deccorativo

Klubowicz
 • Zawartość

  5871
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1399

7 obserwujących

O deccorativo

 • Urodziny 05.04.1947

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Węgrów, mazowieckie
 • Moje akwarium
  150x45x45 Tanganika już nie ma
  120x40x45 Malawi
  400l morskie a może nie też nie ma
  będzie 1400l Malawi 250x80xh70 cm

  henryk.mag@gmail.com
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Henryk
 1. parametry wody baniak 240 L

  Wybacz Maćku ale minął miesiąc jak pływają u ciebie ryby a ty jesteś nadal na golasa, no zupełnie nie przygotowany na Malawi. to się nazywa kubłowanie - technika ze średniowiecza. Masz własne ujęcie wody z głębokości 60m i zwykły zmiękczacz wody ( sprawdz czy soli tabletkowej w nim nie zabraklo). Wszyscy co tak mają nie mają problemu z chlorem ale za to mają 100 innych problemów które zwykle załatwiają za nich wodociągi. Zawsze i wszędzie jest pierwsze napowietrzanie wody na złożu piaskowym by usunąć CO2 wprowadzić tlen i azot w miejsce potrójnej ilości dwutlenku węgla CO2 przy okazji następuje wytrącanie jonów żelaza i manganu . Ty tego nie masz i twoja woda nie dosyć że leci ultra zimna to potrójnie przesycona CO2 bez O2 i N2 . Każdy morszczak ci powie że calciumreactor z dozowaniem CO2 do wody powoduje spadek pH nawet do 5 i lejąc taką wodę do baniaka z samym CO2 w istocie lejesz wodę o pH 5-6 to jest trzeci czynnik który załatwił ci ryby . Zapewne gwałtownie spadło pH przy tej podmianie a potem powróciło jak CO2 się odgazował z wody. Sam widzisz jak jest żle. Więc masz złoże Purolite C100E albo chiński odpowiednik. Te złoże podmienia jony wapnia i magnezu które odpowiadają za twardość wody GH jonami sodu więc spada GH rośnie KH dlatego GH masz niskie może bliskie 0 a KH16-20 . Jak GH masz wysokie to znaczy że soli tabletkowej tam zabrakło w tej 2m kolumnie - zazwyczaj wchodzi worek 25kg soli tabletkowej. Poza tą podmianą jonów złoże nic więcej nie usuwa więc to że kiedyś sanepid zmierzył wodę i stwierdził że jest dopuszczona do spożycia nie znaczy że dziś nie jest skrajnie zapestycydowana. Powinny wcześniej być filtry sedymentacji oraz koniecznie węgiel aktywny właśnie do usuwania tego syfu akwarystycznego bo chloru nie masz. Mam poważne podejrzenia że nie tylko masz kranówę beztlenową bo już NO2 powinno dawno wrócić do normy - bakterie nitryfikacyjne po 6h już powinny pracować po tym jak dostały tlenu - coś jeszcze je wybiło i na pewno było to w kranówie i z nią dostało się do akwarium.
 2. parametry wody baniak 240 L

  No to wysłałeś ryby z Malawi na Spitsbergen Ale to nie mogło być przyczyną padnięcia biologii i tego wysokiego NO2 . Mamy więc już dwa czynniki które tłumaczą zachowanie ryb i ich stan w tym liczbowy. Na prawdę jesteś tak nie przygotowany na prowadzenie akwarium z rybami z Afryki?
 3. parametry wody baniak 240 L

  Nie męcz ich odławianiem , napowietrzaj wodę . A co to za żywica nazwa ? możesz pisać co po kolei jest w tej twojej stacji ? woda z 60m ma 3-8 C czy masz pomiar temperatury wody w akwarium?
 4. parametry wody baniak 240 L

  Kolego zatrułeś ryby CO2 - to się nazywa przyducha a to wyłącznie twoja wina. Masz wodę z własnej studni 60m - tam woda nie ma tlenu - same CO2 a twoja stacja uzdatniania nie ma natleniacza wody. Prawdopodobnie też brak tlenu uśpił biologię tak jak i ryby i to nie żadne porządki w baniaku tylko podmiana wody bez tlenu. czym więcej robiłeś podmianki tym robiłeś większe kuku rybom i biologii. Napowietrzaj czym możesz , otwórz pokrywę bo jak jest dość szczelna to nad lustrem powstaje poduszka CO2 która nie pozwala natlenić wody i nawet poruszanie taflą jest nie skuteczne. Tobie nie pomoże Amquel ale ten Nite-Out lej ile wlezie bo trzeba biologię ratować. Inna wersja że zassałeś z tych 60m jakieś inną k.. mać typu pestycydy, detergenty pochodne ropy naftowej. Musisz dla ryb brać wodę po ustrojstwie i musi odstać dobę otwarta albo dajesz z 2 godziny napowietrzanie jej sztuczne zanim wlejesz do baniaka . A jaką ma temperaturę ta woda? Przerwij całkiem karmienie . Jak teraz dasz metronidazol to masz po rybach - one i tak ledwo żyją . Na razie Głodówka, aż ci NO2 spadnie do 0,1ppm wtedy zobaczymy czy będą się ocierały i czy długie odchody zostaną. Szybciutko kolego do działu Żywienie i dobieramy dla ryb dietę bo tu też może być żle .
 5. filtr ciśnieniowy

  Ja tam widzę same wady tego filtra do oczek wodnych gdyby go użyć dla Malawi. Po pierwsze cena 270 zł + pompa C.O. 240 + 2x zawory , węże, kolanka, zasys mnie wyszło ponad 700zł i jak go otworzysz to zawsze zalejesz podłogę - taka konstrukcja. Ten filtr może być tylko wykorzystany jak stoi wyżej niż górna krawędz akwarium. Jak stoi powyżej lustra wody to przy zwolnieniu zaczepu i otwieraniu cała woda z obu węży spływa do oczka . Nad oczkiem nie ma to znaczenia czy się coś wylewa bo woda wsiąknie w grunt ale w mieszkaniu to inna sprawa. Jak znajdziecie sam kubeł z pokrywą jako części zamienne za ok 100 zł - można myśleć o wklejeniu zaworów w te duże fi -to jedyna zaleta tego wiadra że ma duże dziury. Przydatność u nas lampy UV raczej drugorzędna co innego w oczkach na słońcu latem -gdzie glon i zielona woda jest codziennością. Za 420 zł ( 118$) macie gotowy z pompą zaworami i wężami - kompletny gotowy do pracy Odyssea CFS500 Możesz mu na zewnątrz też podłączyć pompę od C.O. i to z obu stron czyli na ssanie jak i ciśnieniowy na tłoczenie nawet dodatkowego zaworu nie trzeba. I na pewno uszczelka wytrzyma oba ciśnienia . Ale on tak jak stoi zdrowo sika jak na Malawi ponad 2000l/h a jak chcesz absolutną ciszę i 3 biegi to 240 zł i IBO Beta 25/60
 6. Akwa 220x75x80 czy 280x75x55h(Dylemat)

  Kaseciak spokojnie ogarnie taki baniak ale trzeba się liczyć że nie będzie malutki, bezgłośny i zapewne pompa 4000-6000l/h. + jakiś RW15 też się przyda. Ważne jakie planujesz tło , pokrywę i światełko. tu też mamy rozwiązania które zupełnie nie wystają ponad baniak a w tle 3D chowa się kasetę zupełnie . Realnie patrząc nie szedł bym w h ponad 70 cm bo jest szansa z 3 spinkami zostać przy szybie 12mm bo 15 mm i takie wymiary to duża kasiora. Nie wiem jak w Holandii te sprawy się mają. Najlepiej jak byś dał fotę wnęki podał jej wymiary głębokość , narysował co gdzie ma tam wisieć i jakie warunki brzegowe ci kobieta narzuciła. Sam walczę z 250x80x70cm więc wiem że taki baniak stojący na podłodze żle wygląda- trzeba znależć kompromis. Najniższą szafkę pod baniakiem oraz bezgłośną pracę da kaseciak na pompie C.O. i węzu fi32mm bez żadnych zaworów . Wtedy szafka pod akwarium wystarczy jak ma 15cm wysokości w środku bo tyle ma pompa C.O.
 7. Czy ta gradacja jest ok?

  Przy 11000K Andrzej pisze że wtedy jest biały.
 8. Czy ta gradacja jest ok?

  Gradacja dobra ale płukać trzeba 10x bo strasznie muli wodę. kolor piasku przy świetle 6500K żółty
 9. Akwa 220x75x80 czy 280x75x55h(Dylemat)

  Też uważam że nie masz żadnego dylematu i to nie jest przewrotne tylko jedynie słuszna koncepcja - koniecznie 280x80x80 cm -1790l ( masz jakiś dylemat z tymi 5cm więcej?) pod telewizorem a więc raczej nie jest to sypialnia i szafka z boku a w niej prażok 14l a w nim 1,25l Xport Bio i gąbka ppi45 + wata Symec wsio na pompie IBO Beta 25/60 na III biegu i wężach 32mm a do tego RW15. Albo kaseta w środk
 10. EHEIM 2228 - awaria

  A podobno przeciekające Eheimy to wymysł Panów z zoologa i nie ma prawa się zdarzyć. Jak zrobisz jak radzi kolega to może stać bez strachu o biologię. Zanim założysz nową uszczelkę posmaruj wszystkie smarem silikonowym albo chociaż wazeliną.
 11. Bardzo wysokie GH - czy jest się czym martwić

  No jest czym się martwić ale nie jest to poziom GH. Jak już do kranowego wysokiego GH dałeś 20kg lub wiele więcej piasku koralowego czyli wapieni i magnezu to tak dużo jonów wapnia i magnezu podniesie wynik GH bo ten test właśnie te jony mierzy. Ale to czy będzie GH 10 czy 20 nie ma znaczenia ważne by się znacznie nie bujało tak zresztą jak i pozostałe parametry wody - stabilne wynik to podstawa. Natomiast martwi mnie że nie masz mechanika w 570l to duży baniak i AqC1500 wyhamowany prefiltrem HW zapewne nie daje więcej na wylocie jak 800-900l/h a to słaby mechanik do tak dużego baniaka. Na razie ryby małe to i ten sik starcza ale jak podrosną i zaczną zdrowo walić kupska i brać się za łby to wyjdze słaba mechanika- o grotach i zakamarkach nie wspomnę. Ale to nie ten temat więc nie piszmy OT.
 12. Czystość węża a wydajność filtracji

  Malinka - nawet wygląda na rodzimą produkcję - kupuj.
 13. Czystość węża a wydajność filtracji

  To czy wąż z czasem sztywnieje zależy od tego czy producent dodał do tworzywa stabilizatory i dodatek anty UV więc zapewne te po 7 zł/m będą sztywnieć a oryginalny Eheim za 24zł/m zapewne ma te dodatki ale nie wiem na pewno bo nie kupowałem tak drogich filtrów i węży. Taniej wychodziło wymiana na nowe. Jeśli nie masz awersji do aliexpresu to mam dla ciebie nowinkę. Wieczny i zawsze elastyczny wąż silikonowy 16/21-22 mm w cenie jak ten Eheim ale dobrze że kupiłeś ten peszel bo wąż jest przeżroczysty więc tu warto go osłonić peszelem by glony go nie zasiedliły . 3m odcinek wychodzi z przesyłką 18, 44$ czyli ok 66 zł więc 22zł/m a to taniej niż oryginalny Eheim. https://pl.aliexpress.com/store/product/16x21-Food-Grade-Silicone-Tube-Hose-Pipe-ID-16mm-OD-21mm-New-High-Quality/1851538_32608923206.html?spm=a2g17.12010612.0.0.63483bb1B6ilHb ale nie wiele więcej zapłacisz za taki 22/26mm a jak by zawory pasowały to nawet chwili się nie zastanawiaj. https://pl.aliexpress.com/store/product/22x26-Food-Grade-Silicone-Tube-Hose-Pipe-ID-22mm-OD-26mm-New-High-Quality/1851538_32607700939.html?spm=a2g17.12010612.0.0.63483bb1zrCHQg
 14. Czystość węża a wydajność filtracji

  Chyba brak ci wyobrażni. Co by się stało jakbyś przypadkowo zawór otworzył . Lenistwo to pierwsza przyczyna nieszczęść. To nie wystarcza strzykawka perhydrolu i nie wyobrażam sobie ryzyka wlania perhydrolu do akwarium - zabijesz wszystko i natychmiast. Tak jak do czyszczenia wyciorem trzeba węże zdemontować do chemicznego czyszczenia a po zakończenie przepłukać .
 15. Czystość węża a wydajność filtracji

  Moim zdaniem próbujesz walczyć z życiem w akwarium a to trudna sztuka. Coś jak szczotkowanie kamienia z okrzemkiem - jutro jest znowu. Jeśli ktoś rozbierał pompę by czyścić wirnik to się przekona że w miejscu gdzie woda wiruje najsilniej jak tylko można sobie wyobrazić sam się przekona że komora jest pokryta warstwą życia i nie są to glony bo tam nigdy światło nie dociera - to wszystkie bakterie, grzyby, porosty , osady z mineralizacji - wszystko co nie wymaga światła do życia . Wniosek - żadne zabiegi zaciemnienia i tak ciemnych węży są bezskuteczne bo to nie są glony w tych wężach. Denitryfikator zrobiony z czarnego węża fi 9mm a więc wewnętrzne fi 5-6mm po miesiącu całkowicie się zatka tym życiem co osiądzie na ściankach a wąż jest czarny, więc nie są to glony. Wniosek że ten porost zmniejsza średnicę węża co najmniej o 5-6 mm Pozostaje albo czyścić mechanicznie wyciorami które są w handlu albo walka chemiczna ale nie typowymi bakteriami jak z tych linków czyli odmulaczami . To trochę usuwa i po zastosowaniu np TidyTank wylatują płaty farfocli z węży ale nie jest to czyszczenie całkowite i pomaga tylko częściowo. Dobrze chemicznie wyczyścisz węże wlewając do nich wodę utlenioną 3% albo perhydrol czyli 30% wodę utlenioną. - tu już trzeba uważać by nie poparzyć sobie skóry i nie odbarwić na zawsze materiałów poza tym to bezpieczne dla ryb bo nawet bardzo po tym zabiegu płukać nie trzeba węża - resztki perhydrolu to H2O i O2 więc tylko dodatkowe natlenienie baniaka . Uważać trzeba bo z węża wydobywa się O2 i CO2 efekt utleniania zanieczyszczeń organicznych - tak jak woda utleniona musuje na ranie .