Skocz do zawartości

Przeszczep biologi


badojaro

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym przerzucić moje roczne akwa 30 litrów do nowego 200 i tak wystartować wszystkimi filtrami.

dodatkowo cała woda i piasek.

reszte wody (nalanej jako pierwsza)

wode uzdatniłbym preparatem potem dodał reszte i wszystko włączył, nowe filtry powinny się zaszczepić,

czy dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zamiast tak kombinować,to ja zrobiłbym tak-

Do 200l dałbym nowy piach+ten z akwarium 30l wysypałbym na wierzch nowego z racji że w nim są osadzone bakterie,więc powinno to w mniejszym czy większym stopniu przyśpieszyć dojrzewanie...

Wodę bym nalał prosto z kranu przez korpus narurowy z wkładem węglowym(tu na grupie nazywamy to ''Ustrojstwo do nalewania wody'' :D,wtedy uzdatniacze zbędne...

Gąbki z filtrów dojrzałych z tego akwarium 30l wypłukałbym w zalanym 200l,jeszcze bym dodał dodatkowo bakterie+pożywkę dla nich...

A potem bym po prostu czekał na ustabilizowanie biologiczne+w między czasie badanie parametrów dobrymi testami kropelkowymi...

Czasem zbędne kombinowanie prowadzi do większych kłopotów,niż normalny prawidlowy start baniaka...


Finito ;)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egon po co płukać gąbki w czystej wodzie? Raczej wypłukać w starej -pozbyć się brudu i przelożyć do nowego akwa.

W gąbkach znajdują się bakterie,a cały syf z ich wypłukania w nowo zalanym zbiorniku służy jako pożywka dla bakterii...


Zawsze tak robię i start nowego zbiornika przebiegał bez żadnych komplikacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przekonaniu mamy do czynienia z typowymi przenosinami biologii nitryfikacyjnej.

Robimy to zawsze przy okazji wystaw, targów gdzie do nowego akwarium najczęściej z nowym wystrojem czyli piasek, kamienie i woda z kranu wpuszczamy ryby od razu jak tylko temperatura wzrośnie do choć 24C. i dajemy albo chodzący od dawna kubeł albo choć 1 litr jego wkładu ceramicznego co by to nie było.

Jest to za każdym razem dowód że nie jest to start a przeszczep czyli przenosiny biologii.


Do nowego 200l potrzeba 0,5l starego złoża z tej filtracji jaka była w tej 30l. Nie wiem co to jest i ile ale 0,5l wystarczy nawet jak to zwykłe rurki ceramiczne po 6zł/l czy grys lub lawa wulkaniczna. Nowoczesnych wynalazków typu JBL MicroMec ( pow. 1200m2/l) może być o połowę mniej bo mają powierzchnię dla bakterii 2x większą niż typowe złoża z Matrixem na czele.

Cenny też jest 1 cm wierzchni piasku ze starego baniaka oraz gąbki.

W tych trzech miejscach skupia się niemal cała biologia choć jest wszędzie na tle, kamieniach w przewodach do kubłów.

Reszta jest bezwartościowa i przenosi tylko syf ,azotany i fosforany wraz z g....

Podkreślam - stara woda nie jest wyjątkiem i vide powyżej;)


Jak to przeniesiesz i jak umiejscowisz to obojętne byle 100% nowej wody było nalane przez ustrojstwo z węglem lub najpierw użyto uzdatniacza kranówy - to dla bezpieczeństwa.


Możesz dać bakterie nitryfikacyjne ale podkreślam tylko te bez pożywki więc albo Seachem stability albo Prodibio Biodigest bo wiemy że te nie mają pożywki.

Dlaczego tak ważne by bakterie były bez pożywki - bo od 2 dnia możesz tam wpuścić ryby które z pierwszym "oddechem" przez skrzela wydalą od razu amoniak. A nie trzeba nam "dwu amoniaków" czyli tego jak dużo ryb i tego z pożywki który jest razem z bakteriami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie tak

Woda nalana nowa/uzdatniona (nie mam jeszcze ustrojstwa), przeniosę cały piach bo go tam nie ma za dużo i filtr wewnętrzny który tam pracował,

aquael fan-1 Plus z gąbką o wymiarach 10cmx10x13h

no i Prodibio Biodigest posiadam.

Teraz pytanie, jak długo biologia będzie przechodzić na nowy filtr ?

Zrobiłem kasete z gąbką i ceramiką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał Henio, jeśli masz tej sprawnej biologii 0,5l to wrzuć to do kaseciaka, piasek przenosisz więc rozsyp go po całej powierzchni nowego piasku. Uruchamiaj baniak i zarybiaj, kontroluj parametry No3/No3 w razie czego wspomagaj się bakteriami Biodigest i podmianami wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pisze, że ceramiki tam nie ma. Jest gąbka z Fan'a. Badojaro, ja bym gąbkę z filtra położyła pod ceramikę w kasecie.

proces dojrzewania na pewno będzie szybszy, ale nie będzie to moim zdaniem typowy przeszczep bo trzeba będzie mimo wszystko dłużej poczekać. Ile ? Grom wie, testy Ci powiedzą.

Chyba że ilość bakterii na tak niewielkiej gąbce wystarczy - ja mam osobiście wątpliwości i czekałabym na powiększenie kolonii tych drobnoustrojów na ceramice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku jak jest tak jak rozumiemy że w tej 30l nie ma żadnej ceramiki tylko Fan1 z gąbką to od miesiąca powinno w tej 30ce wisieć w worku 0,5l ceramiki a fan powinien na to dmuchać:D .

a nie teraz oczekiwać że ci ktoś poda ile czasu ta ceramika będzie się zasiedlała bakteriami.

Nie wiemy ile było życia w tej 30ce a ile wpuścisz od razu do tej 200ki ale nawet jak dasz typową obsadę dorosłą do 200l to biologia to udzwignie bez dwu zdań. Ten piasek na wierzchu i gdziekolwiek w przepływie wody gąbka 10x10x13cm to ogromne złoże biologii.

Jak zawsze odnotujesz niewielki i chwilowy wzrost NO2 który zawsze występuje po gwałtownej zmianie zarybienia ale to nigdy nie prowadzi do problemu " wpuszczenia ryb do surowego baniaka" przed czym zawsze przestrzegamy.

Nawet na zdwojone podmiany wody nie musisz być przygotowany wystarczy jak kupisz albo już używasz uzdatniacz kranówy Kordon Amquel lub Seachem Prime - te na pewno detoksykują i NH4 i NO2 a nawet ciut NO3 więc do roboty kolego:D bez lęku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.