Jump to content

witam ! opis mojego małego malawi


stan
 Share

Recommended Posts

Witam !

Jestem z wami tu od kilku miesięcy ale jeszcze nie przedstawiłem swojego akwarium oraz genezy jego powstania.

Akwarystką zajmuję się od najmłodszych lat ( to te czasy gdzie napowietrzacz-brzęczyk naprawdę głośno chodził ;) ) , ale oprócz przypadkowego ,,trzymania" bo nie pielęgnowania pyszczaków nie miałem prawdziwej malwaki. Po dłuższej przerwie postanowiłem znowu założyć akwarium ale tym razem stricte Malawi ( gdzieś zawsze mnie pociągały te piękne i charakterne ryby). N początku zeszłego roku założyłem akwarium ale jak się okazało na krótko ponieważ sprawy służbowe wygnały mnie po za granice Polski ,a żona jak to żona powiedział, że nie będzie się zajmować moim akwarium. Cóż było robić jeszcze nie zaczełem przygody z Malawi a już musiałem na krótki czas zakończyć.

Wkrótce po powrocie , założyłem na nowo moje Malawi oczywiście nie omijając błędów ( jakże pyszczaki różnią się od innych tzw. popularnych rybek :rolleyes: ). Zaczynając od wystroju akwarium(koralowce i wapienie), kończąc na obsadzie ( 3 gatunki do 200l ).

To właśnie tutaj na forum KM dowiedziałem się i zobaczyłem jak powinno wyglądać porządne naturalnie stworzone akwarium oraz jak powinna być najlepsza obsada do 200l. Dlatego jestem wdzięczny ludziom którzy stworzyli i tworzą nadal to forum bo bez ich wiedzy byłbym dalej w czarnej ….. :cool: !


Tak wyglądało moje akwarium na początku z obsadą 3 gatunków saulosi 6szt , afra likoma 6szt i rdzawiec 6szt.


akwa200pocztek.jpg


A tak wygląda teraz z obsadą docelową saulosi 1+5 afra likoma 1+4 co uważam za maksymalną ilość ryb jaką można hodować w 200l akwarium.


akwarium200nowedue.jpg


Osprzęt :

akwarium 100x40x50

Filtracja jbl 1501 (biologia) + prefiltr hw603(mechanik)

Pompa 650l/h z podpiętym do korpusem narurowym z purigenem pracującym jak w fbf

Falownik jvp200

Wystrój :

otoczaki znalezione pod tzw. ,,blokiem”

korzeń klonu

Poniżej film mojego małego malawi ;
Na zakończenie chciałem szczerze podziękować wszystkim userą KM (m.in. meszek, Zbigniew , harasimi) oraz administratorom ( za ich ciężką pracę bez której moglibyśmy sobie co najwyżej w chmurach pisać), którzy przyczynili się do powiększenia mojej wiedzy oraz do innego spojrzenia na biotop Malawi.

Dziękuję !!!

p.s

Wielka prośba do wszystkich doświadczonych userów nie wypalajcie się !!!! Takich jak ja jest wielu i jeszcze więcej takich jak ja czeka w kolejce chociaż jeszcze nie wiedzą , że mania Malawi i ich dopadnie:mrgreen: .


Pozdrawiam stan76

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

eljot

Stan takim osobom jak ty miło się pomaga, bo słuchają :) co widać po zmianach na + w twoim baniaczku.

Link to comment
Share on other sites

eljot to nie tylko +

gdy zobaczyłem pierwsze akwarium to łapy mi opadły, jednak akwarium po reorganizacji to przykład jak wzorowo można zorganizować "mniejsze" akwarium, aby przyciągało wzrok.

Pytanko - czy ryby kopią ci w piasku? bo na zdjęciu wydaje mi się że piasek ma bardzo grubą granulację.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za dobre słowa.

Jeżeli chodzi o piach to jest raczej tzw. piacho-żwir granulacja 1-2mm. Natomiast w kwestii kopania to kopia i to najęte w szczególności afra likoma. Ten cholernik potrafi przekopać całe akwarium i nie straszny mu był nawet ten duży kambol z lewej stron. Jedyny kamień pod którym nie ma małej grotki to jest kamień po lewej stronie,reszta jest przekopana przez afre i saulosa jak należy.

Link to comment
Share on other sites

pablojogi

stan76 szacun za przemianę akwa oraz to co napisałeś, chce się to czytać i akwarium bardzo ale to bardzo przyciąga wzrok, światełko też zacne i całość godna dłuższej uwagi. Pozdrawiam.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

harisimi

Odniosę się do fotek i obsad. Pierwsze akwarium było dość dziwne takie przemieszanie dwóch stylów Stan masz jednak artystyczną duszę ;). Kiedyś w Galerii toczył się straszliwy spór o baniak mojego kolegi facet był po ASP w Krakowie czynny malarz ( nie pokojowy ;) ) i czuć to było w jego baniaku. Gdyby Stan zostawił nawet ten wystrój który mnie akurat nie porażał jakoś specjalnie brzydotą a wieżowce z Nowego Jorku ;) po prawej stronie były nawet interesujące. Powiem że naturszczyk na dole jest oczywiście bardzie zgodny z trendem i jest ładny ale gdyby zostało tak jak na górze to może Stan nie miałby poklasku ale jeśli ktoś powiedziałby, że w tym chińskim magazynie połączonym z Manhattanem na górze byłoby źle pyszczakom to bym się kłócił, spora liczba kryjówek to szczególnie przy młodej docierającej obsadzie spory plus. Stan zmienił wygląd baniaka ku uldze doradzających ale dla mnie ważniejsze jest jednak to że zmienił odsadę. Nie byłbym sobą gdybym nie widział w niej pewnych niebezpieczeństw ( 2 terytorialne gatunki z pasiastymi samcami ) ale w sumie poszło to w dobrym kierunku.

Link to comment
Share on other sites

Zgodnie z twoimi uwagami harasimi cały czas obserwuje ryby i jeżeli coś zacznie złego dziać się w akwarium to przerzucę afre do 500 ,a do 200 przeniosę labidochromisy lundu. Jak na razie bardzo zgodnie ze sobą żyją każdy ma swój rewir i nie wchodzą sobie w drogę nawet pod czas tarła. Afra raczej rzadko stara się wypływać na środek akwarium. Woli o wiele bardziej zakamarki( które sam wykopała) prawej strony akwarium plus często stoi w korzeniu nad dużym kamieniem i stamtąd obserwuje rewir.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Slawek-meszek

Witam

Może i jak kilka słow od siebie. Żebyś nie urósł za bardzo to powiem że masz strasznie ale to strasznie brzydkie akwarium:-).

A tak na poważnie jesteś jednym z nie licznych hodowców który umieją słuchać. A najważniejsze że umiesz to zastosować w praktyce.

Baniaczek piękny jest czym się poszczycić.

Dziękuje że wywyższyłeś mnie do rangi tych od których się mogłeś czegoś dowiedzieć. Myślę i mam taką nadzieje że właśnie Ty jesteś jednym z "młodych wilków":-).

Więcej takich osób. Brawo

Link to comment
Share on other sites

stan76 naprawdę gratuluję takiego podejścia.

Baniaczek stworzyłeś klimatyczny i bardzo w "moim stylu".

Sam przygotowując się ponownie do biotopu Malawi mam podobny pomysł z otoczakami i zacienionymi bokami. I wiedzę, że jest trafiony ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Jak chcesz powiększyć prefiltr, to możesz połączyć cztery kosze razem. I tak zapychają się kolejno od góry, więc taki podział na dwa, to tylko niepotrzebna strata na przepływie wg mnie.
  • pulpet
   Czujnik oświetlenia jest wbudowany w sterownik cyrkulatora. Po zgaszeniu światła.spowania jego prace, jeżeli  włączysz tą funkcję.
  • pulpet
   Dokładnie za miesiąc minie rok od zarybienia zbiornika. Wielkimi krokami zbliża się czas przemeblowania akwarium. Widzę ku temu kilka powodów. 1. Ryby porosły i układ kamieni jest dla nich za ciasny. Dominujące samce Saulosi, Maingamo i Rdzawy zajęły prawą stronę zbiornika. Między sobą niegroźnie się przepychają, ale reszta załogi nie bardzo może korzystać z 1/3 zbiornika. Czyli 3 ryby dobrze się mają na pięćdziesięciu cm długości, a ponad 20 tłoczy się na pozostałym metrze. Czyli mam tam przysłowiowy dworzec. Opanowany przez samce obszar to okolice filtra hamburskiego, gdzie żeby nie blokować swobodnego przepływu wody aranżacja jest luźniejsza. 2. Gruzowisko wykonane jest z za małych kamieni mnóstwo drobnych szczelin. Raj dla narybku, zbyt ciasno dla sporych już ryb. Bez sensu. 3. Kupa kamieni kosztuje ok 20 procent pojemności zbiornika. już mam przerybienie, każde 10 litrów więcej jest warte zachodu, bo do redukcji jakoś nie mogę się zmusić. Polubiłem te rybska, nie mam serca się ich pozbyć, Może uda się odwlec nieuniknione, zwłaszcza że są plany na większy zbiornik, gdzie wszystko się zmieści, ale termin dość odległy. 4.Tło, które od.poczatku było lipne , już nie mogę na nie.patrzec i chce je zmienić. Rozwiązaniem tych problemów ma być nowa aranżacja oparta na samodzielnie wykonanych modułach połączonych z naturalnymi kamieniami i tle strukturalnym. Moduły otwarte od tyłu od niewidocznej strony. Nie zabierają litrażu i tworzą od tyłu rewelacyjne groty/kryjówki. Coś takiego od kilku miesięcy doskonale mi się sprawdza w mniejszym zbiorniku z Mphangamii. Z tym że tam zarówno tło jak i moduły kupiłem gotowe. Dzisiaj do akwa trafił kawałek tla strukturalnego na bocznej szybie  i pierwszy gotowy, wysoki, wystający ponad taflę moduł. Kłują w oczy nowością na razie. Stare/nowe - granicę widać bez problemu. Jako że to pierwsze wykonane przeze mnie elementy, chce sprawdzić czy nie będą miały niekorzystnego wpływu na wodę. Układ testowy. Mam jeszcze kilka  modułów nie do końca gotowych, może zmienię coś w sposobie wykonania. Będę obserwował jakiś czas jak się zachowują w wodzie. Potem skończę i dołożę resztę.   
  • crav
   Ja to zrobiłem ze zwykłej stali i znajomy mi to ocynkowal... ale pewnie gdyby nie on to po prostu bym pomalował bo to i tak jest pokryte hydroizolacją...
  • dimis
   Dzieki wielkie. Bede celowal w Jebao MLW 10. Przeszukalem Austriackie wyszukiwarki i tego produktu nawet Amazon tu nie dostarcza  Tak czy siak, laduje na liscie zakupow. To jest czujnik zmierzchu, czy polaczenie ze sterownikiem/ programatorem np. LED-ow (pewnie tej samej firmy)? Z opisu produktu, chyba raczej to pierwsze...
  • darianus
   @crav Ja mam pytanie odnośnie samego kątownika. To jest zwykły stalowy ocynkowany, aluminiowy, czy może ze stali nierdzewnej ?
  • bojack
   @Bartek_De dzięki za wskazania @crav  @Jeb_us @crav dzięki Panowie. Wiedza i doświadczenie którymi się podzieliliście są bezcenne. Mam w takim razie zarys konstrukcji zbiornika. Teraz należałoby wejść w szczegóły @crav kilka dodatkowych pytań: 1. te 3 rury po prawej stronie przechodzą przez dno tak? Są doprowadzone od komina do sumpa. Zrzut, rewizja, powrót. Zgadza się? Jakich rur używałeś? Wygląda na fi50mm, pvc-u? Nie było problemów z ich uszczelnieniem? 2. Nogi 40x40 z przodu, ile ich masz? W jakich odległościach? Lane z betonu? 3. Jakiego betonu używałeś ?   Na zbiornik 4m długi, jeden komin na boku wystarczy? Może warto dać po drugiej stronie też rury i zrobić na przykład jakiegoś prostego narurowca, który wspomoże filtrację mechaniczną i cyrkulację? A może sump + filtracja w dużych modułach wewnątrz? Nie wiem, czy dawać rury po obu stronach, czy tylko po jednej.  
  • ziemniak
   Może SLW-10 albo MLW-5? Ja mam dwie sztuki SLW-20 (seria, którą chyba wycofali w zamian za MLW). Pierwszy kupiłem prawie rok temu z Chin (różnica w cenie ok. 200 zł do 350 zł). Drugi kupiłem w CoraHouse za 370 zł (w Chinach ok. 320 zł). Kupowałem 3 stycznia to mieli 13 sztuk. Wczoraj sprzedali ostatnią.
  • Bojar
   Nie żebym odradzał ale to akwarium jest za małe dla ryb z Malawi. 500l daje już spore możliwości choć nadal bardzo ograniczone Stawiaj większą malawkę a ominie Cię większość problemów związana ze zbyt małym baniakiem.
  • pulpet
   Ja bym celował w  coś z Jebao. Któryś model ze sterownikiem .  Masz płynną regulację mocy, możliwość spowolnienia pracy w nocy połączoną z czujnikiem oświetlenia. Ja mam w 120 cm długości  SW 4 i wystarcza w zupełności. Próbowałem SW 2,  jest trochę za słaby. W miarę rozsądna cena, cicha praca. Wykonanie bez zarzutu.  Mam z tej firmy trochę różnych sprzętów i na żaden nie narzekam jak do tej pory, a niektóre tyrają po kilka lat. JVP nie używałem  ale miałem w rękach i jakość wykonania mnie zniechęciła.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.