eljot

Moderator
 • Zawartość

  10767
 • Wpisy na czacie

  1
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

987

1 obserwujący

O eljot

 • Urodziny 22.02.1968

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Sosnowiec
 • Moje akwarium
  150x45x50
 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

840 wyświetleń profilu
 1. Spłoszone ryby

  No moje mbuniaki nawet tego nie tknęły, może upodobniają się do właściciela bo ja tego też nie lubię
 2. Maksymalna liczba ryb w 300l

  Co do pustego zbiornika to trzeba zobaczyć dorosłe ryby w danym litrażu aby ocenić. 5 cm redzik gdy dorośnie jest +/- pięciokrotnie większy bo ryba rośnie we wszystkich kierunkach ;). Teraz wyobraź sobie 5 razy wiecej ryb w twoim akwarium, wiem że to trudne i każdemu z nas za pierwszym razem wydawało się, że będziemy mieli pustki w akwa .
 3. Maksymalna liczba ryb w 300l

  Na razie ryby młodziutkie to i wygląda fajnie, masz jeszcze sporo czasu na decyzje. Mbuniaki potrafią być wredne i dla 5 gatunków może braknąć miejsca co zaowocuje kilkoma bladymi samcami ;). Redy są klockowate (zobaczysz jak dorosną ) ale są mało terytorialne, do tego zostawiłbym hary i johanii byłoby kolorowo i dość spokojnie. Na upartego jeszcze może jeszcze rdzawe (też niezbyt terytorialne) zmniejszając haremy do 1+3 (opcja full kolor bez totalnego dworca ). Hongi i dwóch samotnych panów bym się pozbył.
 4. Maksymalna liczba ryb w 300l

  Pewny jesteś ? poszukaj filmików z kręcenia w jeziorze a zapewwne trafisz na takie z zanęcaniem pokarmem . Możesz też zobaczyć fotki z wrocławskiego afrykarium gdzie ryby okresowo są zebrane na 1/3 zbiornika i wygląda to podobnie jak na przedstawionej fotce. Problem polega na tym że, ryby w jeziorze mają gdzie odpłynąć, w przerybionym akwa taki stan jak na przedstawionym zdjęciu jest non stop.
 5. Filtr narurowy do 720

  Wszystko zależy jak będzie wyglądała sama końcówka ssąca. Jak dasz poziomą rurę z ponawiercanymi / ponacinanymi otworami i do jednego końca podłączysz jedną rurę ssącą a do drugiego drugą to będzie działać lepiej niż na jednej.
 6. Filtr narurowy do 720

  IMHO zbędny wydatek bo czym szkodzi wyłącznie pompy nawet na kilkadziesiąt minut.
 7. To nie kaseciak a kamyczak i jesteś jedyny który coś takiego testował, reszta dalej produkuje wiszące czarne klocki . Widziałem gdzieś test "plenum" w sumpie które ponoć działało, ta cegła to coś zbliżonego w działaniu.
 8. Jak zrobisz kaseciaka który będzie leżał płasko na piachu za kamienim daj znać Ten syf będzie osiadał na cegle a nie wnikał w głąb jak w przypadku gdy przez cegłę przepływa woda. Ryby jak i cyrkulacja powinny toto poodkurzać
 9. Też tak myślę tylko cegły raczej nie można dzielić bo przy mniejszej powierzchni zniknie obszar beztlenowy. Ciekawe czy zadziałałoby położone na dnie akwa , dobrze natlenione będą zewnętrzne ściany cegły ale w środku powinna się utworzyć większa strefa beztlenowa. Druga sprawa to dostarczanie "węgla" który jest potrzebny do denitryfikacji i tu raczej w cegle go nie ma bo producent zaleca dodawanie Brightwell Aquatics Reef Bio Fuel.
 10. Życie w Iquitos 840(200x70x60)

  No to nie mbuniaki trzeba troszkę poczekać aż zwali z nóg
 11. Sorrki ale nie będę się bawił butelką i stoperem mogę jedynie napisać, że grubość rurek nie miała takiego znaczenia (wymieniałem z 1/2 na 3/4 ) jak ustawienie dwóch korpusów równolegle i do tego 2 wejścia. Aktualnie na czystych wkładach pompa nie może u mnie pracować na 3 biegu bo cyrkulacja jest zbyt silna i drobiny fruwają po akwa. Ja mam prostego mechanika ale ktoś tu ma zrobionego bio-mech na Pex (nie pamiętam kto) i na przepływ nie narzeka. Kolanka głównie ograniczają przepływ (poza wkładami :)) niezależnie od fi i im ich więcej tym gorzej, gdybym chciał w swojej szafce zrobić to samo w systemie klejonym miałbym ze 20 kolanek + trójnik i opory na nich zapewne większe . Dodatkową blokadą są same korpusy, aktualnie kupiłem z pełnym przelotem czyli bez zwężki w środku (wpada i wypada pełne 3/4 cala) warto sprawdzić przed zakupem. Kolega jak pisałem podszedł do tematu Pex jak do klejonego, wszystko ładnie pod kątem , już na samej jednej sekcji mógł "zaoszczędzić" dwa kolanka i dwie złączki. Kwestia dobrego rozplanowania ale wiem z autopsji, że to ciężko zrobić za pierwszym razem. Twój pomysł z wężem jest bardzo dobry ale też kilka zwężek będziesz musiał mieć w końcu te węże trzeba na coś naciągnąć aby przykręcić do zaworów, korpusów czy pompy . Przy rurach jak najbardziej główne znaczenie ma długość i średnica ale przy długości ma też znaczenie powierzchnia rury w środku, im gładsza tym mniejszy opór i trudniej "zarasta" syfkiem, choć przy naszych długościach to raczej pomijalny "problem"
 12. I weź większą butelkę bo taki pomiar może być obarczony duuużym błędem A co z grzałką ?
 13. Daj dwa wkłady 100 mikronów lub gąbkowe . Czym mierzysz ten przepływ ?
 14. To tylko część prawdy u siebie mam dwa kolanka, trójnik plus złączki i pompa (starego typu) sika tak, że na 3 biegu robi sporą rozpierduchę w 150 cm. Problemem u kolegi jest nie do końca przemyślana instalacja, potraktował ten projekt tak jak klejony czy zgrzewany ;). Pex ma tą zaletę że można go wyginać przez co ograniczyć ilość "kolanek" do niezbędnego minimum a sama rura ma o wiele mniejsze opory od rur w innych systemach. Dodatkowo kolega chyba tam wpiął bypas z purolite + grzałkę przepływową i wszystko wpuścił do akwa jedną rurką. Błędem jest też danie jednego wkładu 50 a drugiego 100 mikronów IMHO nie rozumiem w jakim celu. Na pewno kolejna instalacja będzie znacznie prostsza tańsza i wydajniejsza . No i najważniejsze że cel został osiągnięty.
 15. z zewnątrz nie kombinuj, poczekaj kilka dni jest szansa że zajdzie kamieniem i przestanie (jeśli się " wykrapla" a nie solidnie kapie ;))