Jump to content

Pierwszy baniak 240l

smerfik24
 Share

Recommended Posts

smerfik24

Witam

Zaczynam przygodę z pyszczakami .Zakupiłem akwen 240l 120cm długości :)Jestem w trakcie prac wykończeniowych szafeczki tzn obudowuje metalowy stelaż.

Mam kilka pytań odnośnie sprzętu jaki zakupiłem :

FILTR ZEWNĘTRZNY JBL CristalProfi e901 grrenline - czy da rade w takim akwa ? Czytałem że do 300l spokojnie sobie poradzi , jakie bakterie kupic do filtra na start?

Grzałka 200w

Oświetlenia jeszcze nie mam i chciał bym się poradzic , czy lepiej założyc belke ze świetlówkami czy może listwy led ?

Podłoże wiadomo - piasek

Kamienie- wapień filipiński oraz jasny łupek (coś ułoże na tle tylnej ściany , mam tego troche )

Tło - na pewno nie strukturalne , raczej ciemny lub niebieski arkusz od zewnetrznej strony

Prosze o rady dla młodego amatora . Z góry dzięki wszystkim

Maciek

Przyjacielu założyłeś wątek w dziale podstawy, ale czy choć zadałeś sobie odrobinę trudu żeby przeczytać już istniejące wątki w tym dziale ?. Czy na prawdę sądzisz że jesteś jedyny i niepowtarzalny i nikt oprócz ciebie nie ma takiego akwarium i takich filtrów... tu masz jedną wskazówkę http://forum.klub-malawi.pl/zdaniem-akwariach-t21102.html jeśli cie nie pomoże no to cóż...

marek_z_81
FILTR ZEWNĘTRZNY JBL CristalProfi e901 grrenline - czy da rade w takim akwa ? Czytałem że do 300l spokojnie sobie poradzi , jakie bakterie kupic do filtra na start?

Spokojnie sobie poradzi jako filtr biologiczny. Jakiś mechanik też by się przydał.

Tutaj masz o filtracji: http://forum.klub-malawi.pl/podstawowy-osprzet-filtracyjny-t20673.html

Grzałka 200w

Gra gitara.

Oświetlenia jeszcze nie mam i chciał bym się poradzic , czy lepiej założyc belke ze świetlówkami czy może listwy led ?

Jak dasz belkę na T5 na pewno będziesz miał większe pole do popisu tj. lepszy wybór jeżeli chodzi o dobór barwy. Led to tylko biały ciepły albo zimny. Chociaż ostatnio są bardzo "modne" halogeny led 10W nawet nieźle wygląda akwarium oświetlone właśnie nimi.

Kamienie- wapień filipiński oraz jasny łupek (coś ułoże na tle tylnej ściany , mam tego troche )

Odradzam. Ładnie wygląda na początku. Gdy zarośnie okrzemkami lub innym glonem już nie jest taki ładny.

--

Maćku daj koledze szanse to jego pierwszy post. ;)

smerfik24

Marek_z_ 81

Dzieki wielkie za odpowiedz

Mechanika mam 1600l/h oczywiście gąbka w środku .Poradzi sobie ?

A co do zewnetrznego to czytałem że kupuję się bakterie na start, ale nie mam pojecia czy wlewa się do filtra czy do akwarium , bezpośrednio do wody.

W związku z oświetleniem muszę poczekac bo niestety budżet mam mamy w tym miesiącu :( zastanawiam się nad led , ale poczytam sobie i podejmę decyzje na dniach .

Jestem nowy na forum i nie do końca wiem jak "tu się poruszac" więc prosił bym o darowanie sobie komentarzy nie związanych z postem :) - Maciek - wielkie dzięki

Pozdrawiam:p

marek_z_81

Filtr powinien sobie porazić. Zobaczysz w "praniu"

Bakterie na start kup Sera nitrivec (bakterie z pożywką), chyba że będziesz miał ryby startowe to Prodibio biodigest (bez pożywki). Wlej do akwarium.

• Dziękuję 1

smerfik24

Baniak bedzie dojrzewał bez rybek tak wiec kupie bakterie z pożywka :)

Myślę że w tym tygodniu skończe szafke (stelaż) to może na weekend już zaleje wodą . Ahhhhh czasu mało , chęci dużo i nie wiadomo za co się złapac :) Pozdrawiam Dziekuje bardzo za podpowiedzi , fajnie że jest "Ktoś" kto podpowie a nie pastwi się na nowych forumowiczach ...

Pozdrawiam:)

marek_z_81

Na początek proponuję jeszcze się zaopatrzyć w testy do wody: NH3/4, NO2, NO3 i poczytanie FAQ

smerfik24

Testy zostaną zakupione do końca tygodnia , a co do FAQ to troche mało czasu ,ale myślę że znajdę czas na czytanie , w końcu to coś dla samego siebie wiec trzeba się wysilic i poświecic :) Pozdrawiam jeszcze raz Dzięki , uciekam do pracy :rolleyes:

Maciek
Prosze o rady dla młodego amatora

Jestem nowy na forum i nie do końca wiem jak "tu się poruszac" więc prosił bym o darowanie sobie komentarzy nie związanych z postem - Maciek - wielkie dzięki

Pozdrawiam

Jako młody amator daruj sobie uszczypliwości i nie ma za co, powodzenia

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• kazikx
      Andrzeju, dziękuję za komentarz. Mam wodę ze studni przydomowej i to jest główny powód, dla którego użyłem gąbki, jako właśnie dodatkowe zabezpieczenie w postaci filtra mechanicznego.  Przy wodzie z wodociągów dodałbym narurowca z wkładem węglowym według patentu Bartka, ale w tym wypadku nie mam takiej potrzeby.
    • Andrzej Głuszyca
      Nie jest to może zły pomysł. Ale nie widzę sensu stosowania tej gąbki na wylocie co nie oznacza , że nie można.  Jeżeli ma spełnić ona funkcję filtra mechanicznego to  spełni. Ale można też ( kiedyś to stosowałem )  zastosować filtr sedymentacyjno -węglowy. Czasami go kupuję w zależności co jest w danej chwili w sklepie ( Leroy Merlin) .  Link poniżej. Nie jest to reklama a zawartość z czasem zniknie. https://allegro.pl/oferta/wklad-sedymentacyjno-weglowy-sto-ust-m-9416276922?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gclid=CjwKCAjwi8iXBhBeEiwAKbUofWgs0vrYW7Uz3N6WdnORhi1zyd2YJc-nEdfMbT33AjD6YLmgcXKADBoCgXIQAvD_BwE
    • kazikx
      Koledzy, dziękuję. Sedno sprawy w linkowanym przez @did artykule, w kontekście startowanego przeze mnie akwarium: "The tests proved that bacteria-in-a-bottle products do not help establish a cycle any faster than adding nothing will".  Zakładam jednak, że z BioDigest, czy bez tego "cudownego" eliksiru życia współczesnej alchemii, coś tam się jednak w tym moim akwarium dzieje🙂. A i kamienie fajnie się ogląda, nawet w łamanym świetle połamanej świetlówki.   Dorobiłem końcówki węża według praktycznego patentu Kolegi @Andrzej Głuszyca, któremu kolejny raz dziękuję👍. Dołożyłem tylko gąbkę (ktoś używał na yt i odpatrzyłem) + dołożyłem klips na kranie, dzięki któremu mogę przymocować go do listwy aluminiowej na świetlówkę.  
    • michalzgierz1989
      Pojezierze Kujawskie, Jezioro Ługowskie oraz w oddali Jezioro Borzymowskie w okolicach Uklejnicy. Połączone przyjemne z pożytecznym, gdyż w tej okolicy działamy służbowo.  
    • did
      Tu jest trochę o "bakteriach w butelce" i testach https://aquariumscience.org/index.php/2-8-bacteria-in-a-bottle/
    • piotriola
      Jak przeczytałeś słowa doktora, bakterie takie mogą przetrwać w takiej butelce rok.Producenci nie wiedzą co sprzedają, wiedzą tylko że produkt dobrze się sprzedaje. Łączą otrzymane komponenty i nie muszą informować kupującego, tajemnica handlowa.Jednak jak przeczytasz inne opracowania naukowe np biotechnologia pani Gajda znajdziesz takie stwierdzenie ,,Bakterie te nie tworzą zarodników. Z tego powodu w trudnych warunkach potrafią przeżyć tylko krótki okres aż do wyczerpania materiałów zapasowych,, Jaki wniosek można z takich prac wyciągnąć, wyraźnie widać kto prowadzi interes a kto nie. Zwolennicy starterów stwierdzą że bakterie mogą przetrwać długo, i pewnie tak jest. Dla mnie test na dwóch identycznych akwariach rozwiał by wątpliwości, niestety takiego nie planuję. pozdrawiam
    • Andrzej Głuszyca
      Robert.. jednak Dalio ze swoją 30% zawartością czosnku ma niebagatelne znaczenie.  Mimo wszystko  warto go podawać nawet jak podaje się Tropical Pro Defence . Ta sam firma, ten sam producent z tym , że Dalio jest na rynku bardzo długo i się sprawdził. Pro Defence też jest chwalony. To , że producent w opisie napisał , że zawiera w swoim składzie probiotyk, który stabilizuje mikroflorę  to tak naprawdę jest  dla mnie bynajmniej enigmatyczne. Podobne opisy można znaleźć na wielu innych pokarmach.  Nie kwestionuję tego. Ale od lat stosujemy albo allium sativum ( wyciąg z czosnku) albo ząbki czosnku w akwrystyce . Uważam , że jednak warto raz w tygodniu podawać Dalio . Ja mam zmieszane w jednym pudełku kilka pokarmów i między innymi Dalio.  Urozmaicenie pokarmów nie zaszkodzi. 
    • Robson79
      Kolega @enshu napisał że zakupił pokarm Tropical Pro Defence. Pokarm zawiera w swoim składzie probiotyk, który stabilizuje mikroflorę jelit więc myślę, że ten D-Allio Plus nie bedzie konieczny... 😉
    • Andrzej Głuszyca
      Warto dokupić też bez względu jaką masz obsadę pokarm D-Allio Plus - Tropical  i podawać raz w tygodniu.  Może być w postaci granulatu lub płatków. Posiada w sobie bardzo dużą zawartość czosnku co przy obżarciuchach  jakimi są pyszczaki jest bardzo wskazany.
    • rafalniski
      @mateusz1986 obiecany filmik. Jakość trochę słaba żeby nie było GB 🙂 Ustawione 3 tryby jeden po drugim: wschód słońca, czasowy i zachód słońca, każdy po minucie, światło włącza się ok 40 sekundy filmu. Film kręcony przed chwilą w świetle dziennym z boku, ale i tak pozwala zobaczyć że nic nie błyska i przejścia są płynne.  Poza tym dziś była kolejna wersja aplikacji i firmware lampy - jak widać projekt cały czas żyje 🙂 20220809_131717.mp4
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.