luck83

Klubowicz
 • Zawartość

  420
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

23

O luck83

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Moje akwarium
  120x40x50
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Łukasz
 1. Pomiary: - sam Unipump1500 wykazał przepływ 1360 litrów na godzinę - Unipump1500 + węże podłączone z obu stron bez żadnych plastików na zasysie i wylocie = 1320 litrów na godzinę - Nie mierzyłem już Unipumpa + węże + pusty HW603a bo miałem małą awarię, może innym razem Dziś woda wygląda nieco lepiej. Chyba, że się czepiam i "mam chore oczy" ? Porobiłem dziś kontrolnie pomiary, NO2 i NH4 na najjaśniejszych kolorach skali, zaś NO3 na poziomie 10. Muszę zaopatrzyć się w gąbkę ppi45 i wówczas zastosuję ją w HW603a z jedną warstwą 10mm watoliny. I niech to tak chwilę pochodzi. Dopiero jak powyższe nie przyniesie skutku, zastosuję jeden z polecanych wcześniej preparatów do klarowania wody. A jak już wszystko wyżej nie przyniesie skutku, to usiądę do zaprojektowania narurowca.
 2. Nie jestem ekspertem, ale wg mnie czepiasz się tej wody . Wygląda to bardzo dobrze. Mieszkamy niedaleko, zamieńmy się, ja Ci dam swoją, a Ty mi swoją
 3. Spokojnie Dzięki za wszelki komentarze, bo rzucają one nowe światła na sprawę i ukierunkowują myśli na różne scenariusze. Co do kosztów, obecna moja filtracja w całości kosztuje około 750 zł (filtry, węże, kubły, wkłady, cyrkulator). Nie wiem ile narurowiec by kosztował, muszę policzyć. Dochodzi też aspekt konstrukcji szafki, gdyż szafkę mam 3-modułową, gdzie lewy modul to drzwiczki z kubłem biologa, unipumpem i grzałką przepływową , środek szafki do graciarnia i jedna szufladka, a prawa strona szafki to hw603a, sterownik oświetlenia, kable, listwa zasilająca. W jedną komorę szafki nie wcisnę narurowca biologicznego i mechanicznego, musialbym to rozprowadzić po całej szafce w taki sposób, aby przez środkowy moduł szafki przechodziły rurki z prawa do lewa (a tu bez łączenia odcinków rurek pewnie by się nie obyło). Na razie głosno myślę, pewnie nie do końca trafnie - nie mam bladego pojęcia o narurowcach. Ale tez nie wiem, czy układ mojej szafki pozwoli na taką instalację.
 4. FX5 jest ciekawy, ale i drogi, i prądu dużo żre, a i nie wiadomo czy byłby idealnie cichy (?). Mniej prądu bierze pompa IBO, - dziś pro forma pomierzę szafkę, popatrzę co ludzie mają jeśli chodzi o narurowce i może raz a porządnie zrobię tą filtrację, jeśli wyjdzie, że z tego mojego Unipumoa1500+HW603a to i Salomon za wiele nie naleje, ale wieczorem zamieszczę pomiary i będziemy mieć czarno na białym co i jak. Podliczając rozwiązanie Unipump1500+HW603a+konieczny moim zdaniem cyrkulator (u mnei akurat pracuje Jebao/Jekod RW4) to łączny koszt zestawu około 400 zł.
 5. Myślimy, myślimy.. Dobrze, pomierzę dziś samą pompę, a później pompę na samych wężach i na pustym (bez wkładów) HW603a, i dam znać. Odnośnie pompy IBO Beta 25/40 przyznam, że przeglądam ostatnio rozwiązania na niej oparte, ale nie wiem, czy wcisnę w szafkę tę instalację. Kusząca jest ta pompa ze względu na przepływ, niesłyszalność, niski pobór prądu i funkcjonalność. Ale to kolejny off top tutaj, więc założę osobny temat jak trochę ogarnę tę koncepcję merytorycznie.
 6. chwalił się, bo na dzień chwalenia było czym się chwalić ;), zaś dziś nie bardzo już. Sorry za offtop
 7. Andrzeju, dziś po południu tak zrobię i pomierzę przepływ. Na cuda nie liczę , aczkolwiek plus jest taki, że wespół z cyrkulatorem RW4 zbiera wszystkie syfki z dna. Moje myśli oscylują wobec wymiany tego HW603a na inny kubeł z większymi średnicami przelotów. Być może nawet drugi HW302, ale wypełniony w jakiejś części gąbką, rzecz jasna nie podpięty do sieci i z wyjętym wirnikiem - jak myślicie? Teraz tak sobie myślę, że dopóki w akwarium pływały same Maingano i Hara (18 szt. łącznie), to woda była idealnie klarowna, przejrzysta, bez zmętnień. Natomiast gdy tydzień po wpuszczeniu w/w ryb do zbiornika wpuściłem 11 szt. Msobo, woda stała się taka, jak wg opisu w pierwszym poście tego tematu.
 8. Otworzyłem HW603a, nie był czyszczony od odpalenia baniaka. Wypłukałem gąbki (były praktycznie czyste) i watoliny (te były totalnie brązowe z brudu). Jednocześnie informuję, iż wprowadziłem wszystkich w błąd, - nie miałem dwóch warstw watolin po 10mm każda, lecz cztery warstwy. Usunąłem dwie watoliny, pozostawiając dwie w prefiltrze. Zmontowałem wszystko, sprawdziłem czy nie ma załamań węży - nie stwierdzono. Przepływ lekko wzrósł do 480 litrów na godzinę. Jest natomiast leciutkie ugięcie węża przy wyjściu z otworu z szafki. Dziś już nie dam rady, ale jutro wstawię tam kolanko i wówczas pomierzę przepływ.
 9. W założonym przeze mnie temacie dotyczącym przedmiotowego rozwiązania filtracji mechanicznej podałem przed chwilą faktyczny wynik i krótki komentarz. Jednocześnie odstępuję od tego rozwiązania filtracji, jednakże do czasu likwidacji muszę ustalić nowe rozwiązanie. Zostawiłbym tego Unipumpa1500 + (?) jakiś kubeł na wyłączonej własnej pompie. - Czy drugi HW302 nadał by się na mechanika?
 10. Potwierdzam. Realny pomiar wykazał wydatek rzędu zaledwie 420 litrów na godzinę, przy prefiltrze wypełnionym gąbkami różnej gradacji oraz dwiema watolinami o grubości po 10mm każda. Reasumując, w/w układ sprzętowy nie nadaje się jako "kompletny mechanik" do mojego akwarium. Czeka mnie przebudowa filtracji mechanicznej.
 11. @deccorativoWracam z informacją zwrotną, udało się znaleźć chwilę na pomiary .. Faktyczna wydajność moich filtrów to: 1. Biolog HW302 - 390 litrów / godzinę 2. Mechanik Unipump1500 + hW603a - 420 litrów / godzinę Pomiary wykonane dwukrotnie. Słabo to wygląda . Biologia jeszcze jeszcze, ale mechanik bardzo źle, a wszystko to pewnie przez przepustowość HW603a ... (?) Chyba czeka mnie modyfikacja filtracji mechanicznej..
 12. Mam Microbe-lift Clarifier Plus, jak i węgiel, ale najpierw pomierzę przepływy - dam znać najpóźniej jutro ile one wynoszą.
 13. Zanim przejdę do meritum - wiem, baniak mam świeży, mam usiąść na d...ie i czekać ... Ale.. Chciałbym poruszyć tu swój problem, być może trzeba zrobić coś więcej, niż "siedzieć na d...e i czekać".. Plag egipskich miałem już trzy - film bakteryjny, zielenice, okrzemki - z tymi poszło gładko, tzn. film rozbiłem a zielenice i okrzemki akceptuję Natomiast od dwóch dni zauważam u siebie postępujące zażółcenie wody, bardziej zbliżone do efektu niedostatecznie wypłukanego piasku kreisel i lekkiego zmętnienia wody. 1. Filtracja biologiczna HW302, 1 litr ceramiki, 1 litr seachem matrix, watolina; 2. Filtracja mechaniczna HW603A wypchany gąbkami różnej gradacji i dwoma warstwami watoliny + Unipump1500 + cyrkulator RW4 3. Parametry wody poprawne, NH4 i NO2 w dolnych punktach pomiarowych, NO3 na poziomie 10. 4. Karmienie rano i wieczorem, granulatami NatureFood w ilości mniejszej, aniżeli większej. Nie przekarmiam wg mnie, pokarm nie zalega na dnie. Odchody nie zalegają. Zdjęcie z włączonym światłem: Foto z wyłączonym światłem: I zdjęcie znad tafli wody: Co radzicie ?
 14. I jak tam sytuacja? Poprawiło się u Ciebie z tą wodą?
 15. Faktycznie, z żółtym doświetleniem wygląda kapitalnie! Muszę pokombinować ..