bolss007

Użytkownik
 • Zawartość

  46
 • Wpisy na czacie

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1

O bolss007

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Grudziądz
 • Moje akwarium
  Baniak 120 cm, 240 l
 1. CO TO ZA GLONY? - IDENTYFIKACJA

  Dzięki wielkie, trochę podejrzewałem że to nic złego tym bardziej że moim zdaniem nadaje charakteru akwarium. Zauważyłem że rybki bardzo chętnie skubią te glony.. czy w związku z tym zmniejszyć im karmienie? Co do oświetlenia to mam LED-y Aquaela , nie widziałem nigdzie na żywo świetlówki Hagen Power Glo, trochę się boję czy będzie kompatybilna wprost do baniaka Aquaela.. ale rozpatrzę jeszcze temat!
 2. CO TO ZA GLONY? - IDENTYFIKACJA

  Witam, Wyskoczyły mi roślinki jak na zdjęciach. Co to to? Zwalczać czy pozostawić? Świecę start: 8 rano, konie 22. LED Aquael 18W zółta + 18W arctic czy altantic w każdym razie niebieska. Na dniach chce kupić i wymienić żółty led na biały. Mam nadzieję że ograniczę wzrost tego czegoś oraz poprawię wydobycie kolorów z rybek. Poniżej zdjęcia. Proszę o pomoc.
 3. 240 l - bolss007 początki.

  AFOL: ustawiłem mechanika z 5 cm nad dnem zgodnie z tym co mi zasugerowali wcześniej koledzy, falę wzrusza mi z napowietrzaniem wylot z kubła. Jeśli nie muszę nie chcę wyżej filtra dawać, wolę jak jest schowany za kamieniem. Rurki zasysowe idą niżej niż to widać na zdjęciu... ale ich długość była determinowana też kształtkami które załączono do zestawu Patrzyłem kiedyś w zoologach kiepsko tam strasznie z kształtkami do tego... Prefiltr? W sensie? Co przez to rozumiesz? Mam jakąś matę na wloty nasadzić? Jeśli chodzi o mechanika to wyszło że kubel mi robi całą biologię i nie muszę pozner: życie i błędy uczą, następnym razem chyba uratuje ogony
 4. 240 l - bolss007 początki.

  Ryby wpuszczone, zdjęciem poniżej chciałbym podziękować za pomoc. To także i wasza zasługa!! Obsada: po 10 x Saulosi + rdzawe + hara. Przy okazji chciałbym się też podpytać czy w sprawie: 1. Mam oświetlenie w kombinacji: 2x 18W standardowa żółta świetlówka LED - tu najlepiej widać kolory żółte Saulosi, lub 1 x 18W zółta LED i 1 x 18W Atlantic czyli błekit. Jak włącze 2 kobinację Hara wygląda rewelacyjnie ale rdzawe i saulosi tracą. Wasze sugestie ? Dodam że przy żółtym świetle mój czarny piasek wygląda na brązowy... 2. Ryby przyszły wczoraj koło południa. Zerwałem się z pracy, sprawdziłem przesyłkę i żeby rybkom było lżej worki wsadziłem do akwa, dolałem po 30 min 2 szklanki wody z akwa i pojechałem do pracy. Światła nie włączałem. Po powrocie z pracy po południu dokończyłem proces wprowadzania ryb. Pod wieczór zauważyłem że ponad połowa rdzawych ma pokiereszowane ogony. W dziale obsada kombinacja gatunków została zaakceptowana, po wpuszczeniu do baniaka nie widzę sprecjalnie żadnej agresji. Podejrzewam mój błąd początkującego czyli albo wpuścić do środka szybciej albo zaciemnić całość... ale czy: ogony odrosną ? czy mam się martwić obsadą? 3. Jeden z mniejszych Saulosi ma jakby zadatki na wybarwianie się... jak wspomniałem nie jest to wcale większa z rybek.. zdjęcie poniżej.. proszę o opinię.. + czy to co mam na zjęciu ostatnim to samiec Hary? 4. Zauważyłem że rybki trzymają się głównie skał przy mechaniku oraz prawej strony akwarium. w lewej od góry mam mocny prąd z kubła w na przód ściany na środek skierowany wewnętrzny filtr. Czy skorygować jakoś filtrację czy poczekać jeszcze?
 5. Pseudotropheus Saulosi z Fish Magic

  U mnie pływa od wczoraj 10 x Saulosi z Fish Magik. Żółciutkie jak kaczuszki. Wycinek niżej. Oprócz tego hary i rdzawe z tej samej dostawy. Jedyne co to rdzawe mają mocno pogryzione ogony.. ale to chyba moja wina bo podejrzewam zbyt długo je trzymałem w worku w wodzie przed wpuszczeniem.... stanu po wyjęciu z pudełka nie ogarnąłem W każdym razie o ile mogę określić kolor Saulosi to jak dla mnie bajka.
 6. 240l - obsada - wątpliwości

  Saulosi + Hara + Mphanga ?
 7. 240l - obsada - wątpliwości

  Dzięki za pomoc. Co do Demasoni to na jednogatunkowe bym się nie zdecydował z nimi wiedząc dodatkowo ze jest to ryba dość wrażliwa a ja jestem jakby nie patrzeć początkujący.. czyli ten temat odpada, tym bardziej że potrzebowałem tylko upewnienia. Egon44: Hara + Saulosi + rdzawe - to ładnie że można bo bardzo mi się ten układ podoba. yellow były w pierwotnej wizji dopóki nie zobaczyłem samca Saulosi. Jakieś zalety yellowków które warto rozpatrzyć? Coż co do innych gatunków, powiem ci dlaczego te to może coś uzupełnisz: - Saulosi / Msobo - piekne błękitne samce + zółte samice co daje mi dwa kolory na którwych mi zależy. Błękit w pionie bardziej do mnie uderza niż w poziomie dlatego odrzuciłem Maingano, może niesłusznie. Do tego chciałem takie ryby nieoczywiste ale o ładnych samicach żeby nie trzymać super samca i samic które są zapchajdziura Czyli: - Hara - piękne samce, ładne samice, biały akcent i bardziej mi się podobaja niż Permutt - Mphanga - piękne samce ale i samice z różnymi akcentami, subtelnie ubarwione - Rdzawe - niby popularne ale też nie jest to ryba jednokolorowa, jest czym oko cieszyć. * Metraclima msobo magunga+Pseudotropheus Elongatus Mphanga - ten układ jest ciekawy... ile ryb mógłbym trzymać docelowo? Których więcej?
 8. Witam, Proszę o pomoc w doborze obsady. Jak zwykle im więcej czytasz tym większy mętlik. To moje pierwsze akwarium więc odczucia mam jak głodny człek w supermarkecie. Kupiłbym i zjadł wszystko Miejsce akcji: akwarium 120cm x 40 głębokie x 50 wysokie, kamienie raczej niskie, po bokach wyższe. Serpentynit + ciemny piasek - by się nie brudził. Oświetlenie świetlówki LED, teraz ciepła + niebieska, docelowo biała + niebieska.. Ogólnie przy ciepłym oświetleniu dno które bez oświetlenia jest czarne robi się brązowe i wygląda słabo. Dlatego dodałem niebieski odcień i jest lepiej. chciałbym żeby obsada się przy docelowo oświetleniu nieb. + białe dobrze prezentowała... Pomysły które mi chodzą po głowie, inspirowane częściowo własnymi częściowo wyczytanymi przemyśleniami : 1. Demasoni - wiem że samotnik. Wiem że agresywny. Nie chcę przerybienia, dworców czy pociągów . Czy w ogóle wchodzi w grę trzymanie 1 szt.- bo piękna ryba? Jeśli tak to w jakiej obsadzie najlepiej? 2. Hara + Saulosi + rdzawe - czy to ma rację bytu? 3. inna opcja to jedno-dwugatunkowe akwarium ale takie w którym obserwacja zachowań dałaby dużą frajdę przy zachowaniu walorów estetycznych? 4. Msobo + Hara + Mphanga - pomijając problemy z dostępnością obsady takie coś przewinęło się u luk83 w doborach ale na krótko. Kusi mnie to zestawienie bo kolorystycznie jest bardzo unikalne jak się zdaje... jakieś zagrożenia? jak widać strzelam w wielu kierunkach... ktoś pomoże? Pozdrawiam
 9. 240 l - bolss007 początki.

  Dziękuję jeszcze raz w takim razie za pomoc przy starcie ! Nurtuje mnie jeszcze jedna a pewnie z czasem więcej kwestii nim wpuszczę lokatorów... Czy muszę coś zmieniać i dodawać jakieś złoża w kuble? Czy zestaw jak opisany w starcie WA jest już docelowy? W jakiś inny sposób jeszcze przygotować akwarium?
 10. Gdzie kupić dobre ryby

  Szybkie pytanie: Tal-mal? czy Fish -magik? Obie hodowle wysyłają ryby. Wywołam wojnę? Hope not
 11. 240 l - bolss007 początki.

  Aktualizacja
 12. Moje Malawi nr 2 - 120x40x50 - 240 litrów

  luck83: to gratuluje ! Ja już przebieram też nóżkami. Ale po podmianie parametry spadają więc liczę że po weekendzie będę mógł zamawiać. O ile dostanę "zielone światło"
 13. 240 l - bolss007 początki.

  Dzisiejsze pomiary: NO2= 0,1 ppm NO3 = od 1,0 do 5,0 ppm bliżej 1,0 niż 5
 14. Akwarium po latach .

  hmmm nie mam tła strukturalnego, mam za to wzmocnienia, lustro wody jest jakieś 2-3 cm od tego dołu. Uważasz że należy to też pianką zabezpieczyć żeby ryby sobie krzywdy nie zrobiły? Czy można wykorzystać ew. matę izolacyjną np typu k-flex? Jak to się będzie miało do oświetlenia?
 15. 240 l - bolss007 początki.

  Dzięki za pomoc. Wczoraj wyniki były takie same. Czyli NO2 = 0,8 - 1,0 ppm, NO3 = 10 - 20 ppm. Wymieniłem 80% wody, już przez ustrojstwo poz. II. Po pomiarach: NO2=0,2 ppm, NO3= 1,0 - 5,0 ppm bliżej 1,0 niż 5 Wlałem 1 ampułkę bakterii z zapasów. Czekamy?