przemo-h

Klubowicz
 • Zawartość

  538
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

268

O przemo-h

 • Urodziny 29.04.1983

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Kuopio
 • Zainteresowania
  muzyka, sport, motoryzacja
 • Zawód
  Lakiernik samochodowy
 • Moje akwarium
  840 l (200x70x60)
  Obsada: Chindongo saulosi, Melanochromis Lepidiadaptes, Pseudotropheus acei, Metriaclima fainzilberi Maison reef, Melanochromis chipokae
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Przemysław Herman
 1. Przemeblowane 840l z modułami BTN

  Dzięki @troadza miłe słowo! Zbiornik jest z profilów aluminiowych, skręconych razem z szybami na przestrzał. Dwie szyby, które przykrywają zbiornik były zdjęte tylko podczas całej operacji. Gdyby ich nie było, to rzeczywiście woda by wyparowywała w szybkim tempie taką powierzchnią. W zależności co tam wymyślę, żeby tą paskudną donicę przysłonić zbiornik będzie odkryty tylko w miejscu, gdzie będzie wystawać z wody jakiś moduł czy gałąź. Możliwe też, że ta donica zniknie i zrobię sobię jakąś donicę z modułu. Chcę, żeby aranż wystawał poza wodę i musi to wszystko ze sobą grać.
 2. Przemeblowane 840l z modułami BTN

  Dzięki! Trochę zielenic, brunatnic i okrzemki, ale te już powoli ustępują. Z własnego doświadczenia powiem, że zależy to dużo od światła. W poprzednim aranżu dominowały brunatnice, a teraz pojawiło się też trochę zielonego, jednak tym razem zmieniło się też światło. Co do roślin, to zauważyłem już różnice bez tej donicy. Epipremnum i Draceana zbiły mi znacznie NO3. Przed podmianką teraz jest 10ppm, a było swego czasu nawet 30ppm. Gdy to wszystko ruszy z kopyta, to wystarczy dolewanie odparowanej wody i tyle, co spuszczę przy czyszczeniu kasety. W pewnym momencie niektórzy muszą dodawać nawozów, ale ja tak daleko z tym się nie będę raczej zapędzał. Wystarczy utrzymać to w balansie.
 3. 240 litrowe gruzowisko by luck83

  Dobrze, że nie masz zamiaru redukować. Mnie na początku przygody z maingano pokusiło. Zostawiłem 1+3 i szybko po tej redukcji zaczęły się schody. Tłukły się strasznie, ale to długa historia. Twoje wydają się być w tym układzie spokojne,więc lepiej nie ingerować do puki nie musisz.
 4. 240 litrowe gruzowisko by luck83

  Gratulacje @luck83! Samica maingano inkubuje😉. Przyznam szczerze, że nadzwyczaj spokojne masz te maingano. Niech cię przypadkiem nie korci redukować. Baniaczek prezentuje się superowo! Nawet na okrzemki się nie zapowiada.
 5. Przemeblowane 840l z modułami BTN

  Witam ponownie! Aranżacja wewnątrz zbiornika zakończona pomyślnie. Nie było żadnych ekscesów z biologią i ryby dzielnie zniosły całą tą operację. Kamienie i moduły powoli zarastają glonem i tworzy się z tego jedna, spójna całość. Jednak projekt jeszcze nie jest do końca ukończony. Trzeba to wszystko teraz wyciągnąć w górę poza wodę i stworzyć aranżację nad zbiornikiem, czyli zrobić z tego riparium. W czerwcy posadziłem pierwszą roślinę za jeden z modułów BTN i wygląda na to, że daje sobie świetnie radę. Nawet ma większe liście niż roślina mateczna, która jest w doniczce. Mimo, że dla roślin jesień i zima to okres przestoju, moje Epipremnum cały czas pnie się w górę i zarasta powoli zbiornik do okoła. Postanowiłem jednak, że będzie więcej roślin z hydroponiką. Woda jest u mnie dość droga i czas, którego mam coraz mniej były wystarczającymi argumentami. Przy okazji ozdobię pokój roślinami. Zawsze chodziło mi po głowie riparium, które wygląda bardzo atrakcyjnie również na zewnątrz, poza wodą. Zaopatrzyłem się w małą pompkę Eheim compact 600, wężyk 12/16, donicę plastikową i małą gąbkę na prefiltr. Wykorzystałem jeszcze kilka rurek plastikowych aquaela i deszczownicę, które zalegały mi bezużyteczne w piwnicy. Do tego karamzyt i kwiatki z Ikei. Na wierzch wysypałem starą ceramikę, żeby ten karamzyt dociążyć i gotowe. Jednak ze zdjęć można szybko wywnioskować, o co mi chodziło. Trzeba tą donicę zamaskować! Do głowy przychodzi mi kolejny modół BTN, galąź lub jeno i drugie cześciowo zanużone w wodzie. Do tego dołożyć jeszcze Epipremnum oskrzydlone i powinno z tego jakieś riparium powstać. Acei powinny być zadowolone z jakiegoś kawałka gałęzi w toni. Kilka fotek z przebiegu prac i obecny całokształt, który nie wygląda jeszcze najlepiej. Opinie i jakiekolwiek pomysły są bardzo mile widziane.
 6. Mój baniak Malawi 200l

  Nie jest zbyt silny. Mbunie to w ogóle nie przeszkadza. Saulosy bardzo chętnie skubią glony z tła strukturalnego w moim zbiorniku, gdzie jest wylot pompy. Jest to ich ulubione miejsce mimo, że trzeba się nieźle namachać ogonem, żeby w tej części zbiornika skubać. Często widać na filmach z jeziora jak mbuna kołysze się nad skałami w silnym falowaniu i mimo tego żyją w tych strefach. @egon44jeszcze raz gratulacje!
 7. 240 litrowe gruzowisko by luck83

  @luck83kawał dobrej roboty! Raj dla mbuny, który przy okazji pięknie wygląda. Warto było trochę namieszać dla takiego efektu. Cyknij jeszcze fotkę od frontu całego zbiornika jeśli możesz.
 8. Jest jeszcze jeden problem. Saulosi i demasoni to niezbyt trafne połączenie.
 9. Malawi 140*40*45

  Witaj! Bardzo ładny zbiornik. Gratulacje i powodzenia!
 10. Ile ryb?

  Teraz oba gatunki należą do Pseudotropheus. Czyli do swojego zbiornika wybierasz: -Chindongo socolofi -Pseudotropheus elongatus mphanga -Pseudotropheus cyaneorhabdos-maingano To poprawne nazwy po przeklasyfikowaniu tych gatunków. Możesz zamienić johanni na maingano. Będzie równie dynamicznie, jak poprzednio.
 11. Mbuna u Areck (200x60x70)

  @Areckzgadzam się w 100%. Przynajmniej masz coś do czytania na długie, zimowe wieczory o tych morphach😉. Podpowiem jeszcze, że Thumbi West niekoniecznie musi mieć pomarańczową płetwę.
 12. Mój baniak Malawi 200l

  Elegancko Andrzej, baniaczek pierwsza klasa! Uwielbiam te ryby! Dobrze widzieć kolejne saulosarium w naszym gronie. Wypatrzyłem już jednego samca- zapowiada się ładny kozak z niego😉.
 13. Roślinne Malawi Decco 1400l 250x80xh70 cm i same nowości

  @deccorativoprojekt zapowiada się konkretny! Moim zdaniem opcja z tonią lepsza, chyba, że dekoracja będzie pasować z tym skalistym zdjęciem. Jedyny minus, to taki, że będzie trzeba czyścić tylną szybę raz na jakiś czas, co w takim zbiorniku nie będzie zbyt przyjemne. Jednak znając Ciebie, to wymyślisz na to sposób. Bardzo mnie ciekawi przyszła obsada pod te rośliny. Może zdradzisz jakieś szczegóły wkrótce.
 14. Ile ryb?

  No to teraz wszystko jasne👍. Powiem tak... Będzie dynamicznie, ale przeszkód nie widzę. Są zwolennicy dwóch gatunków w takich akwariach w układach z dwoma samcami, ale można też z trzema po jednym samcu. Ryby kupujemy młode po 10szt. Z czasem, gdy będziesz rozróżniał samice od samców, to sobie zredukujesz do 1+3, lub jak natura ciebie obdaży tymi samicami. Wszystko zależy na jakie charaktery trafisz, ale uprzedzam, że może być ostro.
 15. dobór filtrów ,cyrkulacji

  Zgadzam się, co do reszty, ale mój zbiornik to 200x70x60.