hilux

Klubowicz
  • Zawartość

    79
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

5

O hilux

  • Urodziny 12 Marzec

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Bray, RoI
  • Moje akwarium
    240L WIP
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Imię
    jachu
  1. Karma dla wyspiarskich pysi

    Dzięki za odpowiedzi panowie, jedzonko się zamówi. Granulat JBL jest w wersji dla ryb poniżej 5cm z dozownikiem pt. 'jedno pyknięcie na 5 rybek', pykam im rano 2-3 razy (na 19 sztuk), żeby przepaliły w ciągu dnia. To co wyłapią przy powierzchni i w toni znika od razu, ale robi się wtedy niezły pierdolnik i część granulek opada na dno. Wyszukanie i zjedzenie ich zajmuje im te kilka minut. Nie namaczam pokarmu, bo nie ma tego w instrukcji, zweryfikowałem medyczną suwmiarką, namoczony nie puchnie. Granulat Fluvala jest grubszy, maluchy nie potrafią zjeść go na raz. Doczytałem i schowałem na tył szafki, wyjmę jak ekipa podrośnie.
  2. Mam już skompletowaną obsadę, pierwsza samiczka (Afra) inkubuje pora upewnić się że dieta jest odpowiednia. W 240l pływa: Pseudotropheus interruptus 1+3 Pseudotropheus sp. "Elongatus Mphanga" 2+6 / 3+5, nie jestem jeszcze pewien Cynotilapia Afra 1+4 / 2+3 jw. Sauloski dwa maluszki, długa historia Redukcja będzie w razie potrzeby jak już gnojki podrosną. Obecnie używam płatki JBL Novo Malawi i Spirulina 40% 2-3 razy dziennie, raz dziennie JBL Grana Cichlid na zmianę z Fluval cichlid sinking pellets. Głodówek jeszcze nie robię, większość ryb ma 4-5 cm, płatki znikaja w pół minuty, granulki w kilka. Mała paczka D-allio jest w drodze, żeby raz na tydzień wybijać mikroby i inne pasożyty. Płatków została mi jakaś połowa, zamówić te same czy lepiej jakiejś innej firmy? Granulek mam na razie w opór ale jeśli coś z nimi nie tak to wolę wyrzucić i zamówić właściwe. W sklepach w okolicy najłatwiej dostać pokarm firm JBL, Tropical, Tetra i Fluval. Wszystko z ebaya (w tym ebay.pl) mogę kupić bez problemu, z allegro więcej pieprzenia się ale na ogół wykonalne, sklepy internetowe to loteria. Z góry dzięki.
  3. Wystrój mojega akwa

    Ja bym tych spoin nie maskowal roslinami tylko zaklajstrowal silikonem. Najpierw jedna warstwe, zeby wypelnic szczeline (cos jak przy uszczelnianiu brzegow brodzika czy wanny) a jak wyschnie to druga warstwe na wierzch i kiedy zacznie zasychac uformowac ja namoczonym w wodzie kijkiem do szaszlykow czy inna wykalaczka. Przezroczystego silikonu pewnie nawet nie trzebaby sprejowac, jak glony przyjda to i tak go nie bedzie widac, czarny silikon pewnie nie odstawalby wcale.
  4. Fluval Eco Bright do Juwela RIO 240

    Na razie temat zaparkowałem, odwinąłem folię ze świetlówek i hoduję glony. Ale dziś podjechałem do zoologa po watę do filtra i wpadło mi w oko coś takiego: https://www.petstop.ie/fluval-eco-bright-led-strip-light-15w-99cm-130cm?gclid=CjwKCAiA3JrQBRBtEiwAN7cEGsaph1gUNJmYbEMV-w5sxZWz1IQCyzttmZ7sF3Xo2SIWSeALlS0V_hoCG5sQAvD_BwE Zerknąłem na opakowanie i jak wół stoi, że chociaż listwa ma zmienną szerokość to ma też zaczepy pasujące to T8/T5 ale nie miałem czasu dopytać sprzedawcy o detale. Wg opisu w zestawie jest też pilot i czasownik. Te 90W/h różnicy rachunku za prąd mi za bardzo nie zmniejszy bo i tak trafi do wody przez grzałki ale opcja stopniowego wygaszania światła zamiast 0-1 wygląda świetnie. Jeśli parametry są OK to znalazłem św Graala do baniaka.
  5. obsada 240 L

    Dobrze kolega prawi, sam jestem na podobnym etapie ze swoim zbiornikiem. Dobór właściwej obsady to trudna sprawa dla początkujących, ja np przejechałem się na tym, że samce dwóch gatunków które sobie wybrałem będą do siebie podobne i najpewniej by się nawzajem nie tolerowały. Przejrzyjcie jeszcze raz listę i wybierzcie dwa gatunki, które się wam najbardziej podobają, koledzy wtedy doradzą co do nich najlepiej pasuje.
  6. 120x40x50 Salouski i spółka

    @egon44Tak by było najlepiej ale niestety nie mam w okolicy hodowcy, który wie co mu się inkubuje i co można sobie zaklepać... Sami handlarze, którzy rybki sprzedają temu, kto pierwszy będzie chciał kupić. Lista kolegi @pozner wygląda ciekawie, fajnie że gatunki są pogrupowane, dzięki! Będę się jej trzymać i poproszę o radę jeśli będzie problem ze zdobyciem któregoś z gatunków. Na koniec obiecane zdjęcie dwóch ogryzków. Oba mają ogryzione płetwy grzbietowe a ten co kozaczy kolorami też kawałek ogonowej.
  7. 120x40x50 Salouski i spółka

    @egon44ty się tylko pogubiłeś, ja jestem jak dziecko we mgle. I to po LSD bo kolory mamią. Głupio mi teraz pytać o radę, bo wygląda jakbym zwyczajnie olał to co napisaliście. Spróbuję jutro sfotografować te ogryzione płetwy maluchów na swoją obronę ale tak czy inaczej przepraszam panowie @egon44i @przemo-h. Sytuacja wygląda tak, że planu na obsadę nie mam teraz żadnego bo Sauloskarium zestrzeliła żona a Sauloski i spółkę zestrzeliłem dziś ja. Jutro zadzwonię do człowieka, który mi sprzedał Sauloski (to ten ogarnięty zoolog), wyjaśnię sprawę i dowiem się czy wziąłby je w weekend nazad jak obiecał. Zakładając, że je przygarnie, na start miałbym cztery ca. pięciocentymetrowe Mpangi. Co mogę do nich dorzucić żeby obsada miała ręce i nogi?
  8. 120x40x50 Salouski i spółka

    Wiem, pokpiłem sprawę ale po prostu żal mi się zrobiło tych bidnych maluchów tłamszonych przez dorosłe pysie u zoologa. Jeśli to znaczy, że dla dobra obsady powinienem się pozbyć Saulosków to przynajmniej mam czas żeby je oddać komuś kto o nie zadba jak trzeba... Kto ma miękkie serce, musi mieć twardą doopę.
  9. 120x40x50 Salouski i spółka

    Hm, mamy dobrą wiadomość, złą i dobrą. Dobra jest taka, że przez kierat (parę najbliższych tygodni będę w domu tylko w weekendy) postanowiliśmy nie robić w baniaku rewolucji i dziś doszły tylko cztery maluchy. Zła jet taka, że to Mpangi. Dobra jest taka, że bidulki wydostały się z wujowych warunków - kupiliśmy najmniejsze jakie mieli w sklepie kolesia od przerybiania, dwa mają trochę ogryzione płetwy. Są ciut większe od Saulosków, do nastepnego weekendu będzie sobie pływać tylko szóstka a ja w tym czasie mam czas pomysleć co robić dalej. Myślicie że ograniczenie obsady do tylko tych dwóch gatunkow mogłoby pomóc, czy problem w całości rozbija się o podobieństwo samców i nawet z całym baniakiem do dyspozycji ten dominujący (pewnie Saulosi) będzie raczej terroryzował resztę? Jeśli to drugie, to jakie gatunki najlepiej powinny dogadać się z Mpangami? Saulosi są tak małe, że nie wiadomo co z nich wyrośnie a mam tych dwóch maluchów niesamowity sentyment. Jeśli to samce i zaczną sprawiać problemy to trzeba je będzie oddać w dobre ręce ale czy potencjalne jedna/dwie samiczki mogłyby sobie dożyć spokojnej starości w moim baniaku z innymi gatunkami? EDIT|: Melanochromis interruptus są śliczne.
  10. 120x40x50 Salouski i spółka

    Wybór odbywał się wielce naukową metodą: wziąć nazwę z tematu z obsadami, googlnąć czy zgadza się z dietą z Sauloskami, wstępnie odfiltrować zdjęcia tych brzydszych, ładniejsze przedstawić do ostatecznej akceptacji. Przerobiłem wszystkie gatunki z dwóch pierwszych postów, w ten sposób odpadł np Melanochromis dialeptos - przypominał mi Auratusy, które miałem jako dzieciak ale dostał kciuk w dół od cesarzowej. Mpangi nam się obojgu dość podobają, samiczki nie są wcale takie brzydkie z tymi żółtymi płetwami, widzieliśmy je wczoraj na żywo. Maingano był trzeci na liście za Pseudotropheus sp. “elongatus neon spot” ale przeczytałem tu na forum, że ten drugi nie będzie tak błyszczał w towarzystwie Saulosków a Maingano powinien umieć się im postawić. Mam w okolicy dwa spore sklepy specjalizujące się w rybkach. W jednym koleś zanim sprzedał mi Sauloski na start wypytał dokładnie o baniak, w drugim na dzień dobry usłyszałem, że muszę baniak przerybić, tak ze 40 rybek bo inaczej mi się pozabijają, wiem już gdzie pytać o rady ale między tymi dwoma sklepami pewnie z czasem znajdzie się większość powszechnych gatunków w handlu.
  11. 120x40x50 Salouski i spółka

    Popełniłem dziś błąd i zabrałem lepszą połowę do zoologa. Naoglądała się morszczaków, paletek czy innych neonków i orzekła, że Sauloskarium jest bleh bo za mało kolorów. Przekopałem temat z przykładowymi obsadami i myślę o czymś takim: Pseudotropheus saulosi Pseudotropheus sp. "elongatus mpanga" Melanochromis cyaneorhabdos "maingano" Dieta się zgadza, Mpanga i Maingano mają opinię mniej agresywnych a przede wszystkim kolory zostały łaskawie zaakceptowane.
  12. Dwa szczęśliwe Sauloski-przecinki w 240L

    Wczoraj po pracy sprawdziłem NO2, spadło do 0.2, więc wody nie podmieniałem. Dziś NO2 spadło dalej, do 0.1. NO3 bez zmian, w okolicach 5. Już nawet nie próbuję rozpracować co tam się w środku dzieje.
  13. Fluval Eco Bright do Juwela RIO 240

    No tak, mogłem przewidzieć, że ciebie byle czym nie zbędę. Przydługawa wersja tego jak ja to widzę: Przede wszystkim, jak już ci kiedyś pisałem, operujemy w różnych realiach. Wasz rynek jest niesamowicie rozwinięty i z długaśną tradycją DIY, mój z grubsza sprowadza się do prawie profesjonalnych morszczaków z jednej strony, welonków w kulach z drugiej i niewiele pośrodku. Kiedy ty montujesz coś do akwarium zamawiając części z różnych miejsc i cokolwiek pójdzie nie tak to zamiennik masz u siebie po dwóch dniach za równowartość czapki śliwek. Ja w takiej sytuacji za samą wysyłkę płacę kilka razy więcej a co gorsza czekam na nią jakiś tydzień, jeśli towar jedzie z UK. Z Polski regularnie zamawiam książki żeby języka nie zapomnieć, na ogół wędrują ze dwa-trzy tygodnie. Ja na książki mogę poczekać, rybki i rośliny na szpej do akwarium nie zawsze. Druga sprawa to kwestia tzw "kosztów uzyskania efektu", które w tym wypadku są dwojakie: fiducjarny pieniądz i czas. Kupując gotowca wydaję ten pierwszy, oszczędzając drugi. Wiem ile godzin muszę przepracować żeby kupić gotowe LEDy i mi to nie przeszkadza, po prostu nie wydam tych pieniędzy na inne rzeczy; poczekają dopóki nowych pieniędzy nie zarobię. Nie szastam pieniędzmi (dlatego nie kupiłem belki Juwela) ale się do nich za bardzo nie przywiązuję. Z zestawem DIY zaoszczędzam pieniądze ale poświęcam czas i szczerze mówiąc tego mi bardziej szkoda. Zamiast zgłębiać temat o budowie listwy ledowej wolę sobie teraz poczytać o obsadzie jaka pasowałaby do Bułków-Saulosków a zamiast montować listwę w weekend wolę wziąć rower i pojechać w góry. Coś za coś i oba wybory są równie dobre... gdyby moją pasją było majsterkowanie to szarpałbym ten wasz ledowy projekt jak Reksio szynkę. Co do linka to rzeczywiście przegapiłem, że to cała belka a nie zamiennik świetlówki, dzięki że zerknąłeś. Popytam w weekend po zoologach, może coś doradzą, jeśli nie to wrócę do tematu.
  14. Mój baniak ma stockową listwę ze świetlówkami T5, 54W, które obecnie zajmują się głównie grzaniem wody bo większość jest owinięta folią. Czyli "bezsęsu", para idzie w gwizdek. Chciałbym zostawić pokrywę z dwiema klapami bo jest estetyczna i wygodna ale bezpośredni zamiennik LED belki Juwela kosztuje chory pieniądz. Przeczytałem i przemyślałem tematy o budowaniu własnej listwy i to nie dla mnie. Zmontowałbym a potem się zastanawiał w pracy czy czegoś nie spieprzyłem i czy mi się właśnie chałupa nie pali. Kompromisem między chorą ceną a nerwami wydaje się być wymiana T5 na listwę LED, np na taką: https://www.ebay.ie/itm/FLUVAL-AQUASKY-COLOUR-REMOTE-LED-LIGHTING-FISH-TANK-AQUARIUM-STRIP-WHITE-LIGHT/401078471138?hash=item5d6223c9e2:m:meM_OQ8s1D_SH12zzx4OjGg Jeśli to by zadziałało, to jak taka wymiana miałaby wyglądać? Wywalam obie świetlówki, wpinam LED w miejsce tej z przodu i gra muzyka?
  15. Dwa szczęśliwe Sauloski-przecinki w 240L

    NO3 wzrosło z 2-3 do 5. NO2 też, z 0.3 do 0.4. Oba Bułki zachowują się jak zwykle, kręcą się po akwarium kiedy nic ich nie płoszy, łapią żarcie z powierzchni i uciekają nazad do kamieni a potem polują na płatki opadające w toń. Czy jeśli zacznie im być źle z poziomem NO2 to będzie to jakoś po nich widać, żebym mógł reagować? Jak często badać teraz NO2, codziennie, co drugi dzień? Aha, usunąłem jedną rurkę z zasysu kubełka bo był za bardzo schowany za kamieniem i skończyło się zasysanie i wypluwanie lewego powietrza. Dziwne ale nie narzekam.