Skocz do zawartości

Salonowe 240l


lmrahil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na wstępie opiszę trochę zbiornik. Szkło 240l profilowane, filtracja Tetra ex 1200+ mechanik Aquael 1500l/h. Akwarium to będzie ozdobą salonu dlatego też nie zależy mi na obserwacji zachowania haremów(od tego mam inne zbiorniki) a cieszyć oko widza wyłącznie kolorami. Chciałbym uzyskać coś takiego (nie jestem pewien czy mogę zamieścić tutaj ten link):

All Male Malawi Cichlid Tank - YouTube

.

Oczywiście ryb byłoby mniej ze względu na litraż. Czy ktoś z forumowiczów prowadzi swój zbiornik na takich zasadach bądź też ma doświadczenie z nim związane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze wyjście - kupujesz wszystko jak Ci się podoba i tyle. Robisz kolorowy mix nie mający nic wspólnego z prawdziwą akwarystyką i zaspakajasz swój gust nową "ozdobą" salonu, ale w tym wypadku ten temat nie ma sensu bo tutaj nikt tego nie pochwali.


Wyjście drugie - kupujesz 2-3 gatunki mbuny pod swój litraż. Robisz wszystko jak należy, a my w tym pomagamy. Ta opcja będzie najpiękniejszą ozdobą twojego salonu jaką można sobie wyobrazić i każdy to tutaj przyzna.


Twój wybór...

  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się z Tobą nie zgodzić że będzie to po prostu "zupa rybna". Jednakże jakie różnice dla oka mogą mieć 2-3 haremy naprzeciw powiedzmy 12 samcom różnych gatunków? Przeglądając akwaria haremowe nie do końca jestem przekonany dlaczego może to być najlepsza opcja salonu, pod jakim względem? Jestem otwarty na wszelkie rady i sugestię a co chyba najważniejsze w tym hobby- cierpliwy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 12 masz dużą szansę,że żaden nie wybarwi się prawidłowo i nie pokaże swojego prawdziwego charakteru.Natomiast przy 3 masz szansę doświadczyć tego wszystkiego :).

Pewnie masz rację ale jak to się ma do filmiku który zamieściłem? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż nie mam wizji, w innym wypadku nie powstałby ten temat. Może znajdziemy kompromis. Jako doświadczeni w temacie pyszczaków mimo tego, że nie jesteście zwolennikami takiego połączenia ile gatunków samców mógłbym tutaj maksymalnie umieścić by przerybienia uniknąć i jakich gatunków ewentualnie nie łączyć? Uwzględniając wspólna dietę oraz rozmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc trochę nie rozumiem Twojego podejścia do tematu... Jaką różnicą dla Ciebie jest to, czy pływa 12 samców, które tak jak napisał Adam, prawdopodobnie nie wybarwią się tak jak mogłyby z samicami, a może złapią agresję i będą się męczyć nawzajem, czy 3 haremy, jeśli to i tak ma być "ozdobne" akwarium...? Skoro i tak nie chcesz obserwować zachowań to zrób wszystko tak, jak to powinno wyglądać, ryby poza tarłem i ewentualną walką o rewir będą pływały w zbiorniku tak samo jak te Twoje 12 samców, a przynajmniej nie będzie to trzymanie zwierząt dla własnego widzi mi się. Dobierz takie gatunki mbuna, które mają piękne samce i samice, a akwarium na pewno bardziej będzie cieszyć oko niż z samymi samcami...

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja kleiłem PVC do szyby na tył i dno  Soudal Silirub Cleanroom Trzymało bez problemów. Ma konsystencję bardziej kleistą niż silikon. Niestety długo schnie i jest tylko biały kolor Jak teraz odrywałem tło to trzymało całkiem nieźle po 5 latach. Wg producenta Trwale elastyczny uszczelniacz na bazie silikonu o utwardzeniu neutralnym (alkoxy) o długim czasie naskórkowania. Klasyfiko-wany jako materiał budowlany o minimalnej emisji substancji lot-nych - EC1 Plus R. Niewrażliwy na grzyby i bakterie - zawiera nowoczesny środek konserwują-cy pirytionian cynku ZnP. Spełnia wymagania FDA (code 21 §177.2600), posiada certyfikat IANESCO (bezpośredni kontakt z żywnością) oraz aprobatę I.K.I. (fizyczna bariera przeciwko mikroorganizmom). Do-skonała przyczepność do podłoży po-rowatych i nieporowatych m.in. do muru, cegły, betonu, drewna, aluminium, w tym również pokrytego malarskimi powłokami proszkowymi, szkła i powierzchni szkliwio-nych, PCV i akrylu. Nie stosować na PE, PP, teflonie, bitumach i innych podłożach antyadhezyjnych. Odporny na działanie warunków atmosferycznych i promienie UV. Zastosowanie: - wszelkie uszczelnienia i fugi elastyczne w pomieszczeniach czystych i steryl-nych typu "cleanroom": salach zabiego-wych, laboratoriach, kuchniach i jadal-niach w szpitalach i przemyśle farma-ceutycznym, - uszczelnienia w pomieszczeniach pro-dukcyjnych i magazynowych, chłodniach i mroźniach w przemyśle gastronomicz-nym i spożywczym, - elastyczne uszczelnienia odporne na działanie czynników atmosferycznych (deszcz, mróz, promieniowanie UV), np. fugi w fasadach budynków z prefabryka-tów betonowych, paneli HPL itp. - fugi ościeżnic drzwiowych i okiennych w pomieszczeniach sanitarnych, spoino-wanie płyt, paneli i urządzeń poliwęgla-nowych i poliakrylatowych itp.
    • Jest też Soudal Silirub 2, o którym w specyfikacji pisze, że zarówno do porowatych i nieporowatych. Nie stosowałem, piszą, że to uszczelniacz, a nie klej-uszczelniacz. Choć w karcie, na końcu piszą również coś takiego ... Nie stosować w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą. I bądź tu mądry. 🤔 Albo zrobić coś takiego: kleksy z Silirub 2, a dookoła "aureolki" z Silirub AQ. 😆 Może to jest wyjście. F0035345_0001.pdf
    • @TomekT chyba jednak nie taka padaka. Właśnie przed chwilą był u mnie szklarz w związku z tym moim baniakiem. Pytałem przy okazji o ten moduł. Stwierdził, że klejenie czegoś takiego tylko i wyłącznie silikonem akwarystycznym bo inne kleje przy stałym kontakcie z wodą się nie sprawdzą. Soudal Silirub Aq to wg producenta właśnie silikon do konstrukcji szklanych więc myślę, że jest szansa na realizację jednak wklejania tego tła.  Z drugiej strony właśnie doczytałem również na stronie Soudal "[...] Doskonała przyczepność do szkła i innych powierzchni nieporowatych. [...]" 😕
    • No właśnie się zastanawiam, czy padaka bezapelacyjnie. U Jarka był niewłaściwy klej, za długi czas między nałożeniem kleju/dociśnięciem i za gruba spoina - pamiętam, że to opisywał. Marcin z kolei pisał, że spoina była możliwie cienka, no ale widać klej felerny.
    • Silirub aq firmy soudal.  Tło jest podzielone na 6 puzzli - akwarium 230x65 grubość tła w najgrubszym miejscu 20cm
    • Czyli po prostu padaka... @jaras a czym kleiłeś obecne tło i jaki jest mniej więcej jego największy element?
    • U mnie też moduł był dodatkowo wklejony pod wzmocnienie wzdłużne. Pomogło to tylko tyle, że odklejając się i unosząc do góry, moduł obrócił się jakby wokół górnej krawędzi, przez co być może siła z jaką wyskoczył była nieco zmniejszona.  
    • Jasne, chodziło mi o dodatkowe zabezpieczenie, nie zamiast wklejenia oczywiście. Pewnie, magnes musiałby być zatopiony na "zero" z klejonym do szyby tyłem modułu.
    • Bardzo dobry pomysł. Całość można też obudować styropianem lub użyć gotowej sztucznej skały. Jeżeli komuś przeszkadza wygląd "budki lęgowej"
    • @TomekT Żadne magnesy nie dadzą w tym przypadku rady. Moduły ze styropianu powinny być przymocowane całą powierzchnią, właśnie przez wklejenie. Jeżeli zaczniesz kombinować z magnesami, to je i tak trzeba jakoś przykleić do styropianu.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.