Skocz do zawartości

Czym karmiłem Mbuna-kluski lane


piotriola

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Opiszę czym karmiłem moje Mbuna, sposób opisywany w literaturze. Wiecznie głodne ryby muszą podejmować pokarm balastowy dlatego też podawanie im klusek lanych uznałem za dobry pomysł. Zabrałem się do przygotowania tego pokarmu.

Jedno jajko rozmieszałem z mąką dodałem kaszki kukurydzianej. Wszystko to wlałem na gotującą wodę 3 minuty i gotowe. Po wypłukaniu pod bieżącą wodą dodałem gotowany kalafior, szpinak oraz surowe przetarte krewetki w małej ilości. Wszystko to wymieszałem i jak obciekło z wody dodałem żelatyny (minimalna ilość) po to by po wrzuceniu do wody nie zamulać jej. Można mieszać witaminy, vibowit oraz beta-karoten. Tak przygotowaną masę wsadziłem do woreczka śniadaniowego i zamrażałem. Pokarm okazał się trafnym wyborem, moje ryby nie były otłuszczone i z powodzeniem je rozmnażałem. Myślę, że pomysł ten komuś się przyda.

Piotr

  • Dziękuję 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lane kluski tego i podobnego przepisu to dobry dodatek ... sam karmiłem swoje wieloma wynalazkami typu kasza manna, makaron czy płatki owsiane. Mbuniaki wsuwały to aż miło ... oczywiście wszystko z umiarem i nie można dawać tego jako karmy podstawowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od wielu, wielu lat robię własne kulki proteinowe na karpie skomponowane z przeróżnych dodatków bogatych w białka zwierzęce jak i roślinne łatwostrawne min. mączka rybna ekstrudowana , mączka z kalmarów, krylla, krewetek, hemoglowbina plus dodatki pochodzenia roślinnego. I tak sobie od dłuższego czasu myślałem, żeby wykonać takie kulki(oczywiście mniejszych rozmiarów) ale z dodatkiem spiruliny brokułów szpinak itd., co nie będzie stanowiło żadnego problemu w wykonaniu takich ,,rarytasów". Najważniejsze jest to, że podczas wstępnego komponowania takiego pokarmu mamy wpływ od początku do końca na to co w takim pokarmie się znajdzie i w jakiej proporcji będzie ilość białka roślinnego do zwierzęcego(czego nie możemy powiedzieć o pokarmach ze sklepu). Dlatego wielkie podziękowania dla piotroli za tchnięcie we mnie twórczego działania :-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie pojawił się wątek, który "przymusił" mnie do własnych produkcji. Zrobiłem lane kluski ze szpinakiem, kupiłem mrożone brokuły. Kluski poszły na pierwszy ogień, na kolacje dam im brokuła do zabawy. Jutro podmianka, wiec mozna poeksperymentować.

Dzięki, piotriola. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie rybkom warzyw marketowych może być dla nich niebezpieczne. Już wczesniej naczytałem się o ubiciu obsady piękną sałatą z hipera. Dlatego w okresie "niewarzywnym" podaję mrożonki hortexu, a świeże warzywa dopiero z wlasnej działki. Chociaż teraz, gdy już jest hydroponika, to może jakąś sałatkę wyhoduję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.