deccorativo

Klubowicz
 • Zawartość

  4826
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1084

4 obserwujących

O deccorativo

 • Urodziny 05.04.1947

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Węgrów, mazowieckie
 • Moje akwarium
  150x45x45 Tanganika
  120x40x45 Malawi
  400l morskie a może nie

  henryk.mag@gmail.com
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Henryk
 1. Ja bym się wypowiedział gdybyś podał wszystkie wymiary komór
 2. W zasadzie opinia Darka odpowiada po części na wątpliwości Wojtka. Twoje spostrzeżenia są jak najbardziej prawdziwe i sam się z tym zgadzam - RGB +W ma też wady które dokładnie ująłeś Wojtku. Jeśli 2xHQI 70W rozwala światłem baniak 2m ( mam nadzieję że Darek wie co pisze i to już sprawdził albo przynajmniej widział) to to co ja będę robił czyli 6x20W FSA a też będzie 9000lm i też powinno światłem rozwalić baniak 2m a nawet baniak 3m z racji rozciągnięcia żródła światła na 6 oddalonych po 20 cm od siebie żródeł światła które są identyczne ale się mieszają wzajemnie - taki żarnik HQI rozciągnięty na 1,2m Jak porównać spektrum - światła słonecznego , żarówki żarnikowej , świetlówki ( zobaczcie jak one słabo wypadają w porównaniu a jak dobrze świecą ale musi być kilka rur razem) , halogenu ( HQI 10000K ma więcej niebieskiego), diody cool białej 6000K i warm białek 2700K a na to nałożyć spektrum tej nowej diody Hortiey FSA to ona wypada najlepiej w stosunku do słoneczka na niebie. Gdyby nie ten dołek w cyjano to doskonałość ( a można to poprawić i po to zostawiłem jeden kanał sterownika w rezerwie) i zapas mocy w zasilaczu Jak widać daje strumień światła porównywalny do tego z HQI ale spektrum ma nawet lepsze niż HQI - bliższe temu słonecznemu. Co miesiąc powstają nowe rozwiązania i opinie sprzed 2-5 lat są zupełnie przestarzałe. Żarówkę wolframową w długich światłach samochodu już zastąpiły halogeny, potem ksenony a w elektrycznych autach już tylko są diody LED - i to na prawdę oświetla drogę. To czemu ma się nie sprawdzić w akwarium - kwestia czasu kiedy to nastąpi a już po części właśnie następuje. Czy ta dioda FSA da tak samo jednolite światło jak HQI tego jeszcze nie wiem ale wiem co zaproponować. Jak się pobawię sam tą nowinką to wyślę ją do Darka bo sam nie miałem HQI i nie mam porównania - on to oceni. Posadzi na swoim baniaku i zerknie co to daje i czy warto w to iść. Bo oczywiście papier wszystko zniesie ale oka Darka nie oszukasz ( ja mam już słaby wzrok). Ta opinia zresztą słuszna dotyczy diod białych 6000K o spektrum widocznym na fotce. To świeci kolorem niebieskim , zielonym i trochę zółtym bez czerwonego i pomarańczowego więc średnio na oko wychodzi taki paskudny kolor żółto- zielonkawy w którym ryby wyglądają okropnie. Mam nadzieję że ta nowa dioda mimo że oko widzieć będzie podobną średnią barwę 6500K to z racji swojego spektrum nie da tego paskudnego koloru. Dla innych powątpiewających mam tylko to. Nigdy bym bez takiego alu profila i osłony z plexy nawet nie zaczynał. Tu profil 10cm bo taki mam ale bym od razu kupował taki 16cm - jak się to grzeje to się okaże.
 3. Podobnie uważam że nie ma podziału na nowe i stare baniaki zasiedlane przez okrzemki. Wszystkie rodzaje glonów są stale obecne w baniaku łącznie z cyjano-bakteriami kiedyś zaliczanymi do glonów. Tam w świecie glonów jak i w całej przyrodzie stale trwa walka o pokarm i miejsce oraz dominację i każdy czynnik sprzyjający jednym glonom czyli preferującym je powoduje że dominują. Jak stale preferujesz okrzemki to nie znikają nigdy jak u wielu w tym u Rafała . Wysnuwanie jakiś teorii tylko na własnej wodzie z kranu bez uwzględniania opinii innych prowadzi do błędnych wniosków. Nie chcę namawiać @Viteka na koszty ale jego kranówa choć niemal osmotyczna to zapewne zawiera dużo krzemionki SiO2 , zresztą jak większość wód w kranach. U mnie jest pod 60mg/l i tylko sposobem zmierzone bo test JBLa kończy się na 6ppm - w baniaku powinno być tego 0,2-0,4ppm SiO2. Krzemionka w kranówie preferuje okrzemki w stosunku do innych glonów więc to one pierwsze zasiedlają nowe baniaki a w starych ustabilizowanych - czym więcej i częściej robimy podmiany ( co zrobił Vitek bo musiał, a Rafał bo zrezygnował z żywic jonowymiennych i też wrócił do stałych co tygodniowych podmianek wody ) tym bardziej je preferujemy wobec innych krasnali czy zielenic. Natomiast jak krasnale czy zielenice opanują baniak to łatwo nie oddają terenu okrzemkom nawet jak podmienimy dużo wody z wielkim SiO2. Dlatego też u kilku kolegów pomogły Helmety które pierwsze co zjadły to okrzemki i jak usunąłeś slimaki w porę by z głodu nie wszamały też zielenic to już te zdominowały baniak. Dlatego świeże kamienie Agnieszko opanowały ci okrzemki mimo że stare były opanowane przez inne glony. Teraz tych nowych kamieni okrzemki będą bronić do upadłego. Ponieważ Purolite czy inne żywice na NO3 nie usuwają absolutnie SiO2 to tylko poprzez zmianę stosunku NO3/PO4 wpływają na preferencje glonów. Dopiero zastosowanie Vitku EXPhosów usuwa PO4 ale i SiO2 i wtedy nawet w opisach tych preparatów znajdziesz wiadomość że usuwają okrzemki. Niestety system co tygodniowych podmian wody skutecznie wyłącza to usuwanie krzemianów. Po prostu to co przez tydzień mozolnie usunął Phosex my w kilkadziesiąt minut niszczymy dowalając taką nową porcję krzemianów z nową świeżą kranówą. Z mojego doświadczenia wynika że najstabilniejsze są baniaki w których podmiany wody są bardzo ograniczone albo wręcz sporadyczne. W takich stabilnych systemach buduje się równowaga pomiędzy czarnymi/fioletowymi krasnorostami a zielenicami. Natomiast szyby opanowują piękne zielenice ale je zdrapujemy bo taki mus by coś widzieć. Jaki wpływ na te proporcje i układ glonów ma światło z naszych lamp to dopiero się dowiadujemy. Na pewno RGB wspomaga glony a jak będzie z Full Spectrum to zobaczymy wkrótce. Czy dodatek UV i IR ma jakiś wpływ na glony w tym okrzemki ? a jaki na bakterie w wodzie i na wierzchu piasku? same pytania
 4. Obaj koledzy . Może się umówmy - mod zamyka czasowo wasze tematy aż te wasze piękne acz zupełnie gołe kamienie nie porosną krasnorostami . Wtedy powiem że macie ustabilizowaną biologię i zbiorniki w równowadze biologicznej jaka tam mogła nastąpić. Wtedy sami zdecydujecie czy otwierać i kontynuować temat mętnej wody i lewitacji ryb czy już nie trzeba będzie przecierać oczu, zamieniać się wodą i pisać dziesiątek rad. Wiem że super clear i lewitacja ryb to marzenie każdego tutaj ale ta wasza niecierpliwość zaczyna mnie wkurzać chyba coś podobnie jak @eljota
 5. Ciągle to powtarzam by cierpliwie poczekać czasami w takiej formie jak Darek to napiszę. Jest znacznie lepiej i wystarczy wykazać się odrobiną cierpliwości. Propozycja Agnieszki też dobra bo aplikacja bakterii nitryfikacyjnych + denitryfikacyjnych z czyszczącymi nigdy nie zaszkodziła choć dla ryb firma Azoo ma inne a być może te same tylko pod inną nazwą . Także mają pożywkę i także na jakiś czas mulą wodę bardzo. Potem wyrażna poprawa ale jak system sam się nie wyklaruje to trzeba co jakiś czas czyli co tydzień to dawkować , a to już mnie zniechęciło do takich bakterii. Najlepiej jak to samo się wyklaruje.
 6. Jeszcze mi przez 3 lata w dwu baniakach nie padł żaden COB Chinol. Jest ich 9 szt i pracują wszystkie pod sterownikami Romka. Jak się trzymać zasad używania ich ledów które sami Chińczycy podają - to bez strachu nawet ze świeczką. Oczywiście zdarzają się przypadki ale najczęściej spalenie od przegrzania. Nie są moje COBy hermetycznie zalane jak moduły IP68 ale osłony od wody mają tylko że nie hermetyczne. I tak będzie i z tymi FSA - już profil i osłona czeka I tak już przepadło bo właśnie otrzymałem maile że wszystko już do Polski wysłane - spieli się i w 48h poszło. Ciekawe czy w świetle UV nasze ryby pokażą także inne dodatkowe kolory i wzorki a może coś fluorescencyjnego - tak jak banknoty.
 7. Jak stoisz na krawędzi to zrób ten krok naprzód i kup te 4 szt a skąd ja mam wiedzieć czy ty lubisz mroczne tematy Malawi czy światła Sceny Narodowej. Jak będzie za dużo to sobie zmniejszysz na sterowniku Romka . ale wymyśliłeś problem. Nie wiem co się robi z modułami - zazwyczaj ściemnia aż przestaną świecić lub rozjaśnia do maxa. To samo zrobisz z tą diodą Hontiey COB 20W FSA i na pewno nie będzie takiego efektu jak u ciebie - masakra. Ale piszesz kolego nie na temat - to jest temat o Hontiey Full Spectrum a nie o dyskotece na RGB + 10000K.
 8. No to Darku nie masz wyjścia Trzeba zacząć temat "Narurowiec PEX" to wielce obiecująca technika akwarystyczna ukradziona z ogrzewania podłogowego. też na IBO Beta. Tu rurka fi25 PEX ma fi wewn 20mm i kosztuje 5,20 zł/m a nie 25 zł/m jak wąz 19/25 . Ja poszedłem w rurki ssawno tłoczne do opryskiwacze i taka fi 25 ale u mnie fi jest wewnętrzne kosztuje 5,50 zł/m i też nie da się załamać. Przyznam że twoje wyglądają ładniej ale nie o to biega.
 9. Ja nie mam takich dylematów i się nie miotam. Z filtracji nie miałem tylko sumpa i narurowca i teraz ten ostatni tworzę. Tą waszą drogę przemyśleń już odbyłem i doszedłem do identycznych wniosków. Też mam awersję do hydrauliki i klejenia rurek i kolanek z zaworami i korpusami. też myślałem że to co zrobione dla akwarystyki to najlepsze - jak widać nie do końca. Tą unipump1500 widziałem jak kilku jeszcze kolegów w akcji na WDA ale z tym ASAP dużym na wężach chyba 19/25 i sikało to dziarsko. Nie było czasu się zając pomiarami ile sika ale na oko było git i wystawowa non-mbuna glossy 450 na tym chodziła doskonale. Ten HW603A to maleństwo więc trudno by spełniło oczekiwania. Poszedłem inną drogą i na razie zgłębiam tajniki gwintów calowych i uszczelek. Tworzę swojego narurowca zupełnie nie podobnego do tych z forum ale na IBO Beta 25/60 bez strachu że to pompa do C.O. a nie akwarystyczna. Jak popracuje z kilka miesięcy to opiszę. Jak będzie żle to poprawię.i dopiero opiszę. .
 10. Ponieważ Wojtek się waha a ja po remanencie swoich zasobów znalazłem niemal wszystko by taką "nową Tradycję urodzić" to zakupiłem diody i zasilacz, bo resztę mam i zbuduje pierwsze światełko Full Spectrum for Aquarium ( FSA ) dla Malawi 150W na nowych diodach LED COB 20W FSA firmy Hontiey na belce 150cm x 10cm czyli do baniaków 150-200cm. Są to zupełnie nowe diody LED COB dużych mocy od 20W aż do 100W o pełnym spektrum światła od UV 380nm poprzez niebieskie, cyjano, zielone, żółte, pomarańczowe , czerwone aż do IR czyli podczerwieni przeznaczone specjalnie do akwarystyki oraz wybarwiania ryb, korali, oraz wspomagania wzrostu roślin i glonów. W jednej takiej diodzie COB jest więc wiele róznych chipów połączonych w jedno światło. Dają takie spektrum widmowe światła. I tu Uwaga - nie mylić tych diod z diodami Full Spektrum dla roślin które świecą kolorem różowym, albo biskupim i zupełnie nie nadają się do naszej akwarystyki. Te diody FSA świecą kolorem białym ok 6500K ale mają pełne spektrum widma więc świecą prawie jak słoneczko na niebie. Cechuje je zasilanie napięciem 32-34V oraz strumień świetlny w lumenach o 50 % mniejszy niż typowe diody białe tej samej mocy. Pełne spektrum okupione jest siła świecenia więc dioda 20W świeci jak typowa 10W biała. Ale daje to naturalne oświetlenie bez przebarwień jakie daje RGBW czy obciętych kolorów czerwonych i pomarańczowych jakie daje typowa dioda biała 10000K. Budujemy belkę 6 x 20W LED COB FSA w układzie : -po 3 diody na kanał 1 i 2 sterownika razem prąd 2,1A w kanale , - 3 kanał pozostawiam wolny jako rezerwa -a 4 kanał to oświetlenie nocne a także wspomagające te białe FSA na 10 x 3W LED Royal Blue - bo ten niebieski jest królewski. Na prawdę najpiękniejszy. Razem moc szczytowa 150W do płynnego zregulowania aż do 0W sterownikiem Zakupy na aliexpress. https://pl.aliexpress.com/store/product/Aquatic-Growing-light-Full-Spectrum-White-380Nm-840Nm-6000K-6500K-20W-30W-50W-100W-Water-Plant/2188100_32688771925.html?spm=2114.12010608.0.0.NHDhAe 49,98 $ https://pl.aliexpress.com/item/Freeshipping-10PCS-3W-Royal-Blue-High-Power-LED-Emitter-450-455NM-Without-Heatsink-for-Plant-Grow/911621952.html?spm=2114.13010608.0.0.8PVS9w 3,23 $ https://pl.aliexpress.com/item/180W-36V-5A-Switching-Power-Supply-Factory-Outlet-SMPS-Driver-AC110-220V-DC36V-Transformer-for-LED/32804257922.html?spm=2114.010208.3.265.W8QM5L&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10152_10065_10151_10068_10304_10301_10136_10137_10060_10155_10062_437_10154_10056_10055_10054_10059_303_100031_10099_10103_10102_10096_10052_10053_10142_10107_10050_10051_5320018_10171_5260018_10084_10083_10080_10082_10081_10110_519_10111_10112_10113_10114_10182_10078_10079_10073_10123_10189_142,searchweb201603_1,ppcSwitch_5&btsid=d35d1b1f-9e89-44c9-8fdc-4e4cdc3e98c1&algo_expid=69418dee-e425-4bab-a9cf-a968b36bf9a7-39&algo_pvid=69418dee-e425-4bab-a9cf-a968b36bf9a7 18,90 $ Razem 72,11 $ czyli ok 270 zł. za zrobienie optyki. Może kolegów od modułów Samsunga IP68 dziwić po co taka moc nawet większa od świetlówek akwarystycznych ale entuzjaści świetlówek wiedzą że te silne światło było najlepsze ( już nie jest bo są te diody). Jest to niejako odpowiedz na opinię wielu w tym i mojej , a korzystających z modułów Samsunga że jednak czegoś temu światełku brakuje. Nie tylko że osiągamy tu z 6 szt diod strumień 9000lm to pełne spektrum nawet lepsze niż daje 6 najdłuższych rur T5 a identyczne jak lampa HQI 150W z żarnikiem np.SYLVANIA AquaArc 150W , 9000lm ale mamy płynną regulację w cyklu dobowym czego nie ma ani świetlówka ani HQI. Jak przyjdą diody to będzie ciąg dalszy.
 11. Z mojego doświadczenia wynika że nawet taki przepływ 100-200l/h wystarcza by biologia nitryfikacyjna działała sprawnie i NO2 było na 1-2 kolorku testu JBLa. Al e przy niskich przepływach przez biologa w zależności od rodzaju, ilości i gradacji złoża - prawdopodobnie zaczynają się też procesy denitryfikacji w tym złożu. Wtedy dziwnie nie rośnie nam NO3 a nawet dziwnie odnotowujemy spadki , może też pojawić się jakieś NO2 podwyższone nawet 0,1-0,2ppm no i najważniejsze - Wtedy pojawia się taka dziwna mętność taka mgiełka której nie wychwytuje nawet wata . Może żle - wychwytuje ale tak szybko pojawia się nowa mgiełka że stale ją widać w wodzie po długości baniaka. Wymieniasz watę i jak ją wyciskasz to jest pełna przeżroczystego syfu i nie ma lewitacji. Jak wszystko dobrze działa to i bez waty na samej gąbce ppi45 masz stale ryby lewitujące w lesie, ale dziś pada i słabo widać przez 1,5m wody.
 12. Odepnij mechanika od szyby lekko przechyl w górę i nalej peta 2l na czas.
 13. Najlepiej to wklej fotkę po długości baniaka to wyjdzie czy masz brudne oczy. Wata już chyba siedzi w tym AqC1500 i jak sobie nie dała rady w dobę to dołożenie HW 304 wypchanego watą też nie pomoże. @luck83 też się chwalił że ryby lewitują a fotki zaprzeczyły ale tu wiemy z czego to się bierze . Ty też nie podałeś ile sika ci rurki od biologa a ile z tego mechanika - może tak samo w tym jest problem.
 14. Myślimy ile taka wersja kosztuje? Nawet jak wyjmiesz wirnik to woda i tak przeciska się przez zawory i zwężenia na komorze wirnika. Żeby to działało to moim zdaniem powinno być na wężach 19/25 a te są cholernie drogie. No jest rozwiązanie ale to już inny temat. I myślimy żebyś najpierw pomierzył samą pompę zanurzoną w wodzie bo papier przyjął te 1400l/h a życie możliwe że to mocno zweryfikuje , a potem podłącz węże do pompy i powtórz pomiar jak prosiłem a potem jak będziesz miał wyniki w l/h samej pompy i pompy z wężami to samo wyjdzie czy to rozwojowa wersja czy z góry skazana na porażkę i nie warto w nią dalej inwestować. Możliwe że ta eko-unipump1500 siada z przepływem już od samych węży. Znowu pomijasz etapy pomiaru i pędzisz dalej w konstrukcji. A może to nie dla nas pompa mimo że papierowo 1400l/h. i na pewno ponad 100 zł. A może jak zwykle najlepsze rozwiązanie leży w pompach zupełnie nie akwarystycznych np. IBO Beta 25/40 - 2880l/h w 3 biegach. za 230 zł. Ta na pewno nie kuca od byle rurki czy zaworu. Niby drożej ale masz od razu nie tylko jako prefiltr - mechanik ale rozwojowo do narurowca kompletnego pod znacznie większe następne twoje dwa baniaki. W sumie wyjdzie o wiele taniej - myśl rozwojowo. Może mod wyłuska te dywagacje o HW603A+ Unipump1500 i przeniesie do tematu o takim mechaniku , wszystko jedno czy do mojego czy lukowego. bo z lekka nie na temat OT walimy koledzy
 15. Jak już się bawisz w pomiary to zupełnie pomiń ten HW603 i podłącz na tych wężach bezpośrednio tylko tą pompę i zobacz ile ona sika bez oporów na filtracji tylko na samych dolotach. Powinno wyjść ok 1000l/h. Może masz węże załamane gdzieś bo aż nie do wiary że tak ten HW603 hamuje przepływ.