luck83

Klubowicz
 • Zawartość

  495
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

31

O luck83

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Moje akwarium
  120x40x50
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Łukasz
 1. Mgiełki nie mam, tylko ta moja xperia robi lipne zdjęcia i akwarium dodatkowo mam 2m od wielkiej witryny okiennej więc światło z okna też wpływa. Obecnie mam dwa wkłady sznurkowe po 100 mikronow każdy. Tu zdjęcie z drugiej strony, ale telefonem tego nie oddam. Zieleniec bardzo mi odpowiadają, zwłaszcza obserwowanie skubiacych je ryb
 2. Abstrahując od dyskusji nt mniejszej czy większej wydajności mojego pexowca, załączam na dowód potwierdzenia zdjęcie z dzisiaj - woda wg nomenklatury kol.@deccorativo - lewitacja Ps. Nie daje żadnych klarifikatorow chemicznych, naturalnych, jak również nie uruchomiłem jeszcze korpusów z purolite.
 3. Haha coś Ty pił dzisiaj..? Tak czy inaczej, dziękuję za odpowiedź
 4. Oj tam, pyśki też mogą poczuć się jak na kolacji w "knajpie u sowy" .. A sypie im jednorazowo tyle osmiorniczek:
 5. Dziękuję za potwierdzenie
 6. Zwracam się do Was z prośbą o weryfikację mojego sposobu karmienia. Aktualna obsada gatunkowa i ilosciowa - jak w mojej stopce, przy czym ryby są wielkości od 4 do 7cm. Posiadam pokarmy: - Naturefood Premium Cichlid Plant - S - Naturefood Premium Cichlid - S - Naturefood Premium Color plus - S - O.S.I. HS Aqua Spirulina Flakes Karmię następująco: - od pon. do pt. rano - Naturefood Premium Cichlid Plant - w sobotę rano - Naturefood Premium Cichlid - w niedzielę rano - Naturefood Premium Color plus - codziennie wieczorem - O.S.I. HS Aqua Spirulina Flakes - nie stosuję głodówek. Czy powyższy "plan" żywieniowy jest dobry, czy coś powinienem skorygować?
 7. Butelkę mam 1,75 litra - chyba nie powiesz mi, że mam wziąć baniak 5 litrowy? Grzałki na razie nie montuję - aura sprzyja, więc grzać nie muszę. Zauważam, że pompa oddaje nieco ciepła (podobnie jak poprzednio Unipump Aquaela) i może ta ilość ciepła wystarczy żeby ogrzać mój zbiornik. Wstrzymam się z decyzją o montażu grzałki do jesieni. Aktualnie mam podłączone (ale odcięte zaworkiem) same korpusy na purolite i teraz stoję przed dylematem, czy zostawić dwa korpusy liniowe, czy jeden z nich zdemontować a do drugiego zastosować purolite ile wejdzie ?
 8. Przepływ mierzę butelką po wodzie mineralnej, napełniając ją z wylotu i mierząc czas. To przeliczam dalej na l/h. OK, mam i gąbkę ppi45 i wkłady sznurkowe 100 mikronów - wrócę do domu to wyrzucę tę 50tkę z korpusu.
 9. Bypas wychodzi osobną nitką z czwórnika i wpada niezależnie rurką do akwarium. Drugą rurką (pex) wlatuje to co z biologii. Co radzisz zatem?
 10. Zobaczę jak mi to będzie chodziło za jakiś czas przy dorosłej obsadzie. Najwyżej przebuduję.
 11. Jest różnica i to bardzo widoczna, dziś pomierzę wszystko dokladnie, tj. sik na I, II i III biegu i dam znać.
 12. Cały czas się zastanawiam, w czym tkwi główna przyczyna niższej wydajności. Czy możliwe, żeby kolanka pex 20/20 oraz złączki GZ 3/4" x pex 20 (które średnice przelotu mają rzędu 12mm) aż tak hamowały przepływ? Na pewno żadnej rurki nie mam "załamanej", wszędzie są prawidłowo wygięte łuki. Pompa chodzi z nastawą, jak na obrazku: Czyli na drugim biegu, zadanym dla pracy ciagłej, zgodnie z instrukcją jak niżej: Chyba, że mam gdzieś jeszcze trochę powietrza w układzie, albo zaciąga jakieś lewe powietrze? Chociaż z drugiej strony gdyby tak było, słyszałbym to, prawda? Alternatywnie myśląc, być może zastosowanie rurek PEX 26 mm (tym samym większych przelotowo złączy i zawórów) zamiast obecnej rurki pex 20mm poprawiło by znacznie sytuację? Tak na dobrą sprawę, to z pompy wychodzi 1 i 1/2", dalej jest redukcja śrubunkiem na 1", z tego mam kolejną redukcję do GZ 3/4" i przejście do PEX fi 20mm. Tu już jest dużo zabrane, czy się mylę?
 13. To był mój komentarz dla pracy układu bez żadnych wkładów mechanicznych i złóż biologicznych w korpusach. Szkoda, że nie zmierzyłem tego, bo wiedziałbym ile pompa mieli na pustych korpusach. Zapewne kolanka zrobiły złą robotę i wyhamowały przepływ. Wspominaliście wyżej jakie mogą być zagrożenia, byłem tym samym ich świadom montując tę instalację. Przyznaję częściowo Chciałem poprawić wydajność filtracji dotychczasowej (HW302+Unipump1500+HW603) i w mojej ocenie poprawiłem ją znacznie, co od razu ma przełożenie w jakości wody. Owszem, chciałem aby przepływ był jak największy, ale wchodząc w PEX i złączki skręcane (przewężenia) wiedziałem, że nie uzyskam tego samego co na PP i klejeniu (bez istotnych przewężeń). Głównym moim celem nie było zachowanie jak największego przepływu za wszelką cenę, lecz uzyskanie klarownej wody oraz totalna bezgłośność pracy całego układu. I to osiągnąłem. Tak mi się wydaje. Z perspektywy czasu i oceny sposobu wykonania wiem, że niektóre rzeczy mogłem zrobić inaczej, czegoś nie dawać, coś uprościć. Na ten moment filtracja spełnia moje oczekiwania. Nie planuje zmiany akwarium na większe w najbliższych latach, obsada jest ustalona (ryby podrosną, ale będzie ich mniej - obecnie mam 28 szt. młodzieży 5-7 cm), mam błogą ciszę, pompa prądu bierze max 22 Wat wg wskazań na wyświetlaczu.., dla mnie jest OK. Co do kosztów - co tu mówić, wyszło drogo, ale uzyskałem zamierzony efekt.
 14. Aktualizacja: Z nieszczelnością śrubunków pompy sobie poradziłem -> rozkręciłem wszystko co jest na dolocie i wylocie pompy, wyczyściłem gwinty i uszczelniłem pakułą zamiast nicią teflonową. Układ uruchomiłem wczoraj wieczorem, cały czas wszystko obserwując. Nie stwierdziłem żadnej najmniejszej nieszczelności. Co do parametrów / wydajności układu -> przy korpusach mechanicznych wypełnionych sznurkami 50 i 100 mikronów, oraz przy korpusach biologicznych wypełnionych 1 litrem matrixa i 1 litrem ceramiki, przy wszystkich zaworach otwartych na pełen przelot, przy nastawie pompy na III bieg uzyskuję wydajność 1200 litrów na godzinę. Nie mierzyłem na II i na I biegu, zrobię to dzisiaj. Od północy do dziś godz. 7:00 rano, czyli przez 7 godzin, na II biegu pracy pompy, wodę wyklarowało mi z lekko zielonkawo-żółtawej do idealnej przejrzystości i klarowności. Kultura pracy pompy i układu - IDEALNA cisza ! Nic nie brzęczy, nie buczy, nie szumi, dopiero jak o godzinie pierwszej w nocy otworzę szafkę to na upartego można usłyszeć jak przepływa woda.
 15. Skuteczna walka z okrzemkami

  U mnie podobnie, tj. podczas mojej tygodniowej nieobecności teść karmil ryby co dwa dni raz dziennie i okrzemki są u mnie już tylko na tle i to miejscowo, cienkie warstwy.