Jump to content

Elongatusy


Raffy
 Share

Recommended Posts

Niedawno sprowadzona - wiadomo dokładnie kiedy? Bo chewere stały się bardzo popularne, jakby był boom na nie. A nie kojarzę, żeby właśnie kilka lat temu były dostępne.

Link to comment
Share on other sites

piotriola

Powiem tak; U mnie w 1995r była to nowość. Ryba była przywieziona z Łodzi. Opisał ją dr A Spreinat w 1993r .Gatunki pokrewne:

Aggressive-elongatus

Bodzulu-elongatus

Slab-elongatus

Rejon występowania tych ryb został uznany za park narodowy, niektóre z nich zostały rozmnożone a nieświadomi akwaryści nie wiedzą co mają:-D

Nieodławiane;

P.flavus

P.cyaneus

pozdrawiam

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Flavus nieodławiany? To co malawian ma w chwili obecnej? Z tego co wiem parę osób ma flavusa właśnie na tym forum.

Masz może jakieś zdjęcia tamtego samca chewere?

Link to comment
Share on other sites

piotriola

Mam tylko jedną fotkę.

O Flavusie czytałem na tym forum. A ci co mają Flavusa to ta ryba?

Zobacz;Nakanthega-elongatus i Aggressive-elongatus są identyczne.

pozdrawiam

O Flavusie pisał Krzysztof Grygielski w serwisie KM

Link to comment
Share on other sites

Nie mam pojęcia, na stronie mają zdjęcie flavusa więc...?

Większosc elongatusów jest do siebie bardzo podobna ;) Ale chewere jest bardzo charakterystyczny i można bez problemu go odróżnić i to jest fajne :D Wrzuciłbyś może zdjęcie tamtego starego samca? Ciekaw jestem jak wyglądał :)

Link to comment
Share on other sites

eljot

Taka prośba, piszmy pełne nazwy ryb nie skróty, zwłaszcza że mowa o mniej popularnych gatunkach.

Robi się OT i jak macie ochotę pociągnąć temat dalej to mogę go wydzielić?

Tym bardziej że wśród elongatusów nastąpiło ostatnio przetasowanie gatunkowe ;)

Link to comment
Share on other sites

piotriola

Pseudotropheus flavus wcześniej opisany jako Dinghani.Opis jest w serwisie KM poczytaj.

Ty masz Chewere-elongatus orginała

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

eljot

Wydzieliłem bo temat wydaj się ciekawy, w każdym bądź razie inny ;)

Piotrola bardziej chodziło mi o

Zobacz;Nakanthega-elongatus i Aggressive-elongatus są identyczne.

Myślę że miałeś na myśli http://cichlidae.us/pseudotropheus-elongatus-slab/pseudotropheus-sp-elongatus-slab-nakantenga-island-male-1-2/ i http://cichlidenareal.ru/wiki/index.php?vid=954. IMHO oba gatunki różnią się między sobą a już na pewno, różnią się budową (zwłaszcza głowy) od Metriaclimy sp. 'elongatus Chewere' czy Metriaclima sp. 'elongatus Chailosi'. Które to wg. 4 habitatu Koningsa zmieniły przynależność "rodzajową" z Pseudotropheusa na Metriaclimę.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

piotriola

Witam

Miałem na myśli rosyjską fotkę nr.2 z ciemną głową. Myślano wcześniej że Aggressive elongatus występuje tylko w jednym miejscu i dlatego Nakanthega elongatusa uznano pewnie za formę geograficzną tego gatunku.Eliot12 Ciekawe to są Elongatusy Flavus nieodławiane od 85r w Malawianie:D

W artykule A Spreinat jest (NAKANTHEGA)powinno być (NAKANTEGA) błąd nie z mojej winy

Link to comment
Share on other sites

eljot
Eliot12 Ciekawe to są Elongatusy Flavus nieodławiane od 85r w Malawianie
Jeśli się nie mylę to "kalka" cennika niemieckiego importera. Jeżeli rzeczywiście nie są odławiane od 85r, to F1 w cenniku oznacza że te ryby są naprawdę długowieczne ;). Flavus to nie elongatus tylko "zwykły" ;) Pseudotropheus, choć podobny.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • darianus
   Znakomity wykład o filtracji podżwirowej, polecam 👍
  • iquitos68
   Kronikarski wpis. W końcu znalazłem nieco czasu, aby uzupełnić wpis w akwariowym pamiętniku. I słońca jest nieco więcej za oknem, i zdjęcia jakoś lepiej się robi. Więc piszę. Z rybami z Malawi jest tak, że nie wiadomo do końca kiedy i dlaczego niektórych naszych podopiecznych dopada szał wojenny. Nie jest to zwykłe pogonienie rywala, rytualny pojedynek czy podkreślenie swojego miejsca w hierarchii. Z dnia na dzień wszelkie ograniczenia - pętające instynkt łańcuchy ogłady i dobrego zachowania pękają. Wszystko co pływa staje się wrogiem, wszystko to wojna, wszystko to złe, nie pasujące, od świtu do zmierzchu, bez przerwy. Taki los spotkał samca Chilotilapia rhoadesii. Próbowałem robić więcej kryjówek. Próbowałem odławiać i trzymać w odosobnieniu. Nic nie pomagało. Żadnego respektu, nawet w stosunku do Tyrannochromisa. Ostatecznie, z bólem serca musiałem oddać Chilotilapię do ludzi. Czasami tak trzeba. Nie można niektórych spraw pozostawiać naturze, że niby same się rozwiążą. Szczególnie jeśli dotyczy się to ryb z takim temperamentem, tego określonego biotopu. Po redukcji, w akwarium nastał spokój, w końcu. Zaszczuty samiec Taeniochromisa holotaenia wreszcie wypłyną za filtra. Tyrannochromis stał się niekwestionowanym, ale dobrodusznym władcą. Wiadomo poluje, i to bez przerwy, z różnym natężeniem. Jednak robi to z gracją potulnego baranka. ..że chciał zjeść inną rybkę? No taki jest, nie ma co się dziwić, to drapieżnik. W akwarium pływa teraz haremik Nimbochromis livingstonii. Widać ryby z tego gatunku fajnie się zadomowiły. Samiec prowadzi częste zaloty do dwóch małych samic. Gdy za bardzo się stara, to tyranno go uspokaja. Swoją drogą małe samice są potencjalną karmą dla tyranno. Ale nie chowają się przed nim. Ciągle pływają na środku zbiornika, obserwując drapieżcę i w razie konieczności robiąc uniki z pełną gracją.
  • yaro
   Nad wyraz spokojnie piszę.  Co do zbiornika jakie kolega ma, nie męczył bym się z podłączaniem kaloryferów do akwarium. Pytanie jednak było na tyle ogólne, że i ja odpowiadałem ogólnie,  a nie w odniesieniu do konkretnego zbiornika.
  • darianus
   Nie sądzę, wg mnie hipotetycznie odsłonięcie 10% filtra moze pogorszyć sprawność filtracji nawet o 90% albo i więcej. Przepływ w odslonietych miejscach znacznie przyspieszy a pod żwirem będzie zanikał w zależności od przekroju przeplywu
  • Pikczer
   A no fakt. Rzeczywiście mam coraz mniej dekoracji a w porównaniu to tych ogromnych gruzowisk to jest różnica Ale i tak maluchy znajdują miejsce pomiędzy kamieniem a podkładem na dnie. Ale fakt, właśnie policzyłem to mam max 15 "kamieni". 
  • piotriola
   Jest różnica w podłączeniu filtra , przy wyjściu z kubła pod kratki woda jest teoretycznie pozbawiona tlenu. Gdy podłączysz kratki na wejściu, woda będzie lepiej dotleniona. Mam takie rozwiązanie na eheimie 2260.
  • Bartek_De
   Myślę, że tak. Sam zastanawiam się czy nie wymienić swojego Tunze na Jebao SOW-9 https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9-9000l-h-cyrkulator-11570830209 Jest jeszcze wersja z możliwością kontrolowania przez aplikację za pośrednictwem WiFi https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9m-wifi-cyrkulator-sterowany-aplikacja-11129893152
  • wojluz
   Raczej rozważam podpięcie go na wejściu / wyjściu z filtra zewnętrznego (kubełka). Chodzi lepsze / dłuższe utrzymanie czystego dnia. Czy to się sprawdza?
  • Bartek_De
   Mówimy/piszemy o akwariach z mbuną, gdzie jest sporo gruzu i narybek ma się gdzie schować. U Ciebie narybek zapewne jest zjadany zaraz po wypuszczeniu przez samicę, podobnie jest u mnie i wielu innych akwariach z minimalistycznym wystrojem pod non-mbunę. W poniższym temacie w poście #163 możesz zobaczyć jak mój Frejek "polował"😉  
  • Tomasz78
   Jak masz głównie non-mbune to frejki są bardziej śmiałe w spokojnym towarzystwie, ale w towarzystwie agresywniejszej mbuny będą sobie słabiej radziły.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.