Jump to content

Cykl azotowy bez testów


arcymag
 Share

Recommended Posts

Czy można w miarę bezpiecznie przejść cykl azotowy bez testów? Tzn wystartować ze świeżej wody z dodatkiem np. uryny,przy odpowiedniej filtracji, odczekać 4 tyg. lub więcej. Potem wpuścić rybki (nie zbliżając się nawet do granicy przerybienia) i regularnie podmieniać odstaną wodę 25%. Slowem zachowując wszystkie środki ostrożności.

Link to comment
Share on other sites

niby można - da sobie radę osoba która wielokrotnie to robiła, zna ryby ich zachowanie. Każdemu nowicjuszowi jednak bym to odradził.

Link to comment
Share on other sites

Dla swietego spokoju i by wyeliminować kilka z przyczyn późniejszych ewentualnych dziwnych zachowań ryb lepiej zrobić takie testy, choćby raz, przed planowanym zakupem pysków. Niekoniecznie trzeba zaraz kupowac takie testy (choć i tak się przydadzą), wiele sklepów akwarystycznych (lub znajomi akwaryści} zrobi analizę za małą opłatą. Jednak sam zobaczysz, że nawet po zakonczonym cyklu i zakupie ryb, testy azotynów i azotanów będą niezbędne...

Link to comment
Share on other sites

Na oko się łatwo nie da. Wydajność nitryfikacji zależy min od temperatury,natlenienia,przepływu przez złożę itd. Nie ryzokowałbym zdrowia ryb. Jeśli chcesz na szybkości to skorzystaj z uprzejmości znajomego akwarysty i daj do filtra stare wkłady. Ale i tak wtedy dobrze mieć pod ręką test chociaż na NO2.

Link to comment
Share on other sites

Bardziej jak na szybkości zależy mi na oszczędności. Dlaczego akurat no2 jest ważniejszy od pozostałych. Sporo wydatków z uruchomieniem akwa jak się prawie nic nie ma.

Link to comment
Share on other sites

bo NO2 gdy jest przekroczony to jest trujący dla ryb, po wynikach nawet tylko na NO2 można w jakimś tam przyblizeniu powiedzieć w jakim stadium dojrzewania jest akwarium, po początkowym wzroście NO2 ten parametr powinien w testach zacząć opadać aż do poziomu niewykrywalnego. W tym czasie NO3 na początku wynosić powinno 0, by w miarę rozkładu no2 przez bakterię zmieniać sie w NO3.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dzisiaj planuję zalanie baniaka nieodstaną kranówką. Mam od znajomego kawałek gąbki z filtra i słoik wody z jego akwa. Zastanawiam się czy dołożyć ten kawałek gąbki do filtra biologicznego od razu na starcie, czy nie lepiej za dzień lub dwa jak woda się odchloruje?

Link to comment
Share on other sites

marek_z_81

To wszystko za mało, już lepiej zamiast tego kawałka gąbki wypłucz gąbkę od kolegi w swoim akwa. A kolega ma akwarium 10l, że tylko go było stać na słoik wody? Prędzej ruszysz cykl jak do baniaka sikniesz niż jak dasz ten litr (albo mniej) wody od kolegi.

Link to comment
Share on other sites

Dobra pomyślę nad organizacja większej ilości wody. Myślałem że kluczem jest kawałek filtra który ma zainfekować wkład bio. Pozostaje pytanie czy jak dodam wody i wypłuczę gąbkę zaraz po zalaniu to nie zabiję tych wszystkich dobrodziejstw których potrzebuję? Po zalaniu to po mojemu wychodzi podobnie jakbym ją wypłukał pod kranem.

Link to comment
Share on other sites

Post_Mortem
Mam od znajomego kawałek gąbki z filtra i słoik wody z jego akwa.


Moim skromnym zdaniem takim "zestawem" raczej nie przyspieszysz startu cyklu azotowego. Gdybyś do kubła "wrzucił" kosz lub dwa bioceramiki zasiedlonej złożem bakteryjnym to inna sprawa.


Zastanawiam się czy dołożyć ten kawałek gąbki do filtra biologicznego od razu na starcie, czy nie lepiej za dzień lub dwa jak woda się odchloruje?


Na starcie nie ma sensu bo "zabijesz" bakterie nieuzdatnioną wodą.


Ja bym na Twoim miejscu robił wszystko po kolei, na spokojnie tzn. bez napalania się bo więcej będzie z tego problemów niż pożytku (zaoszczędzisz na testach, a jak Ci ryby "poodpływają" to też poniesiesz straty materialne). Moim zdaniem lepiej opóźnić start akwarium, ale być do tego przygotowanym jak należy (czytaj zebrać odpowiednie fundusze chociażby na zakup niezbędnych testów itp.).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.