rafalniski

Użytkownik
 • Zawartość

  137
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

3

O rafalniski

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Moje akwarium
  Aquael Glossy 120
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Rafał
 1. Akwarium po latach .

  Wiem, miałem w domu zarówno pralkę jak i wirówkę Wracając do tematu - obecnie woda w akwarium kręci się w kółko, ale trochę za słabo i stąd decyzja o zakupie falownika. Testowałem różne kombinacje wylotów - m.in. zamiast deszczownicy była łopatka skierowana na tło - i wydaje mi się, że obecne ustawienie dawało najlepsze efekty, dlatego tak zostało. Teraz zastanawiam się czy obieg wody wymuszać tylko falownikiem i oba wyloty filtra zostawić bez żadnych końcówek kierujących, czy wszystko ma pracować razem?
 2. Akwarium po latach .

  Zgodnie z sugestiami @egon44i @luck83zdecydowałem się na zakup falownika Jebao RW-4 - powinien dojść na początku tygodnia. W związku z tym mam pytanie gdzie go najlepiej zainstalować i jak skierować, a także czy ewentualnie dokonać jakiejś korekty obecnych ustawień wylotów filtra. Obecnie wygląda to tak: po lewej stronie woda skierowana jest w dół na szybę, a po prawej rurka z deszczownicy kieruje strumień wody w lewo tuż pod powierzchnię wody. Moi specjaliści ds podkopów regularnie dbają o to, żeby powierzchnia piasku była mocno pofalowana szczególnie w tylnej części akwarium, przez co w dolinach regularnie gromadzą się odchody, podobnie jak w dziurach pod kamieniami. Pewnie będę musiał wypróbować różne konfiguracje, zanim uzyskam pożądany efekt, ale chciałbym wiedzieć od czego mam zacząć
 3. Akwarium po latach .

  Moje przypuszczenia dot. naturalnej selekcji się potwierdziły. Znalazłem dziś "kawałek" żółtego saulosi i jak próbowałem go wyłowić to rybki ochoczo go skubały
 4. Akwarium po latach .

  W ostatnim czasie moje stadko uległo uszczupleniu - od kilku dni nie mogę doliczyć się 3 mniejszych rybek (2 Saulosi i 1 Afry) Nie znalazłem jednak żadnych śladów zbrodni ani tym bardziej zwłok - przynajmniej w miejscach gdzie sięga wzrok. Podejrzewam, że padły ofiarą naturalnej selekcji i stały się pożywieniem dla współlokatorów akwarium Czy w takich przypadkach zostają jakieś "resztki" które trzeba usunąć z akwarium, czy natura sama się z tym upora?
 5. Skuteczna walka z okrzemkami

  Początkowo rozważałem wpuszczenie kilku helmetów na kilka tygodni, ale czytając różne opinie na forum obawiałem się ich jaj, więc jak brat zaproponował rozwiązanie, które sprawdziło się u niego, to zdecydowałem się na tego glonojada. Jak glonojad zrobi się agresywny lub za bardzo urośnie to pożegna się z moim akwarium. Generalnie traktuję go jako rozwiązanie tymczasowe do walki z okrzemkami - czekam na dalszy rozwój sytuacji - jeżeli okrzemki nie będą się już pojawiać to glonojad szybciej opuści zbiornik.
 6. Skuteczna walka z okrzemkami

  Helmety też nie należą do naszego biotopu, a wiele osób się na nie decyduje W moim przypadku na początku agresywne były raczej pyśki, a teraz jest już rozejm
 7. Skuteczna walka z okrzemkami

  Pozbyłem się okrzemek w 10 dni bez ślimaków i żadnej chemii - nie wiem czy ktoś już pisał o takim rozwiązaniu wiec chciałbym podzielić się z wami przetestowanym sposobem. Rozwiązanie to Glonojad Syjamski Złoty: Przed plagą okrzemek akwarium wyglądało tak (25.07.2017): 2 tygodnie później okrzemki opanowały cały baniak (7.08.2017): Po 10 dniach ciężkiej pracy glonojada (17.08.2017) okrzemki praktycznie zniknęły: Glonojad ma ok 8 cm, jest większy od pozostałych mieszkańców mojego akwarium. Pierwsze dni miał jednak ciężkie - ganiała go większość rybek, ale jakoś dał radę i zadomowił się na dobre Pomysł na walkę z okrzemkami podsunął mi brat, który ma akwarium roślinne - u niego glonojad zjadał tylko okrzemki i nie ruszał zielonych glonów. Długo się nie zastanawiając pożyczyłem glonojada od brata Okrzemki zniknęły w 10 dni a ogniska zielonych glonów pozostały i jest ich coraz więcej
 8. Akwarium po latach .

  Okrzemki opanowały praktycznie całe akwarium - szczególnie miejsca które są oświetlone. Pocieszające jest jednak to, że rybki zaczynają je skubać i pojawiają się już ogniska zielonych glonów, które stopniowo powiększają się Czekam na dalszy rozwój sytuacji. Po miesiącu od wpuszczenia rybek stwierdzam, że chyba nie obejdzie się jednak bez dodatkowego falownika - testowałem różne ustawienia wylotów, a i tak gówienka zalegają na dnie, nawet tuż pod samym wlotem rurki filtra (dopiero jak ryby zrobią zamieszanie i wzburzą wodę zostają one zassane). Rozważam więc zakup falownika Jebao/Jecod SW-2 lub RW-4. Czy mając 2 wyloty z Unimaxa 500, które mają wydajność po ok 600l/h każdy wystarczy SW-2? Wiem, że różnica w cenie jest niewielka, ale po pierwsze SW-2 jest mniejszy , a po drugie (z tego co wyczytałem) to przy akwarium 120 cm RW-4 chodzi zazwyczaj na 3 lub 4 biegu, co chyba odpowiada najwyższym biegom SW-2.
 9. Akwarium po latach .

  Zanim kupiłem skały odwiedziłem najpierw skład kamieni w Gdańsku, ale nie znalazłem tam nic, co by mi się spodobało Mieli też serpentynit, który ma zielony odcień - u mnie cała skała jest szara. Według strony, którą podajesz moje skały to Skałka szara: http://www.kamienogrodowy.pl/skalka-szara,127.html więc ta chwytliwa nazwa nie do końca jest wymyślona Niezależnie od tego, wiem, że przepłaciłem (po negocjacjach skały kosztowały mnie ok 4 zł/kg), ale spodobały mi się i dlatego je kupiłem.
 10. Akwarium po latach .

  Zastanawia mnie jeszcze jedno. Fragment z powyższego opisu: "Zobaczmy z bliska głowicę, czyli zespół napędowy, który kryje w sobie dwie pompy wody. Widać, że wlot jednej z nich ma końcówkę, do której mocuje się przedłużkę. Dlatego woda wyciągana jest na dwóch wysokościach filtra." Czy pobieranie wody z dwóch wysokości filtra coś daje? Nie zwróciłem uwagi czy w moim filtrze jest też taka możliwość, w instrukcji też nic o tym nie piszą Artykuł powstał prawie 11 lat temu więc możliwe, że tej funkcjonalności już nie ma sprawdzę to przy kolejnym czyszczeniu .
 11. Akwarium po latach .

  Ok przyznaję - chyba podświadomie chciałem widzieć zielony Skały to Dark Grey Stone - http://allegro.pl/15-kg-dark-grey-stone-zestaw-skal-do-akwarium-wro-i6616448054.html Po przeczytaniu tego opisu 700 doszedłem do wniosku, że muszę zrobić test jeszcze raz - poprzedni zrobiłem zaraz po odpaleniu filtra po czyszczeniu i powietrze, które utknęło wewnątrz mogło wpłynąć na wynik pomiaru Przyznaję gapa ze mnie Po odpowietrzeniu filtr pracuje szybciej na chwilę obecną wydajność wzrosła do ok 1100 l/h. Sik na obu wylotach jest taki sam, więc obie pompy pracują. 1500 l/h to wydajność samego kubełka, ja mam jeszcze 2 prefiltry HW-602A na obu wlotach - więc możliwe, że to jest dodatkowym hamulcem mojego filtra? Zaworów do tych filtrów da się otworzyć tylko na jakieś 80% - sam o tym pisałeś tutaj: Poza tym na chwilę obecną mam prawie 2 razy więcej ceramiki niż jest potrzebne - za kilka miesięcy, przy czyszczeniu dużego kubła nadmiar będę mógł usunąć - wtedy spodziewam się kolejnego przyspieszenia Jeżeli to nie pomoże to mam co najmniej 2 opcje : 1. Dokupienie do prefiltrów pomp JP-450 G, które są w wersji B - wprawdzie ich wydajność to tylko 400 l/h, ale możliwe że trochę przyspieszą pracę całego układu? 2. Wymiana prefiltrów na inne lub budowa narurowca.
 12. Akwarium po latach .

  Kolor Saulosi powoli opanowuje całe akwarium cierpliwie czekam, aż zmieni się w zielony Pocieszające jest to, że rybki zaczynają interesować się glonami i je skubać Przy okazji czyszczenia prefiltrów, wywaliłem z kubełka gąbki z włókniną i zostawiłem samą ceramikę, na koniec zrobiłem test siku całego zestawu, o którym zapomniałem poprzednio Dla przypomnienia obecna konfiguracja filtrów: - 2 x prefiltr HW-602A - oryginalne gąbki + włóknina filtracyjna, - Aquael Unimax 500 - wkłady od góry: * pusty, * ok 1l Bioceramax 1600, * ok 1l Bioceramax 1600, * pusty. Według moich obliczeń wydajność całego zestawu filtracyjnego to ok 900 l/h, przy czym obecna konfiguracja kubełka zapewnia największy jak dotąd przepływ wody - poprzednie konfiguracje dawały widoczne gorsze rezultaty. Wprawdzie 900 l/h stanowi 60% wydajności podawanej przez producenta czyli 1500 l/h (przy czym sama pompa ma 2000 l/h), ale to i tak chyba całkiem dobry rezultat?
 13. Skuteczna walka z okrzemkami

  Łukasz, mamy wodę z tego samego ujęcia, biologię też mam od ciebie - stąd moje pytanie - czy stosowałeś u siebie tylko cierpliwość? Czy jest sens kupować dodatkowe testy SiO2?
 14. Akwarium po latach .

  @deccorativo zwracam honor. Wczoraj przy wieczornym świetle naloty miały kolor jak to mówi żona limonkowy (a dla mnie to zielony ), rano w pośpiechu zrobiłem fotkę żeby wrzucić na forum, specjalnie nie przyglądając się kolorom Teraz kolor jest bezdyskusyjnie żółty więc wychodzi na to, że w określonych porach dnia jestem daltonistą
 15. Akwarium po latach .

  Po pierwsze to nie serpentynit Po drugie, od dłuższego czasu wszystkie testy JBL odczytuje żona (jako fryzjerka zna się na kolorach znacznie lepiej niż ja) i skoro ona twierdzi że to zielone naloty to raczej nie jest żółte Jak już chyba wszyscy na forum tego doświadczyli zdjęcia robione komórką nie zawsze oddają rzeczywiste kolory w akwarium. Może po pracy uda mi się zrobi lepsze zdjęcie - specjalne wyciągnę lustrzankę