Skocz do zawartości

Wyż demograficzny w baniaku.


oleraf

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie jakie czynniki wpływają na tarło w naszych baniakach. Czemu pytam? A no temu ;) iż wczoraj przeżyłem szok o czym za moment. W mojej 240ce pływają trzy gatunki

- Saulosi (6-7 cm)

- Rdzawy (4-5 cm)

- Joanjohansonae (5-6 cm).

Od dłuższego czasu wyczekiwałem na potomstwo. Nie dlatego że zależy mi na młodych, ale żeby poobserwować to specyficzne i piękne zjawisko jakim jest macierzyństwo pyszczaków w akwarium kilku gatunkowym. Miałem już przyjemność oglądania inkubacji saulosi ale było to bodajże w grudniu zeszłego roku w małym jedno gatunkowym, 112l baniaku. Od tamtej pory zaloty jak najbardziej były, ale zawsze zakończone totalnym fiaskiem. No i wczoraj patrzę a tu szok, inkubują:

- Saulosi 2 samice

- Rdzawy 1 samica

- Joanjohansonae 1 samica

Szok wszystkie samice jednego dnia.

Zastanawia mnie jaki czynnik mógł wpłynąć na taki wyż demograficzny.

Bo chyba jeden samiec wszystkich gatunków nie zapłodnił?

Macie może jakieś sensowne teorie? Nie było żadnych zmian w baniaku, temperatura niezmiennie na tym samym poziomie, a tu 4 inkubacje jednego dnia. Samicy saulosi to o mało policzków nie rozerwie :P ale ona już jedną inkubację przeżyła. Reszta inkubuje pierwszy raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak i w życiu ryby idą za swoim przykładem. Inicjacja tarła przez jednego samca sprowokował do działania inne samce. Takie sytuacje miały u mnie często miejsce. Sezonowość nie wchodzi w rachubę a skoro nie sprowokowałes tego podmianą to zapewne i u ciebie któraś z ryb sprowokowała inne. W czasie tarła w baniaku pojawiają sie specyficzne zapachy i to zapewne prowokuje ryby. Rzadko zdarzy sie , że samiec wytrze przy okazji gotowe do tarła samice innych gatunków ale raczej tylko wtedy gdy nie ma dostatecznie dojrzałego samca. U mnie np. samice socolofi wolały trzeć się ze sobą :P bo samca zmieniłem i nie był dojrzały a one wcześniej wielokrotnie sie rozmnażały, ale z innymi gatunkami sie nie krzyżowały. Za pewne też Twoje ryby są w podobnym wieku i własnie teraz nastał ich czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ostatnio podobną sytuację.

Saulosi co prawda inkubują regularnie, ale długo wyczekiwana inkubacja Afry Cobue miała miejsce dzień po tym jak jeden samiec saulosi zapłodnił dwie samice i dokładnie tak samo zrobił samczyk Afry (to jego pierwszy raz) też dał rady dwie samiczki zlatać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odłowiłem właśnie 7 maluszków saulosi. Trafiły do kotnika z odlaną wodą z głównego baniaka.

W związku z powyższym mam kilka pytań:


Czy przy takich podrostkach (wczoraj wypuszczonych przez samicę) potrzebny będzie jakiś mini filtr czy wystarczy podmiana wody np. raz w tygodniu? Obecnie odpaliłem napowietrzanie.

Kiedy te szkraby należy rozpocząć karmić?

Ryby już chyba straciły woreczek (jakiś tam:wink: ) i pływają sobie w małej ławicy. Rybki chyba za późno zostały wypuszczone przez samicę ponieważ więcej niż połowa była martwa. Matka pływa w głównym baniaku i wydaje mi się że coś jeszcze inkubuje. Proszę o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy takich podrostkach (wczoraj wypuszczonych przez samicę) potrzebny będzie jakiś mini filtr czy wystarczy podmiana wody np. raz w tygodniu? Obecnie odpaliłem napowietrzanie

Dobrze byłoby mieć jakiś filterek aby mieszał wodę i jakby nie było będzie ją czyścił

Kiedy te szkraby należy rozpocząć karmić?

Karmienie zacznij już od jutra malusimi ilościami. Nie przekarmiaj aby pokarm nie zalegał. ale podawaj 3/4 razy dziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno musisz mieć z gąbką aby maluch nie miałby dostępu do zasysu. Znam to z autopsji. Nie wiem jaki masz ten kotnik. Ale myślę że aqua szut 750 powinien wystarczyć. Ja taki posiadam w akwa 60l

Później jak będą większe to możesz dać do koszyka bio ceramikę.

Będziesz miał dwa w jednym napowietrzanie i czyszczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.