
  • RobertKuz
   Ale się sparzyłem na tym hodowcy. Za radą forumowiczów, którzy odradzali zakup ryb w sklepach zoologicznych (co jest dla mnie zrozumiałe i oczywiste) kupiłem rybki u znanego hodowcy. No cóż. W ten sposób traci się klientów. Na pewno jednego. Mnie. Widać , że dla niektórych kasa jest ważniejsza niż reputacja. Teraz pozostaje mi rybki doprowadzić do zdrowia. Po przeczytaniu forum i opinii klubowiczów wstrzymam się ze stosowaniem chemii. Spróbuję zastosować namaczanie pokarmu czosnkiem. Jak czytałem terapia ta powoduje oczyszczenie przewodu pokarmowego z pasożytów. Na koniec dodam, że Yellowy w ofercie zakupowej były w rozmiarze 4-5 cm. A te które do mnie dotarły to zaledwie 2-3 cm😒 Ta najmniejsza 2 cm dotarła martwa.
  • pozner
   Ryzyko zgonów zawsze istnieje. Transport, przenosiny do nowego środowiska, to dla ryb bardzo duży stres, więc czym są w lepszej kondycji, tym większa szansa na minimalne straty. Ale to nie da i tak gwarancji. Kwarantanna nie ma moim zdaniem znaczenia. Może jedynie zabezpieczyć ryby i dać im czas na poprawienie swojego stanu, jeśli dodaje się je do już funkcjonującej obsady. Jeśli takiej nie ma, kwarantanna nie ma sensu. Można ją równie dobrze zrobić w ogólnym akwarium. Trzeba mieć świadomość, że wszystkie ryby akwariowe mają w sobie zarodniki bakterii i pasożytów, więc nie można przywlec czegoś, co już jest w rybach. Ich dobra kondycja, a co za tym idzie silny system immunologiczny, uniemożliwia namnażanie się tych bakterii i pasożytów. Ryby są zdrowe.  Kupowanie ryb to loteria, bez względu gdzie się kupuje. Nie raz czytałem, że z kilku kupionych gatunków tylko jeden zaczyna padać. I nie ma znaczenia, gdzie się kupiło. Takie relacje dotyczyły praktycznie wszystkich znanych hodowli. To są żywe stworzenia i zawsze coś takiego może się zdarzyć. Oczywiście dobra kondycja zmniejsza takie ryzyko, ale nie eliminuje go. 
  • Bezprym
   Chyba zacznę grać w Lotto bo jeszcze się u tego sprzedawcy nie sparzyłem. Tak na poważnie chciałem stamtąd wziąć  większe samiczki Lithobatesa i  Freyka ale teraz się waham czy nie poczekać na wyjazd do Pokrzywnej i okazyjny wypad do Czech. 
  • pulpet
   Szczerze nie rozumiem jak prowadząc akwarystyczny biznes można wysłać klientowi ryby w takim stanie. To strzał we własne kolano. Żaden szanując się sprzedawca nie robi takich rzeczy. Rozmawiam ostatnio często z właścicielem małej hodowli/hurtowni w mojej okolicy. Każda ryba, która nie wykluła się w jego hodowli przechodzi miesięczną kwarantannę nie w osobnym zbiorniku. W osobnym budynku. Jak mantrę powtarza że nie ma zaufanych dostawcow, nie ma pewnych źródeł. Zawsze jest element ryzyka, ale należy go eliminować maksymalnie jak się da. Nigdy nie wysyła ryb które budzą jakiekolwiek wątpliwości.  Ja sam zaopatrywałem się w dużych renomowanych hodowlach. W obu byłem osobiście. W największej było ok 2000 zbiorników z rybami z Afryki. Ani jedna nie przypominała kondycją ryb z zdjęć kolegi @RobertKuz. Oczywiscie jakość kosztuje trochę wiecej, ale z drugiej strony biorąc pod uwagę zgony w transporcie, zgony w akwarium, przywleczenie  jakiegoś ścierwa do zbiornika z większą obsadą, wydaje mi się, że czasem warto dołożyć i nie mieć tych problemów. 
  • darianus
   Miałem tam kiedyś brać ryby, ale znajomy mi odradził, twierdząc że ryby stamtąd to duża loteria, ponieważ to handlarz, który skupuje ryby z różnych źródeł, liczy się cena. Różne opinie o sprzedawcy by to potwierdzały.
  • pulpet
   Spokojnie, nie ma się co zniechęcać. Ryby pokazały pazur, to nie neonkarium. Pokombinuj z obsadą, może zrezygnuj z jakiegoś gatunku, zmień coś w aranżacji. Wzrost ryb to też temat indywidualny. Cechy osobnicze/jakość, czasem pasożyty, dieta,  czasem nie rośnie a jak wystrzeli to idzie jak burza.  Jak by każdy miał tak samo to by była nuda. Poobserwuj, pokombinuj, jeszcze będziesz miał dużo radości z tego zbiornika. Czasem nie od razu wszystko się układa jak byśmy chcieli.  Hodowcy neonów mają łatwiej. Bardziej przewidywalnie. I w CH...olere nudno 😁. 1/1 nie polecam. Najspokojniejszy samiec zajedzie samice migiem. A co do Acei masz rację. Przepiękne ryby. I zanim zaczniesz kombinować z obsadą zrób porządek z chemią wody. pH 7 to nie to o co nam chodzi. Musisz znaleźć przyczynę zakwaszania wody i ją wyeliminować. Inaczej cokolwiek będzie się działo zawsze będzie jedna przyczyna więcej do rozważania. A i ryby powinny pływać w wodzie o optymalnych dla nich parametrach. W końcu o to chodzi w akwarystyce, żeby ryby czuły się dobrze i pozwalały na obserwację swojego piękna w warunkach najlepszych, jakie umiemy stworzyć w sztucznym środowisku.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.