Jump to content

cobwe,kawanga,polit razem?

flaczak
 Share

Recommended Posts

Witam czy p.polit,m.zebra gold kawanga i c.afra cobwe może być razem?

Chodzi mi o ty czy istnieje jakieś ryzyko krzyżówki między tymi gatunkami?

Pierwsze pytanie nasuwa mi sie takie;Jaki sens trzymac 3 ladne ryby na 9 szarakow?

Pod warunkiem ze kazdy z samcow ogarnie rewir ,poniewaz kazda z tych ryb jest mocno terytorialna tak wiec moze byc 1 wybarwiny samiec 2 okresowo i sledzie.

Drugie pytanie jak zamierzasz pogodzic diete polita z afra bez uszczerbku na zdrowiu?.

Jest jedna odpowiedz co do krzyzowek raczej watpie.

Po to że podobają mi się te ryby i mogę mieć 3 wybarwione ładnie samce a reszta szare.Nie chodzi tylko o kolor.

Myślę że jeszcze dietę afry i polita da się jakoś pogodzić.

Ewentualnie może być polit f1 + m.msobo lundo ale to już odłów a boje się czy dam radę utrzymać odłów.

Mi podoba sie 3/4 mbuna.Jezeli nie chodzi Ci o kolor nie lepiej trzymac patriotycznie płoc ?;)

Mozesz lub nie mozesz zależy to od ryb,moim zdaniem szkoda zbiornika na nie pewnie wybarwione 3 samce, ale zrobisz jak chcesz.

harisimi

Nie łączył bym jednak polita z afrą. Skrajne preferencje żywieniowe nie zazębia tych ryb. Afra w głównej mierze jest planktonożerna i choc nie nalezy trgo rozumiec jak mięsozercy z teamu non-Mbuna to jednak juz istnieje spory problem z ustaleniem diety. Polit jakowyspecjalizowany glonojad ;) na diecie powiedzmy 50 na 50 będzie miał tendencje do otłuszczenia a dodatkowo będzie balansował na granicy ocierania się o bloat. Nie raz te choróbsko nie wykwitnie ale nie raz szczególnie w czasie jakiegoś przesilenia pojawi sie i raz osłabi ryby jeśli zdążymy z leczeniem albo pozbieramy ryby jak nie zdażymy. Takie przesilenia nastepuja np w czasie ostrej rywalizacji samców te bedac zmęczone i w ciagłym napięciu często padają ofiara bloatu. Druga sprawa to temperament ryb. Wszystkie gatunki są terytorialne i to też źródło problemów. Wszystko zalezy oczywiśćie od baniaka jakim dysponujesz. Lepszym rozwiązaniem jest druga opcja. Takze i tam masz terytorialistów ale 2 gatunki a nie trzy. Odłów to zawsze ryzyko jednak dietetycznie o wiele lepiej. Czy czujesz sie na siłach z odłowem musisz przemysleć to sam. Na kilka zabaw z tymi rybami bywało różnie ale nie mam wątpliwosci, że to delikatna materia. Lepiej łączyć juz odłów z odłowem.

Slawek-meszek
Pierwsze pytanie nasuwa mi sie takie;Jaki sens trzymac 3 ladne ryby na 9 szaraków? Pod warunkiem ze każdy z samców ogarnie rewir ,poniewaz kazda z tych ryb jest mocno terytorialna tak wiec moze byc 1 wybarwiny samiec 2 okresowo i sledzie

To już nie pierwszys raz kolego podkreślasz słowo śledzie i szaraki. Takie ryby się podobają właścicielowi i już. Uważasz że samiczki hongi są śliczna a samiczki ff to cudo kolorystyczne? Proszę nie umoralniaj o diecie bo ff z hongi też ciężko pogodzić a jednak u Ciebie to się da. I jeszcze jedno pytanie czy miałeś kiedyś M gold Kawanga i co wiesz o tej rybie że piszesz o terytorializmie??

Druga opcja poltita z msobo jest jednak lepsza. Wielu z nas posiada wf-ki i pływają i żyją wiec dlaczego nie spróbować.

marek_z_81

Ja tylko przypomnę, że kolega flaczak poraz kolejny zmienia obsadę w swoim niestety tylko ok. 140l akwarium.

To już nie pierwszys raz kolego podkreślasz słowo śledzie i szaraki. Takie ryby się podobają właścicielowi i już. Proszę nie umoralniaj o diecie bo ff z hongi też ciężko pogodzić a jednak u Ciebie to się da. I jeszcze jedno pytanie czy miałeś kiedyś M gold Kawanga i co wiesz o tej rybie że piszesz o terytorializmie??

Kolego flaczek druga opcja poltita z msobo jest jednak lepsza. Wielu z nas posiada wf-ki i pływają i żyją wiec dlaczego nie spróbować.

Jestem w stanie nawet zrezygnować z politów,ustabilizować akwa przez jakieś 2 miechy i kupić odłów.Niech sobie pływa ten samiec i 3 samice,ale chociaż mało ryb to chętnie będę obserwować odłów.

Tylko boję się o to czy sobie poradzą.Niby powinny przy dobrych parametrach i same w akwa sobie spokojnie żyć.Przecież w hodowlach też przechodzą kwarantanny na kranowej wodzi i może oni nawet mniej uwagę przykuwają do parametrów niż my bo nie mają 1 akwa tylko kilkadziesiąt lub kilkaset.Więc będę chciał spróbować.:D

harisimi

Kolega flaczak niech wiec nam uściśli czy to te 140 litrów bo jeśli to nadal ten baniak to pytanie zmieni oblicze.

Ja tylko przypomnę, że kolega flaczak poraz kolejny zmienia obsadę w swoim niestety tylko ok. 140l akwarium.

Litrów dużo nie ma bo niskie i szerokie też nie jest,ale pow dna ma sporą i jest bardzo funkcjonalne.Specjalnie robiłem takie na zamówienie żeby rybkom się lepiej żyło;)

--

Kolega flaczak niech wiec nam uściśli czy to te 140 litrów bo jeśli to nadal ten baniak to pytanie zmieni oblicze.

Baniak tak 141l.

wym 135x30x35

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• kazikx
      Andrzeju, dziękuję za komentarz. Mam wodę ze studni przydomowej i to jest główny powód, dla którego użyłem gąbki, jako właśnie dodatkowe zabezpieczenie w postaci filtra mechanicznego.  Przy wodzie z wodociągów dodałbym narurowca z wkładem węglowym według patentu Bartka, ale w tym wypadku nie mam takiej potrzeby.
    • Andrzej Głuszyca
      Nie jest to może zły pomysł. Ale nie widzę sensu stosowania tej gąbki na wylocie co nie oznacza , że nie można.  Jeżeli ma spełnić ona funkcję filtra mechanicznego to  spełni. Ale można też ( kiedyś to stosowałem )  zastosować filtr sedymentacyjno -węglowy. Czasami go kupuję w zależności co jest w danej chwili w sklepie ( Leroy Merlin) .  Link poniżej. Nie jest to reklama a zawartość z czasem zniknie. https://allegro.pl/oferta/wklad-sedymentacyjno-weglowy-sto-ust-m-9416276922?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gclid=CjwKCAjwi8iXBhBeEiwAKbUofWgs0vrYW7Uz3N6WdnORhi1zyd2YJc-nEdfMbT33AjD6YLmgcXKADBoCgXIQAvD_BwE
    • kazikx
      Koledzy, dziękuję. Sedno sprawy w linkowanym przez @did artykule, w kontekście startowanego przeze mnie akwarium: "The tests proved that bacteria-in-a-bottle products do not help establish a cycle any faster than adding nothing will".  Zakładam jednak, że z BioDigest, czy bez tego "cudownego" eliksiru życia współczesnej alchemii, coś tam się jednak w tym moim akwarium dzieje🙂. A i kamienie fajnie się ogląda, nawet w łamanym świetle połamanej świetlówki.   Dorobiłem końcówki węża według praktycznego patentu Kolegi @Andrzej Głuszyca, któremu kolejny raz dziękuję👍. Dołożyłem tylko gąbkę (ktoś używał na yt i odpatrzyłem) + dołożyłem klips na kranie, dzięki któremu mogę przymocować go do listwy aluminiowej na świetlówkę.  
    • michalzgierz1989
      Pojezierze Kujawskie, Jezioro Ługowskie oraz w oddali Jezioro Borzymowskie w okolicach Uklejnicy. Połączone przyjemne z pożytecznym, gdyż w tej okolicy działamy służbowo.  
    • did
      Tu jest trochę o "bakteriach w butelce" i testach https://aquariumscience.org/index.php/2-8-bacteria-in-a-bottle/
    • piotriola
      Jak przeczytałeś słowa doktora, bakterie takie mogą przetrwać w takiej butelce rok.Producenci nie wiedzą co sprzedają, wiedzą tylko że produkt dobrze się sprzedaje. Łączą otrzymane komponenty i nie muszą informować kupującego, tajemnica handlowa.Jednak jak przeczytasz inne opracowania naukowe np biotechnologia pani Gajda znajdziesz takie stwierdzenie ,,Bakterie te nie tworzą zarodników. Z tego powodu w trudnych warunkach potrafią przeżyć tylko krótki okres aż do wyczerpania materiałów zapasowych,, Jaki wniosek można z takich prac wyciągnąć, wyraźnie widać kto prowadzi interes a kto nie. Zwolennicy starterów stwierdzą że bakterie mogą przetrwać długo, i pewnie tak jest. Dla mnie test na dwóch identycznych akwariach rozwiał by wątpliwości, niestety takiego nie planuję. pozdrawiam
    • Andrzej Głuszyca
      Robert.. jednak Dalio ze swoją 30% zawartością czosnku ma niebagatelne znaczenie.  Mimo wszystko  warto go podawać nawet jak podaje się Tropical Pro Defence . Ta sam firma, ten sam producent z tym , że Dalio jest na rynku bardzo długo i się sprawdził. Pro Defence też jest chwalony. To , że producent w opisie napisał , że zawiera w swoim składzie probiotyk, który stabilizuje mikroflorę  to tak naprawdę jest  dla mnie bynajmniej enigmatyczne. Podobne opisy można znaleźć na wielu innych pokarmach.  Nie kwestionuję tego. Ale od lat stosujemy albo allium sativum ( wyciąg z czosnku) albo ząbki czosnku w akwrystyce . Uważam , że jednak warto raz w tygodniu podawać Dalio . Ja mam zmieszane w jednym pudełku kilka pokarmów i między innymi Dalio.  Urozmaicenie pokarmów nie zaszkodzi. 
    • Robson79
      Kolega @enshu napisał że zakupił pokarm Tropical Pro Defence. Pokarm zawiera w swoim składzie probiotyk, który stabilizuje mikroflorę jelit więc myślę, że ten D-Allio Plus nie bedzie konieczny... 😉
    • Andrzej Głuszyca
      Warto dokupić też bez względu jaką masz obsadę pokarm D-Allio Plus - Tropical  i podawać raz w tygodniu.  Może być w postaci granulatu lub płatków. Posiada w sobie bardzo dużą zawartość czosnku co przy obżarciuchach  jakimi są pyszczaki jest bardzo wskazany.
    • rafalniski
      @mateusz1986 obiecany filmik. Jakość trochę słaba żeby nie było GB 🙂 Ustawione 3 tryby jeden po drugim: wschód słońca, czasowy i zachód słońca, każdy po minucie, światło włącza się ok 40 sekundy filmu. Film kręcony przed chwilą w świetle dziennym z boku, ale i tak pozwala zobaczyć że nic nie błyska i przejścia są płynne.  Poza tym dziś była kolejna wersja aplikacji i firmware lampy - jak widać projekt cały czas żyje 🙂 20220809_131717.mp4
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.