eljot

Moderator
 • Zawartość

  10750
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

980

1 obserwujący

O eljot

 • Urodziny 22.02.1968

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Sosnowiec
 • Moje akwarium
  150x45x50
 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

728 wyświetleń profilu
 1. Życie w Iquitos 840(200x70x60)

  No to nie mbuniaki trzeba troszkę poczekać aż zwali z nóg
 2. Sorrki ale nie będę się bawił butelką i stoperem mogę jedynie napisać, że grubość rurek nie miała takiego znaczenia (wymieniałem z 1/2 na 3/4 ) jak ustawienie dwóch korpusów równolegle i do tego 2 wejścia. Aktualnie na czystych wkładach pompa nie może u mnie pracować na 3 biegu bo cyrkulacja jest zbyt silna i drobiny fruwają po akwa. Ja mam prostego mechanika ale ktoś tu ma zrobionego bio-mech na Pex (nie pamiętam kto) i na przepływ nie narzeka. Kolanka głównie ograniczają przepływ (poza wkładami :)) niezależnie od fi i im ich więcej tym gorzej, gdybym chciał w swojej szafce zrobić to samo w systemie klejonym miałbym ze 20 kolanek + trójnik i opory na nich zapewne większe . Dodatkową blokadą są same korpusy, aktualnie kupiłem z pełnym przelotem czyli bez zwężki w środku (wpada i wypada pełne 3/4 cala) warto sprawdzić przed zakupem. Kolega jak pisałem podszedł do tematu Pex jak do klejonego, wszystko ładnie pod kątem , już na samej jednej sekcji mógł "zaoszczędzić" dwa kolanka i dwie złączki. Kwestia dobrego rozplanowania ale wiem z autopsji, że to ciężko zrobić za pierwszym razem. Twój pomysł z wężem jest bardzo dobry ale też kilka zwężek będziesz musiał mieć w końcu te węże trzeba na coś naciągnąć aby przykręcić do zaworów, korpusów czy pompy .
 3. I weź większą butelkę bo taki pomiar może być obarczony duuużym błędem A co z grzałką ?
 4. Daj dwa wkłady 100 mikronów lub gąbkowe . Czym mierzysz ten przepływ ?
 5. To tylko część prawdy u siebie mam dwa kolanka, trójnik plus złączki i pompa (starego typu) sika tak, że na 3 biegu robi sporą rozpierduchę w 150 cm. Problemem u kolegi jest nie do końca przemyślana instalacja, potraktował ten projekt tak jak klejony czy zgrzewany ;). Pex ma tą zaletę że można go wyginać przez co ograniczyć ilość "kolanek" do niezbędnego minimum a sama rura ma o wiele mniejsze opory od rur w innych systemach. Dodatkowo kolega chyba tam wpiął bypas z purolite + grzałkę przepływową i wszystko wpuścił do akwa jedną rurką. Błędem jest też danie jednego wkładu 50 a drugiego 100 mikronów IMHO nie rozumiem w jakim celu. Na pewno kolejna instalacja będzie znacznie prostsza tańsza i wydajniejsza . No i najważniejsze że cel został osiągnięty.
 6. z zewnątrz nie kombinuj, poczekaj kilka dni jest szansa że zajdzie kamieniem i przestanie (jeśli się " wykrapla" a nie solidnie kapie ;))
 7. Tak trochę nie przemyślałeś, gdybyś miał kolanka z jednym gwintem zewnętrznym już zaoszczędziłbyś 4 złączki o trójnikach i czwórnikach już pisałem. Ja w podobnej wielkości szafce mam dwa korpusy, pompę i trzy zawory a zużyłem jeden trójnik, dwa kolanka i 3 złączki, na dwa wejścia i jedno wyjście.
 8. i bardzo dobrze Wejścia możesz zrobić dwa (mam tak aktualnie i super się sprawdza) czyli odpada ci jeden trójnik; dalej dajesz trójnik do pompy; z pompy czwórnik dwa do biologii i jeden bypas (gdybyś wybrał trójnik i czwórnik z jednym gwintem zewnętrznym zaoszczędziłbyś dwie złączki które aktualnie przykręciłeś do pompy ) ; później z korpusów trójnik i do akwa. Aha pompę daj na dolnej półce.
 9. Northfin, chętni na zakup

  NorthFin Cichlid 2mm -200g dla mnie proszę a czy ryby coś dostaną to się okaże .
 10. Ma mniejszy przepływ niż 25-60 ale do twojej 240-tki starczy bez problemu.
 11. Też tak można ale IMHO zbędne gdy pompę macie poniżej korpusów.
 12. Jak będziesz miał doprowadzenie kranówy to może pomóc. Co do guzików w korpusach to jak są one powyżej poziomu wody będą zapowietrzać a nie odpowietrzać .
 13. IMHO przy takim ustawieniu będziesz miał duże problemy z zapowietrzaniem pompy podczas czyszczenia/wymiany wkładów w mechaniku. Zapewne trzeba będzie za każdym razem zalewać układ ponownie.