deccorativo

Klubowicz
 • Zawartość

  5489
 • Wpisy na czacie

  2
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1211

6 obserwujących

O deccorativo

 • Urodziny 05.04.1947

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Węgrów, mazowieckie
 • Moje akwarium
  150x45x45 Tanganika
  120x40x45 Malawi
  400l morskie a może nie

  henryk.mag@gmail.com
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Henryk
 1. Prefiltr HW 602A w wersji przezroczystej

  ale przeżroczysty i nie taka armata - na I biegu siknie tylko 900-1000l/h ale za to tylko za 8W mocy. No to chyba jest do baniaka 240l taki sik. Jak skończę ,co już tużtuż te prawdziwe DIYkubełko Malawi - to dopiero będziesz się śmiał
 2. Dwa Sauloski szczęśliwe, jeden nie

  3 sauloski spełnia warunek < niż 10 trudno z filmiku się rozeznać w wymiarach ryb - pisząc nie więcej niż 10 maluszków miałem na myśłi takie nasze handlowe długości 3cm - twoje wyglądają na znacznie większe ale nie w tym problem. Myśłę że tym nadrobiłeś brak pozostałych 6 rybek Na prawdę jedzenie czeka na ryby ? pływając po tafli? Wiem że tam u was straszna bieda z rybami choć woda w koło po 2 dniach od wpuszczenia ryb pomiary a następne znowu po 2 dniach - po 3 pomiarach zobaczymy czy możesz wpuszczać następne - na razie czekaj. Ze światłem jest róznie niby rybom zwisa ale na pewno 100W świetlówek i biały piasek który to odbija może stresować nawet takie już oswojone z baniakiem - może wyjmij jedną albo owiń folią aluminiową aż do Mikołaja.
 3. Sól jako suplement diety a parametry wody.

  To jednak kupiłeś na pałę a potem nas pytasz - no ładnie Wybacz że ci to wytknę ale zamiast tego zakupu trzeba było kupić graty do zbudowania ustrojstwa by wodę bezpiecznie lać prosto z prysznica taką bez chloru i metali ciężkich ale 24C prosto wężem do baniaka. Bo zapewne nie masz beczki 70 litrów do odstania takiej ilości wody - dlatego podmieniasz tak mało kubłując namiętnie co tydzień a efektu i tak żadnego.
 4. Temperaturowy Sterownik Grzanie / Chłodzenie pod 230V

  Zabrneliście w rejony odległe dla stałocieplnego ludzia i odnosicie do zmiennocieplnej ryby, a zmiany temperatury powietrza noc/dzień odnoisicie do wody i to tak wielkiej jak całe województwo warmińsko-mazurskie z największym jeziorem w Polsce. Sterownik tylko grzania i z zegarem pozwalającym ustawiać dwie temperatury noc/dzień jest dobry w terrarium z żółwiem.
 5. Sól jako suplement diety a parametry wody.

  Podaj jeszcze pH w akwarium ale testem o zakresie 7,4-9 bo w mieście Tychy pH kranówy jest 6,9 więc nie wiem do ilu podciąga biologia w baniaku. Możesz mieć za niskie pH. Czy to w ogóle jest miasto Tychy czy gminy w pobliżu. Z tego co podałeś niepokojące jest tylko to NO3 NH4-0,1ppm nie stanowi problemu ale NO3 - 50ppm i tu podejrzewam że nie z tej skal co trzeba odczytujesz wyniki . Woda słodka to ta skala co ma wynik 40 wynik 50 jest dla morszczaków. Najlepiej jakbyś wkleił fotkę z góry na ten pomiar NO3 bo często wynik jest zupełnie inny niż się wydaje mierniczemu
 6. Dwa Sauloski szczęśliwe, jeden nie

  Wiem że się cieszysz ale jak przypomina ci Andrzej - rybki wpuściłeś by przetestować biologię nitryfikacyjną a nie mnożyć tematy chorobowe. Nie widzę tam żadnego problemu z Bułkiem tylko z tobą - już kombinujesz jak ugrać by następne ryby wpuszczać. Jak zgasisz światło to Bułek pływa to pomyśl jak zrobić by rośliny dostawały światło przez 12h na dobę a świeciło ciemniej by Bułek przestał się bać blasku światła od białego piasku i przestał się bać wypływać z norki. Ty pilnuj pomiarów wody bym nie żałował że napisałem by wpuścić tego Bułka.
 7. Sól jako suplement diety a parametry wody.

  Nie tylko widzę że olałeś rady kolegów co do obsady ale także i moje prośbę o wyniki liczbowe, albo choć wyjaśnienie dlaczego ich nie edytujesz. Dopóki ci nie minie strach przed Purolite A520E to wychodzi że trzeba podmieniać 50% wody tygodniowo, a to także nie jest zdrowe dla ryb bo to duże skoki parametrów a więc też szkodzi rybom. Właśnie to co by pozwoliło ci podmieniać po 10-20% wody i stale mieć NO3 -10ppm to akurat tego się boisz.
 8. Sól jako suplement diety a parametry wody.

  Zbiornik 200l bo kolega pisał w innych tematach ale do próśb Przemka o filtracje i obsadę dołożę swoje jeszcze dodatkowe. Podaj ile podmieniasz wody procentowo i koniecznie wyniki powyższych parametrów cyfrowo a przy każdym jaki to test. Wejdz tu i odszukaj swój wodociąg bo wtedy się dowiemy jaką mineralizację ma twoja kranówa a to odpowie czy te suplementy diety są potrzebne czy tylko te NO3 = 50 ppm truje ryby. Doświadczeni akwaryści zalecają nie przekraczać w akwarium 20 ppm NO3 . http://rpwik.tychy.pl/biuro-obslugi-klienta/jakosc-wody/ To się przestań bać bo to co ty cudaczysz to dopiero należy się bać szczególnie tego Nitribiotic .
 9. Temperaturowy Sterownik Grzanie / Chłodzenie pod 230V

  Nie Basiu to są dwa sterowniki dla dwu akwariów stojących w róznych pomieszczeniach . Kupiłem od razu dwa sterowniki bo mam plany na 2 akwaria. Wystarczy kupić jeden sterownik a jego konstrukcja jest uniwersalna i obsłuży dowolną ilość grzałek byle nie więcej jak sumaryczna moc 2000W czyli 2kW.. Tu masz taką jego podłączoną wersję dla 6 szt grzałek do wetknięcia w te kolorowe gniazdka. Mając przejściówki na gniazdka chińskie lub w UK , USA można dowolnie wykorzystywać dostępne grzałki. wystarczy teraz tą czujkę włożyć do wody w akwarium a w te gniazdka wtykać grzałki . Jak widzisz każde gniazdko ma swój indywidualny wyłącznik więc nawet grzałek nie trzeba wyjmować wystarczy pstryknąć i zgasić tą lampkę dla odpowiedniej pojedynczej grzałki by tylko jedną wyłączyć. Z reguły wystarcza taka listwa na 2-4 gniazdka a sterownik przykleić na taśmę dwustronną z boku akwarium albo schować w szafce by nie rozpraszało w obserwacji ryb. Chyba że ktoś chce cały czas widzieć duże i mocno świecące wskazania obu temperatur - mierzonej i zadanej.
 10. 200x50x60 czy 200x50x50

  Przyjmując na czuja że h czyli wysokość akwarium to ten trzeci wymiar to optycznie ładniej wygląda 200 x 60h ale dla ryb poza pewną minimalną wysokością rzędu 45-50cm liczy się powierzchnia dna więc dla ryb lepiej 200x60x50h . By pogodzić oba wymogi kieruj się zasadą - baniak największy jaki się da wstawić w to miejsce czyli np 225x70x 65h i tak robisz wymiary na zamówienie . Po co masz po raz trzeci zmieniać za rok akwarium . Co do drugiego pytania to do baniaka 230x 75x70h a nawet jeszcze większego da się skutecznie dobrać każdy rodzaj filtracji i nie musi to być sump. Masz u nas w Malawi od filtra hamburskiego i jego modyfikacji czyli kaseciaka, poprzez kubły, do narurowca aż do tego sumpa. Wyliczałem wg prawdopodobnego kosztu zaczynając od najtańszej wersji. Sump przyszedł do nas z morszczyzny a ponieważ nie mamy u nas podstawy filtracji morskiej czyli odpieniacza białek to jego podstawowy walor zbladł - pozostał największy koszt takiej filtracji i kilka innych problemów. Kieruj się zasadą że dla baniaka 1000l jaki sugeruję ci zamówić : - filtr biologiczny wystarczy jak będzie sikał w realu -500l/h i zawierał 0,5l dowolnej ceramiki ( np lawa wulkaniczna po 6zł/l) na każde 200l wody - filtr mechaniczny w realu* sikał powyżej 2000l/h - jak to nie zapewni cyrkulacji by gówienka nie zalegały to dajesz cyrkulator ale dopiero jak zauważysz leżące odchody a próby zmian kierunków wypływu wody nie pomogły. * - w realu to znaczy nie na papierze a tak jak w życiu czyli ze złożami i wężami .
 11. Niemonitorowany cykl, zadziałał?

  Ciesz się rybciami ale monitoruj co drugi dzień NH4, NO2 , NO3 - reszta parametrów ok albo mniej ważna. Dawaj im odrobinę tych płatków spiruliny 2-3 razy dziennie ale dosłownie po 1-2 drobne płatki na przecinek. Nic nie może pokarmu opaść na dno.
 12. Problem z RW-15

  Z opisu wynika że działa tam od dawna. Wyłącz wtyczkę wyjmij z wody popchnij śmigło wirnika - jak poczujesz opór nie tylko taki skokowy od magnesu to wyjmij wirnik i całość wyczyść i nasmaruj ośkę . Powinien chodzić jak nowy. Mnie tam do EW10 mimo że jest wysoko ryby zanoszą piasek i sypią w tryby - ciągle zbieram się by mu założyć osłonę z czarnej waty węglowej a kończy się na czyszczeniu jak widzę że stoi. To taka częsta wada w naszym biotopie w innych może nie wystąpić nigdy.
 13. Niemonitorowany cykl, zadziałał?

  Jeśli płatki i bakterie to nie myśl o rybkach. Jeśłi rybki to absolutnie żadnych płatków tylko bakterie i to te bez pożywki co podaliśmy. I nie może być teraz płatki a za kilka dni rybki - albo albo. Jeśłi płatki to dopiero rybki jak ci przestanie wzrastać NO3 czyli cała pożywka zostanie przerobiona na azotany. zmierzysz NO3 jeśli będzie ponad 20ppm to podmianka wody z 30% i dopiero rybki. Po tym co napisałeś absolutnie nie wpuść całej obsady tylko kilka np jeden harem czy z 10 maluszków. i mierz NO2 i NO3 Bakterie jak pisałem- możesz lać kiedy chcesz.
 14. Temperaturowy Sterownik Grzanie / Chłodzenie pod 230V

  Test zakończony Kontroler temperatury podłączyłem poprzez watomierz a do niego na listwie dwie grzałki 200 i 300W czyli razem 500W. Ustawienie na 25 C bez zwłoki z załączaniem po spadku o 0,3 C czyli w momencie gdy pokaże się odczyt 24,7 C. Po dobie termometr stale pokazywał temperaturę wody w akwarium 25,0- 25,1 C . Uruchomienie kominka i podniesienie temperatury pomieszczenia o 4 C nie powoduje żadnej zmiany temperatury wody w akwarium tylko grzałka się rzadziej włącza. Czujka temperatury w urządzeniu jest znacznie czulsza od tych w termometrach elektronicznych za 10 zł. bo ten pokazywał stale 25,0-25,1 C a ten w sterowniku jednak znacznie był czulszy i pokazywał 25- 24,8 C. Pierwsze sterowanie grzałką w akwarium które jest tak czułe i dokładnie utrzymuje temperaturę oraz nie przesuwa temperatury w zależności od zmian temperatury w pomieszczeniu. Nie wiem oczywiście jak z niezawodnością ale w mojej ocenie wart tych 44 zł.
 15. Wystrój mojega akwa

  Jak nie używają kratek do zlewozmywaka to na pewno są kratki malarskie o takie u nas kosztuje jedna ok 1,50 zł najlepszy kolor biały obcinasz rączkę i zaczep i malinka