Skocz do zawartości

obsada 270l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Malawistów :)

Jako że mimo 40 lat na karku "raczkuje" w temacie Malawi, zwracam się do doświadczonych w temacie :) Przez wiele lat skutecznie zdobywałem doświadczenie w standardowej akwarystyce typu mieczyk, molinezja, gurami itp. (zbiorniki nie większe niż 100 l). Zawsze jednak marzyłem o czymś bardziej "egzotycznym". A że marzenia są po to żeby je spełniać, właśnie założyłem akwarium 270 l/120/50/45 (foto w załączniku - jasny kwarcowy piasek, duże wapienne "koralowce" z zakamarkami, bez roślin, filtr zewnętrzny kubełkowy Fluval 305). Za 3-4 tygodnie z pomocą zaaplikowanych "uprzejmych" bakterii baniak będzie gotów na przyjęcie pyszczaków :) I tu prośba o pomoc. Ze względu na kilka ograniczeń (źródło zakupu, możliwości finansowe, upodobania co do wyglądu ryb, bo akwarium ma również cieszyć moje oko) mam pewne propozycje. Nie ukrywam, że chciałbym zebrać osadę składającą się z kolorystycznie jak najbardziej różnych ryb. Zdaję sobie jednak sprawę, że niektóre mocno różniące się kolorystycznie odmiany mogą się w zbiorniku, delikatnie mówiąc, nie tolerować. A że kocham i szanuję zwierzęta, nie chciałbym ich skazywać na pewną śmierć. Poniżej gatunki, które mogę "zdobyć" i najbardziej mi się spodobały (oraz planowane obsady) to:

- Cynotilapia afra Red Top Likoma (1 samiec, 3 samice)

- Pseudotropheus sp. wiliamsi North - Blue Lips (1 samiec, 3 samice)

- Aulonocara sp Fire Fish Red Dragon (1 samiec, 3 samice)

Mam cichą nadzieję, że mogą obok siebie funkcjonować...

Z innych ryb w zasięgu moich możliwości są jeszcze:

- Pseudotropheusdemasoni

- Nimbochromis livingstoni

- Labidochromis caeruleus yellow

- Cynotilapia pulpican

- Aulonocara stuartgranti, Usisya F1

- Aulonocara stuartgranti Red Rubin

Ale nie ukrywam, że to alternatywa dla pierwszego najciekawszego wstępnie dla mnie wariantu.

Z góry dziękuję za fachowe porady

post-13797-14695713995543_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym baniaczku, tylko:

Cynotilapia afra red top likoma

pseudotropheus demasoni

Labidopchromis caeruleus

Metriaclima (poprawnie :) ) Pulpican


Demasoni - roślinożerca, yellow - mięsozerca(skorupiaki), afra likoma - mięsożerca, pulpican - peryfiton

2 gatunki max :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki zdrowy_zab i piwko28 za szybkie odpowiedzi :) Zaraz zabieram się do główkowania ;). Oczywiście jeśli ktoś jeszcze będzie chciał dorzucić coś od siebie, będę wdzięczny.

--

Zanim przeanalizuję całość już widzę, że niektórych gatunków nie dostanę u sprzedawcy, u którego planuję zakup (sklep.malawian.pl). Może macie pomysł na sprawdzonego hodowcę lub sprzedawcę z dużym wyborem pyszczaków, co by można skonfigurować takie obsady. W moim przypadku warunkiem jest również sklep z wysyłką rybek, bo w najbliższej okolicy Zielonej Góry nie ma nic takiego :( Wiem, że na forum można znaleźć parę sugestii co do sklepów, ale moje pytanie jest związane z konkretnie zaproponowanymi obsadami. Liczę na wyrozumiałość moderatorów i forumowiczów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie jeszcze raz wielkie dzięki za podpowiedzi. Powiedzcie drodzy Malawiści, czy nie da się "przemycić" do którejś z obsad "czerwonołuskich" pyszczaków ? :( Wiem, że najważniejsze jest dobranie odmian, które będą ze sobą funkcjonować na takiej a nie innej przestrzeni...ale marzy mi się skomponowanie obsady z kontrastujących kolorystycznie osobników (np. czerwony - niebieski - żółty). Wiem, wiem...akwarium to nie kolorowanka...i uwierzcie że podchodzę do ryb z należytym szacunkiem. Ale jak przeczytałem w jednej z wypowiedzi doświadczonych akwarystów, jednym z warunków "zdrowej akwarystyki" jest zadowolenie dwóch stron (czyt. akwarysty i ryb), a przełoży się to na należytą dbałość o warunki życia i z drugiej strony na dużą satysfakcję właściciela akwarium. Chciałbym po prostu, żeby mój mały podwodny świat cieszył moje oko - to zdrowe podejście i mam nadzieję zrozumiałe :) Tak więc będę wdzięczny za podpowiedź w tym kierunku.

P.S.

Stąd w moim pierwszym poście pojawił się np. Aulonocara sp Fire Fish Red Dragon, ale rozumiem, że nie pojawił się on w propozycjach z rozsądku :) Może jednak jest jakaś podobna odmiana, która nie "pozabijała" by się (plus inne względy typu litraż, karmienie itp.) np. z Metriaclima Pulpican, Labidochromis caeruleus yellow, Pseudotropheus de masoni, Iodotropheus Sprengerae czy innymi podobnymi kolorystycznie pyszczakami. Możliwe, że jako raczkujący, nie świadomy jestem jeszcze faktu, iż któreś z podpowiadanych odmian ma np. samice w "poszukiwanych" kontrastujących barwach i temat poszukiwań kolorystycznych rozwiązałby się w sposób naturalny?. Oczywiście będę ponownie wdzięczny, za każdą sugestię.

--

Oczekując na pomoc w doborze obsady, czy mógłby mnie ktoś w kilu słowach uświadomić jak na tym sympatycznym forum "dziękować" forumowiczom i o co chodzi z "reputacją" forumowiczów. Bo nie urywam, że trochę mi wstyd z powodu braku "podziękował" przy moim opisie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.