Jump to content

Parametry wody

Guban88
 Share

Recommended Posts

Guban88

Witam. Dziś postanowiłem w oczekiwaniu na testy kropelkowe zrobić testy paskowe. Mam Tetry takie testy zakupione już dawno temu, wyniki wyszły jako tako w przybliżeniu podam bo skala niektórych parametrów jest ciężka do odczytania.2 tyg po zalaniu akwa wyszło mi coś takiego.

NO3 : 0 - 10 (podaje tak bo nie widzę różnicy między tym na skali)

NO2 : 0 - 1 (też ciężko określić bo ani nie jest typowe białe jak na skali ani nie jest koloru odpowiadającego "1")

pH : 7,6

GH : 16

KH : 10-15 ( zabarwiło mi się po bokach ciemniej i w środku jaśniej) hehe dlatego nie umiem określić dokładnego parametru)

co o tych wynikach myślicie? Akwarium dojrzewa 2 tyg dziś się zaczął trzeci i czekam na testy kropelkowe.

[102] Malawi

Dla NO2 wartość 0 a wartość 1 to ogromna różnica, której nie wykryjesz testami paskowymi. Przy kropelkowych bedziesz juz pewien jaki jest dokładny wynik. Jak masz NO2 0 i nie zmierzyłes NH3 na początku i w trakcie to nie będziesz wiedział czy cykl azotowy w ogóle się rozpoczął. Wspomogłeś rozpoczęcie cyklu uryną, pokarmem, rybkami startowymi czy niczym?U mnie cykl azotowy trwał 3 tygodnie. Zacząłem go uryną i dodałem bakterie JBL Denitrol. Po tygodniu NH3 skoczyło poza skalę, nastepnie po kolejnym tygodniu spadło prawie do zera a NO2 skoczyło do 1 i tak trzymało się tydzień. Dodałem 2 ampułki Prodibio Biodigest 2 W ciągu ostatnich 2 dni cyklu NO2 z 1 spadło do 0 a NO3 miało wartość 80. Podmieniłem wodę i wpuściłem ryby.

Jak nie wspomogłeś cyklu jakims starterem to długo poczekasz.

Guban88

Testy na NH3/4 , NO2 , NO3 , pH, GH i KH będę miał w tym tyg bo zamawiam więc wszystko zmierzę. Nie nic nie lałem nic nie dodawałem zalałem akwarium i już chodzi sobie 2 tydzień.Jakaś propozycja do działania w tym kierunku ?

[102] Malawi

eljot
Nie nic nie lałem nic nie dodawałem zalałem akwarium i już chodzi sobie 2 tydzień.Jakaś propozycja do działania w tym kierunku ?
Poczytaj o cyklu azotowym, jak dobrze się wczytasz to będziesz wiedział że, zalanie akwarium czystą wodą i odczekanie nawet miesiąca nic ci nie da.

Ja na Twoim miejscu dodał bym uryny - na Twój litraż 30 ml powinno wystarczyć. Do tego jakis starter z bakterii i powinno ruszyć. Monitoruj na początku NH3, potem NO2 a na końcu NO3. Mierzenie Kh i Gh nie ma teraz większego sensu. Tak jak pisał Eljot12 - poczytaj o cyklu azotowym- jest na tym forum mnóstwo wątków o startowaniu zbiorników i sam będziesz wiedział co robić.

Guban88

Ok jak już będę miał testy w tym tyg to porobię tymi kropelkowymi i będę miał dokładne wyniki i będę wiedział co robić.No czytałem już trochę i nie tylko tu ale ogólnie w necie i też mi się gdzieś obiło o oczy że ludzie nic nie dolewają ani nic tylko dają akwarium się samemu dojrzeć ;) Jak dojdą testy od razu robię i wrzucam wynik do tematu.

[102] Malawi

krzysiek2301

Witam kolego. Fajnie, że zdecydowałeś się na biotop malawi. Czytam Twój post na temat parametrów i widzę, że popełniłeś ten sam błąd co ja i nie dodałeś na początku startu cyklu azotowego bakterii i pożywki. Proponuje abyś dodał na początku preparat Sera Nitrivec co pomoże w wystartowaniu cyklu azotowego. Ważne jest też abyś na początku przed wystartowaniem zbadał parametry wody co będzie punktem odniesienia do późniejszych obserwacji i ewentualnych rad bardziej doświadczonych kolegów. Pozdrawiam i życzę powodzenia w startowaniu zbiornika.

Pozdrawiam,

Krzysiek

Guban88

Ale moje akwarium już chodzi 2 tyg bez niczego więc nie zrobię badań świeżo zalanej wody.Dziś zamawiam paczkę i ten biostarter też zamówie z testami razem na dniach powinno przyjść :)

[102] Malawi

krzysiek2301
Ale moje akwarium już chodzi 2 tyg bez niczego więc nie zrobię badań świeżo zalanej wody.Dziś zamawiam paczkę i ten biostarter też zamówie z testami razem na dniach powinno przyjść :)

[102] Malawi

Czyli nie będzie punktu odniesienia. Ale nic się nie martw ja też popełniłem ten sam błąd i jakoś wybrnąłem z tego ;) dodasz starter i wtedy będziesz monitorował parametry :D Jak masz możliwość to domów jeszcze ampułki Prodibio BioDigest które zawierają szczepy bakterii i miej je w pogotowiu.

Jak będziesz miał zachwiania parametrów (brak pożytecznych bakterii) wtedy możesz dodać preparat (ja tak zrobiłem za namową forumowiczów) i jest ok do dnia dzisiejszego. Życzę powodzenia.

Guban88

No jak teraz mi dojdą te testy z tymi preparatami i kubłem to od razu zrobię testy , później wleje starter i będę regularnie badał parametry zobaczymy co się będzie działo.;)

[102] Malawi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• kazikx
      Andrzeju, dziękuję za komentarz. Mam wodę ze studni przydomowej i to jest główny powód, dla którego użyłem gąbki, jako właśnie dodatkowe zabezpieczenie w postaci filtra mechanicznego.  Przy wodzie z wodociągów dodałbym narurowca z wkładem węglowym według patentu Bartka, ale w tym wypadku nie mam takiej potrzeby.
    • Andrzej Głuszyca
      Nie jest to może zły pomysł. Ale nie widzę sensu stosowania tej gąbki na wylocie co nie oznacza , że nie można.  Jeżeli ma spełnić ona funkcję filtra mechanicznego to  spełni. Ale można też ( kiedyś to stosowałem )  zastosować filtr sedymentacyjno -węglowy. Czasami go kupuję w zależności co jest w danej chwili w sklepie ( Leroy Merlin) .  Link poniżej. Nie jest to reklama a zawartość z czasem zniknie. https://allegro.pl/oferta/wklad-sedymentacyjno-weglowy-sto-ust-m-9416276922?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gclid=CjwKCAjwi8iXBhBeEiwAKbUofWgs0vrYW7Uz3N6WdnORhi1zyd2YJc-nEdfMbT33AjD6YLmgcXKADBoCgXIQAvD_BwE
    • kazikx
      Koledzy, dziękuję. Sedno sprawy w linkowanym przez @did artykule, w kontekście startowanego przeze mnie akwarium: "The tests proved that bacteria-in-a-bottle products do not help establish a cycle any faster than adding nothing will".  Zakładam jednak, że z BioDigest, czy bez tego "cudownego" eliksiru życia współczesnej alchemii, coś tam się jednak w tym moim akwarium dzieje🙂. A i kamienie fajnie się ogląda, nawet w łamanym świetle połamanej świetlówki.   Dorobiłem końcówki węża według praktycznego patentu Kolegi @Andrzej Głuszyca, któremu kolejny raz dziękuję👍. Dołożyłem tylko gąbkę (ktoś używał na yt i odpatrzyłem) + dołożyłem klips na kranie, dzięki któremu mogę przymocować go do listwy aluminiowej na świetlówkę.  
    • michalzgierz1989
      Pojezierze Kujawskie, Jezioro Ługowskie oraz w oddali Jezioro Borzymowskie w okolicach Uklejnicy. Połączone przyjemne z pożytecznym, gdyż w tej okolicy działamy służbowo.  
    • did
      Tu jest trochę o "bakteriach w butelce" i testach https://aquariumscience.org/index.php/2-8-bacteria-in-a-bottle/
    • piotriola
      Jak przeczytałeś słowa doktora, bakterie takie mogą przetrwać w takiej butelce rok.Producenci nie wiedzą co sprzedają, wiedzą tylko że produkt dobrze się sprzedaje. Łączą otrzymane komponenty i nie muszą informować kupującego, tajemnica handlowa.Jednak jak przeczytasz inne opracowania naukowe np biotechnologia pani Gajda znajdziesz takie stwierdzenie ,,Bakterie te nie tworzą zarodników. Z tego powodu w trudnych warunkach potrafią przeżyć tylko krótki okres aż do wyczerpania materiałów zapasowych,, Jaki wniosek można z takich prac wyciągnąć, wyraźnie widać kto prowadzi interes a kto nie. Zwolennicy starterów stwierdzą że bakterie mogą przetrwać długo, i pewnie tak jest. Dla mnie test na dwóch identycznych akwariach rozwiał by wątpliwości, niestety takiego nie planuję. pozdrawiam
    • Andrzej Głuszyca
      Robert.. jednak Dalio ze swoją 30% zawartością czosnku ma niebagatelne znaczenie.  Mimo wszystko  warto go podawać nawet jak podaje się Tropical Pro Defence . Ta sam firma, ten sam producent z tym , że Dalio jest na rynku bardzo długo i się sprawdził. Pro Defence też jest chwalony. To , że producent w opisie napisał , że zawiera w swoim składzie probiotyk, który stabilizuje mikroflorę  to tak naprawdę jest  dla mnie bynajmniej enigmatyczne. Podobne opisy można znaleźć na wielu innych pokarmach.  Nie kwestionuję tego. Ale od lat stosujemy albo allium sativum ( wyciąg z czosnku) albo ząbki czosnku w akwrystyce . Uważam , że jednak warto raz w tygodniu podawać Dalio . Ja mam zmieszane w jednym pudełku kilka pokarmów i między innymi Dalio.  Urozmaicenie pokarmów nie zaszkodzi. 
    • Robson79
      Kolega @enshu napisał że zakupił pokarm Tropical Pro Defence. Pokarm zawiera w swoim składzie probiotyk, który stabilizuje mikroflorę jelit więc myślę, że ten D-Allio Plus nie bedzie konieczny... 😉
    • Andrzej Głuszyca
      Warto dokupić też bez względu jaką masz obsadę pokarm D-Allio Plus - Tropical  i podawać raz w tygodniu.  Może być w postaci granulatu lub płatków. Posiada w sobie bardzo dużą zawartość czosnku co przy obżarciuchach  jakimi są pyszczaki jest bardzo wskazany.
    • rafalniski
      @mateusz1986 obiecany filmik. Jakość trochę słaba żeby nie było GB 🙂 Ustawione 3 tryby jeden po drugim: wschód słońca, czasowy i zachód słońca, każdy po minucie, światło włącza się ok 40 sekundy filmu. Film kręcony przed chwilą w świetle dziennym z boku, ale i tak pozwala zobaczyć że nic nie błyska i przejścia są płynne.  Poza tym dziś była kolejna wersja aplikacji i firmware lampy - jak widać projekt cały czas żyje 🙂 20220809_131717.mp4
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.