Skocz do zawartości

Artykuł "Wybór obsady non-mbuna do akwarium 150 lub 160cm"


tom77

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie nie jest identyczne, ale bliźniaczo podobne. Ja w galerii klikam "szukaj", wpisuję "otopharynx" - zdjęcie jest ostatnie na liście (zamieszczone przez jjacka :) 2001-08-30)


http://www.ciklid.org/artregister/artreg_visa_art.php?ID=2406

A ten akcent czerwony, to chyba już znasz?:D

--

Nie zapominajmy, że część naszych stadnych rybek "A" również ma sporo czerwieni i żółci, niejako "przy okazji".

Pozwoliłem sobie wkleić miniaturki z linkami, zdjęć z naszej galerii, autorstwa jjacka (dwa pierwsze) i Harisimi. Czyż nie są piękne nasze rybki A1, A3 i A4:

1_IMG_0406.JPG

1_IMG_0409.JPG

1_Copadi_Marsa.jpg

--

Reasumując :


1/ Upewniliśmy się, że:


- dla wszystkich naszych rybek wymiary naszego akwarium (150 lub 160cm) są wystarczające

- wśród rybek „A”, użytkownik listy będzie mógł wybrać podobający się mu gatunek, mający tendencję do zachowań stadnych, u którego wielosamcowość nie będzie problemem

- wśród rybek „B”, użytkownik listy będzie w stanie wybrać swojego „cudownego” samca

- wśród rybek „C”, użytkownik listy znajdzie odpowiedający mu akcent kolorystyczny żółty, czerwony lub pomarańczowy

- mając wypisane obok nazw rybek - dietę i strefę zbiornika - użytkownik listy będzie mógł sensownie wybrać obsadę A+B+C

- kierując się dodatkowymi uwagami (nr 1 i 3), w niektórych przypadkach użytkownik ograniczy się do akwarium dwugatunkowego


2/ Czego potrzebujemy :


- upewnienia się, że przy wyborze na ryby „A” małych lethrinopsów (red cap lub marginatus), nie będą one męczone przez żadną z ryb „B”. Do tego najlepsze byłyby relacje, podobne do Krzyśka S, który trzymał u siebie lethrinops marginatus z copadichromis azureus (lub choćby opisy zachowań ryb „B”, w stosunku do słabszych od siebie ryb non-mbuna).


Przypomnę jeszcze, jakie (w tym momencie) mamy ryby „B”:

1/ sciaenochromis fryeri (16cm) – 1+3/5

2/ protomelas sp.”steveni taiwan” (16cm) – 1+4

3/ copadichromis azureus (16cm) – 1+3

4/ protomelas fenestratus (15cm) – 1+4

5/ otopharynx lithobates Zimbabwe rock (16cm) – 1+3

6/ copadichromis trewavasae Lupingu (11cm) – 1+?

7/ copadichromis sp.”Virginalis gold” (12cm) – 1+?

8/ placidochromis sp.phenochilus Tanzania (17cm?) – ?

PS. dla zagubionych – aktualna wersja listy znajduje się na trzeciej stronie wątku (bliżej końca)

--

Wygląda na to, że obecni lub byli posiadacze niedużych non-mbuna (nie licząc jjacka, Harisimi i Krzyśka S), nie przebudzili się jeszcze ze snu zimowego:) . Wydajcie chociaż po małym, nieśmiałym pomruku:D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że pobiłem już rekord forum w liczbie łączonych postów. Wyśrubowałem go na razie do 5 sztuk:D!! - a jednak się nie połączyły:( . Ale do rzeczy.


By nasz algorytm wyboru obsad spełnił swój cel (popularyzacja non-mbuny), poza spełnieniem naszych założeń, musi mieć podstawę w postaci możliwie najatrakcyjniejszych rybek. W tym celu dokonałem „przeszpiegów” w wątku „Najpiękniejsze gatunki non-Mbuna”.

Efekt:

- wypadnięcie z listy (chyba, że ktoś jeszcze wstawi się za biedakami): wśród rybek „A” - placidochromis elektra, wśród rybek „B” - protomelas fenestratus, wśród rybek „C” - mylochromis subocularis - p.elektra i m.subocularis skreślone

- wśród rybek „A” - spadek o kilka pozycji lethrinops sp.”nyassae”, awans placidochromis phenochilus Mdoka white lips

- wśród rybek „B” - spadek o kilka pozycji copadichromis azureus

- wśród rybek „C” – zaproponowany ostatnio w naszym wątku przez jjacka, otopharynx orange black dorsal (akcent pomarańczowo-czarny) wskoczył od razu na drugie miejsce, awansował też otopharynx lithobates Zimbawe rock (akcent żółto-niebieski)

Z innych nowości - rozbudowane zostały uwagi nr 1 i nr 2 poniżej listy.


I znowu przyszła pora na uaktualnienie listy

Króciutko dla przypomnienia o co nam chodzi:

Celujemy w obsadę (gatunki A+B+C lub A+B lub A+C) o jak najmniejszej liczbie brzydkich samic.

Gatunek A – stadny, nieagresywny, wielosamcowy, w jak największej sensownej liczbie

Gatunek B – z superładnym jednym samcem i minimalną liczbą samic, nie przeszkadzający rybom "A"

Gatunek C – drobny akcent kolorystyczny (żółty, czerwony lub pomarańczowy) nie przeszkadzający rybom „A”

Przydatne skróty myślowe Harisimi: grzebacz (w piasku), toniowiec, skalniak – ułatwi to użytkownikowi trafne zestawienie obsady.


Stan naszej listy na dzień 7 maja (w nawiasie rejon akwarium, dieta i maksymalny rozmiar wg BTN (z niewielkimi wyjątkami)) – po myślniku aktualny status danej ryby


Ryba A:


1/ lethrinops sp.”red cap” (grzebacz, mięsożerny, 11cm) – 2/3+5 („przetrenowany” przez jjacka)

2/ lethrinops marginatus (grzebacz, mięsożerny, 11cm) – 2/3+5 („przetrenowany” przez Krzyśka S z copadichromis azureus)

3/ placidochromis phenochilus Mdoka white lips (toniowiec, mięsożerny, 17cm) – 2+3 , (śledzony w internecie przez toma77)

4/ copadichromis borleyi „Mbenji” (toniowiec, mięsożerny- plankton, 17cm) – 2+4/5 (rekomendacja harisimi)

5/ aulonocara jacobfreibergi Otter Point (grzebacz, mięsożerny, 14cm) – 3+5 (rekomendacja danielja)

6/ lethrinops sp.”nyassae” (grzebacz, mięsożerny, 14cm) – 2+5 (rekomendacja jjacka)

7/, … ???


Ryba B:


1/ sciaenochromis fryeri (skalniako-toniowiec, mięsożerny- rybki, 16cm) - 1+3/5 - (mądrość zbiorowa wątku monograficznego w dziale „chów pyszczaków”) dodatkowo tępiciel narybku

2/ protomelas sp.”steveni taiwan” (skalniako-toniowiec ?, wszystkożerny,16cm) – 1+4 - (mądrość zbiorowa wątku monograficznego w dziale „chów pyszczaków”)

3/ otopharynx lithobates Zimbawe Rock (toniowiec blisko podłoża, mięsożerny, odchody ryb, 16cm) – 1+3 - (rekomendacja harisimi i danielja), jest również rybą „C”

4/ copadichromis trewavasae Lupingu (toniowiec , mięsożerny - plankton, 11cm) – 1+2 (rekomendacja jjacka jako potencjalnie dobre towarzystwo dla lethrinopsów)

5/ copadichromis sp.”Virginalis gold” (toniowiec, mięsożerny - plankton, 12cm) – 1+2 (rekomendacja jjacka jako potencjalnie dobre towarzystwo dla lethrinopsów)

6/ copadichromis azureus (toniowiec ?, mięsożerny, 16cm) – 1+3 („przetrenowany” przez Krzyśka S z lethrinops marginatus)

7/ aulonocara kandeense (grzebacz, mięsożerny, 14cm) - 1+2 (rekomendacja w artykule Mateusza T w NA jako dobre towarzystwo dla lethrinops red-cap)

8/ protomelas fenestratus (skalniak, wszystkożerny - bezkręgowce, 15cm) – 1+4 (rekomendacja harisimi), dodatkowo niezbyt brzydkie samice

9/ placidochromis sp.phenochilus Tanzania (grzebacz, wszystkożerny – resztki, 17cm?) – ? (rekomendacja Harisimi), dobrze byłoby się upewnić co do rozmiaru, bo polecanie do naszego akwarium, rybki o wielkości ponad 20cm byłoby nieporozumieniem

10/,…???


Ryba C:


1/ labidochromis caeruleus (skalniak, mięsożerny - bezkręgowce, 10cm) – 1+3 - (rekomendacja harisimi) – jedyny wyjątek od „non-mbunowości" "akcent żółty"

2/ otopharynx orange black dorsal (toniowiec blisko podłoża?, mięsożerny?, 16cm?) - 1+3 - (zgłoszony przez jjacka) "akcent pomarańczowo-czarny"

3/ otopharynx lithobates Zimbawe Rock (toniowiec blisko podłoża, mięsożerny, odchody ryb, 16cm) - 1+3 - (rekomendacja danielja) "akcent żółto-niebieski", jest również rybą „B”


4/ aulonocara sp.stuartgranti maleri „Maleri” (grzebacz, mięsożerny, 13cm) – 1+3 (rekomendacja harisimi i danielja) "akcent żółty"

5/ protomelas teaniolatus Boadzulu "Red" (toniowiec, wszystkożerny - peryfiton, plankton, 19cm) - 1+4 (rekomendacja Harisimi) "akcent czerwono-niebieski"

6/ aulonocara baenschi (grzebacz, mięsożerny, 12cm) – (rekomendacja Krzyśka S) "akcent żółty"

7/,… ???


Ważne uwagi:

1/ lethrinopsy (ryby A1,A2 i A6) tylko dwugatunkowo z rybą „B”, łączenie z B1, B2 i B3 obarczone pewnym ryzykiem (nie zweryfikowane)

2/ uwaga o „delikatności” lethrinopsów: ryby bardzo łagodne, przy agresywnym towarzystwie prawie bezbronne, delikatne (dbać o parametry wody) i wymagające pokarmowo (w tym, nie przekarmiać) – spełnienie tych warunków odwzajemniają pięknym wyglądem i pogodnym usposobieniem – ryba dla ambitnych

3/ ryby "C" większe niż 14cm (C2, C3 i C5) tylko dwugatunkowo z rybą "A" inną niż lethrinops


Podane przez użytkowników, którzy mieli kontakt z non-mbuna, konkretne propozycje obsad:


1/ A2 + B6 + C6 – Krzyśka S

2/ A4 + B8 + C4 – harisimi z obsadą mięsną (toniowiec + skalniak + grzebacz)

3/ placidochromis elektra + B3 + C5 – harisimi z obsadą wszystkożerną (grzebacz + toniowiec blisko dna + skalniak)

4/ protomelas sp.spilonotus Tanzania + placidochromis sp.phenochilus Tanzania + C1 – harisimi z obsadą non-mbuna + yellow (toniowiec + grzebacz + skalniak)

5/ A1 + copadichromis sp. „fire-crest mloto” – planowana przez jjacka z drugą rybą raczej niedostępną

6/ A1 + B4 – jjacka

7/ A1 + B5 – jjacka

8/ A5 + aulonocara stuartgranti Cobwe + C4 – danielja (w naszej obsadzie unikamy aulonocar jako ryb „B” jako z wielu względów niewskazanego towarzystwa dla lethrinopsów)


Autorzy listy: Harisimi, jjacek, Krzysiek S i tom77


Nadal potrzebujemy:

- upewnienia się, że przy wyborze na ryby „A” małych lethrinopsów (red cap lub marginatus), nie będą one męczone przez żadną z ryb „B”. Do tego najlepsze byłyby relacje, podobne do Krzyśka S, który trzymał u siebie lethrinops marginatus z copadichromis azureus (lub choćby opisy zachowań ryb „B” w stosunku do słabszych ryb non-mbuna).

- informacji o wielkości placidochromis sp.phenochilus Tanzania

- przydałaby się wszystkożerna rybka "A"

- innych uwag o zawartości listy i weryfikacji jej zawartości


PS1. Korekty listy z 11 i 12 maja - kolor zielony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po kilku dniach członkostwa w KM, odczułem pierwszą konkretną korzyść. Znalazłem w serwisie artykuł Mateusza Topolanka (Mateusza T) „Lethrinops sp. Red cap – pyszczak z czapką” opublikowany w numerze wrześniowym „Naszego Akwarium” z 2008 roku. Swoją drogą, nie wiem jak go przeoczyłem, skoro mam około stu papierowych numerów NA i MA, a wcześniej artykuły w serwisie były dostępne dla „nie klubowiczów”. Myślę, że zacytowanie jednego zdania o red-cap nie będzie wielkim grzechem: „Dobrym pomysłem jest łączenie ich z piaskowymi Aulonocara, jak np. Chitande czy Kandeense.” Ponieważ aulonocara kandeense, mimo że mało popularna, jest zarówno ładna (dorobiła się nawet nazwy handlowej „blue orchid”), jak i dostępna (sprawdziłem w ofercie naszych sklepów internetowych) wprowadzę ją do naszej listy jako następną rybkę „B” (zrobię to tradycyjnie innym kolorkiem pod koniec weekendu, być może razem z innymi uwagami, które mogą pojawić się w międzyczasie)

PS. Myślę, że jak nasza lista znajdzie się w serwisie, w rozbudowanej wersji i ze zdjęciami - to będzie fajna sprawa :D



W serwisie KM znalazłem kolejne przydatne informacje - w artykule Mariusza Suwalskiego „Pank z Malawi. Copadichromis sp. „virginalis gold” opublikowanym w „Naszym Akwarium” w styczniu 2009 roku:

„Jest rybą stosunkowo łagodną, zarówno we własnej grupie, jak i wobec innych gatunków. (…) Jest to pyszczak przebywający praktycznie na terenie całego akwarium. (…) Liczbę samic w haremie uzależniłbym od pozostałej obsady, tzn. jeśli nasze akwarium jest z obsadą wielogatunkową, zasiedloną przez inne gatunki, można liczbę samic przypadającą na jednego samca z powodzeniem zredukować do dwóch.”

Czyli mamy dodatkowe potwierdzenie spełnienia naszych wymagań stawianych rybie „B” oraz minimalną liczbę samic – w miejsce „?” wstawiam „2”

Wykreślam z listy (bo nikt się za nimi nie wstawił): placidochromis elektra i mylochromis subocularis.

Korekty wynikające z tego postu - naniosłem na liście kolorem zielonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W imieniu Harisimi, jjacka, Krzyśka S i swoim (tom77)

zapraszam do lektury naszego Artykułu "Wybór obsady non-mbuna do akwarium 150 lub 160cm"

Został on umieszczony w pierwszym poście tego wątku i będzie merytorycznie zasilany "wątkiem właściwym" i aktualizowany "dożywotnio".

Niewykluczone, a raczej pewne, że przeoczyliśmy jakieś ciekawe rybki, spełniające nasze założenia. Brakuje niektórych zdjęć. Można udoskonalić opisy rybek i konkretnych obsad o doświadczenia innych. Możemy też weryfikować informacje zawarte w artykule. Itd - gdzie nas poniesie akwarystyczna wyobraźnia:-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniała lektura, dziękuje za bardzo pouczający temat.


Zainteresowała mnie obsada:

8/ A5 + Aulonocara stuartgranti Cobwe + C4 – obsada zaproponowana przez danielja


Czy taka obsada jest rzeczywiście możliwa?

Kilka lat temu chciałem zakupić u znanego hodowcy 2 rodzaje Aulonocara i mi to odradził mówiąc że ten gatunek lubi się krzyżować i dlatego zrezygnowałem.

Proszę o opinie osób które trzymają Aulonocara razem kilka rodzajów. Mam pusty jeden baniak 450 l i chętnie bym go uruchomił właśnie w tej propozycji nr 8 ale muszę mieć pewność że nie będzie bękartów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniała lektura, dziękuje za bardzo pouczający temat.


Zainteresowała mnie obsada:

8/ A5 + Aulonocara stuartgranti Cobwe + C4 – obsada zaproponowana przez danielja


Czy taka obsada jest rzeczywiście możliwa?

Kilka lat temu chciałem zakupić u znanego hodowcy 2 rodzaje Aulonocara i mi to odradził mówiąc że ten gatunek lubi się krzyżować i dlatego zrezygnowałem.

Proszę o opinie osób które trzymają Aulonocara razem kilka rodzajów. Mam pusty jeden baniak 450 l i chętnie bym go uruchomił właśnie w tej propozycji nr 8 ale muszę mieć pewność że nie będzie bękartów.



Jezeli chodzi o aulony to sa podzielone na 4 glowne grupy i ryb z jedej grupy nie nalezy hodowac razem, gdyz jest najwieksze prawdopodobienstwo "krzyzowek"

Tutaj jest dokladny podzial i jakie gatunki naleza do ktorej grupy.

Trzymajac sie tego w/w obsada moze byc problematyczna, poniewaz sa tam dwie ryby z gatunku Stuartgranti.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o aulony to sa podzielone na 4 glowne grupy i ryb z jedej grupy nie nalezy hodowac razem, gdyz jest najwieksze prawdopodobienstwo "krzyzowek"

Tutaj jest dokladny podzial i jakie gatunki naleza do ktorej grupy.

Trzymajac sie tego w/w obsada moze byc problematyczna, poniewaz sa tam dwie ryby z gatunku Stuartgranti.



Jeszcze jedna kwestia czy rzeczywiście samiczki są wiekszości szare i trudno je odróżnić ??

Taką kwestię podał mi ten hodowca o którym wcześniej wspominałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane przez użytkowników, którzy mieli kontakt z non-mbuna, konkretne propozycje obsad (pojawiły się w naszym wątku), nie wszystkie ryby spełniają komplet naszych założeń (i są wpisane na listę) choć obsady same w sobie są bardzo atrakcyjne :

Z wymienionych w spisie obsad tylko nr. 1, 2, 6 i 7 spełniają nasze warunki


"8/ A5 + Aulonocara stuartgranti Cobwe + C4 – obsada zaproponowana przez danielja"


Ta obsada nie spełnia naszych warunków :

- minimalizacji liczby nieatrakcyjnych samic [maksymalnie 5 bardzo ładnych ryb ( 3 samce A5 i po jednym obu pozostałych aulonocar), reszta to niezbyt ładne samice)]

- wszystkie ryby mają podobne zachowania (w obrębie aulonocar i lethrinopsów) i przebywają w jednym rejonie akwarium (blisko dna); w celu, by użytkownik listy unikał takiej sytuacji, przy każdej rybce umieściliśmy mikro opis (grzebacz, toniowiec, skalniak)


regann -

Jeżeli podobają Ci się aulonocary, i chcesz zostawić dwa ich gatunki to moim zdaniem trzecia ryba musi być toniowa z ładnymi samicami, czyli na przykład A3. Jeśli chcesz uniknąć krzyżówek (o których napisał brazylia), to B7 zamiast A. stuartgranti Cobwe. Dałbym więc zestaw (toniowiec + 2 grzebacze)(stosunek liczby ryb ślicznych do niezbyt ładnych - 7:5) :

A3 (Placidochromis phenochilus Mdoka white lips) 2+3

B7 (Aulonocara kandeense) 1+2

C4 (Aulonocara sp.stuartgranti maleri „Maleri”) 1+3


Jeżeli nie chcesz żegnać się z Aulonocara jacobfreibergi Otter Point, to z dwóch pozostałych aulonocar pozbyłbym się C4 i potraktował „yellow” jako „dostarczyciela” ładnych samic. Czyli zestaw (2 grzebacze + skalniak)(stosunek liczby ryb ślicznych do niezbyt ładnych - 8:7) :

A5 (Aulonocara jacobfreibergi Otter Point) 3+5

Aulonocara stuartgranti Cobwe 1+2

C1 (Labidochromis caeruleus) 1+3


Pierwszy wariant z rybą toniową moim zdaniem lepszy niż ze "skalniakiem" - więcej się będzie działo w górnej połowie akwarium.


PS. A5 (Aulonocara jacobfreibergi Otter Point) jako jedyna ze wszystkich rybek “A” ma samice, które trudno nazwać „co najmniej średnioładnymi” – a to jest warunek figurowania na naszej liście rybek „A”. Nie wiem, czy nie będziemy musieli skreślić jej z listy. A może powinna „wskoczyć” na miejsce C6 zamiast Aulonocary baenschi, która w zasadzie jest „mniej atrakcyjnym wariantem” C4 (Aulonocary sp.stuartgranti maleri „Maleri”)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.