pozner

Klubowicz
 • Zawartość

  3577
 • Wpisy na czacie

  5
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez pozner

 1. Dwa Sauloski szczęśliwe, jeden nie

  Moim zdaniem uległ jakiemuś uszkodzeniu. Może gdzieś zaległ na płyciźnie w worku, może doznał jakichś uszkodzeń mechanicznych. Do tego nie dojdziesz. Takie sytuacje nie są rzadkością. Pojedyncze ryby padają. Nie doszukiwałbym się tutaj jeszcze płci. Ryby są za małe. O poważnej rywalizacji też nie ma co mówić. Takie maluchy po prostu trenują. Jakoś ten trzeci się osłabił w transporcie i tyle. Może odbije, ale najprędzej padnie.
 2. 200x50x60 czy 200x50x50

  Ta uwaga dotyczy ryb z grupy mbuna. Dla ryb z grupy non-mbuna bardzo istotna jet też wysokość akwarium. Rób jak najwyższe, czyli 60cm. co najmniej. Mam akwarium 50cm. wysokie i non-mbunę i cały czas żałuję, że nie zamówiłem wyższego. Z wysokości odchodzi piasek i kilka centymetrów od krawędzi akwarium, więc faktyczna wysokość to ok. 40cm. A co, jeśli pyszczaki Ci się odwidzą i zapragniesz trzymać np. Dyskowce (Paletki)? To jest inwestycja na lata, więc akwarium powinno być jak najbardziej uniwersalne, a jedynym ograniczeniem w wysokości powinna być trudność w sięgnięciu dna, ale i z tym można sobie poradzić.
 3. Tak czy siak, druga osoba może Ci się przydać. Spokojnie wtedy wsadzicie każdy kamień. Co 4 ręce, to nie 2 Może nic się nie stać, ale lepiej unikać tego.
 4. Natlenienie wody

  Właśnie mocniejsze poruszanie taflą wody, ale jeśli już jest wystarczające, to ok.
 5. Ja takie duże kamienie wkładałem z kolegą. Ja wszedłem do akwarium, a on mi podał kamień. Pomoc drugiej osoby jest konieczna.
 6. Natlenienie wody

  Najlepiej gdyby wylot z mechanika był jak najwyżej, a zaciąganie jak najniżej. W tym celu musiałbyś dać jakąś przedłużkę między pompę z wylotem, a zasys.
 7. Natlenienie wody

  Natlenianie wody odbywa się tylko i wyłącznie na styku powietrza i wody. Odbywa się poprzez ruch tafli wody. Jak go uzyskasz, to już jest inna kwestia. Sztuką jest pogodzenie właściwej cyrkulacji z natlenianiem wody. Wszystko jest w ustawieniach. Może powinieneś wylot z biologa ustawić na pozimie lustra wody, żeby wspomagał cyrkulację, a główną cyrkulację ustawić mechanikiem. Musisz pokombinować, narzędzia masz.
 8. Akwarium 150/50/60

  Czyli 3 zostaja? Ten cytat dotyczył mbuny. Mbuna rośnie mniejsza (poza wyjątkami 15cm. to max) Przeważnie to jest 12cm. Z reguły trzyma się jednego samca, więc z gatunku masz tylko jednego dużego samca i kilka mniejszych samic. Mogłaby być ta Aulonocara red rubin, ale to jest ryba sztucznie wyhodowana przez człowieka, a po drugie, to z tego też powodu mogą być nieobliczalne w zachowaniu. Miałem kiedyś red rubina i sprawował się dobrze, ale nie wiadomo na co się trafi. Copadichromis borleyi Kadango jest za duże do tego akwarium, a borleyi Mbenji jest bardziej żółte i trudne do dostania. chyba masakryczne Na prawdę Ci się nie podobają? Śmiesznie się zachowują. Sympatyczne stworzenia. Urozmaicają obsadę.
 9. Akwarium 150/50/60

  Tetrastigma i Tramitichromis są bardzo podobne do siebie, więc albo jedno, albo drugie. Geertsi Gome odradzam z różnych względów na początek przygody z pyszczakami, chociażby dlatego, że samiec osiąga taki piękny wygląd dopiero po ok. 2 latach. Do tego czasu przeważnie jest szary. Myślę, że powinnaś zacząć od trzech gatunków. Te ryby rosną spore. Samce mdoki mogą dojść do 16-17cm. Tetrastigma, czy intermedius rosną niewiele mniejsze. Labidochromisy też potrafią urosnąć. Poza tym dobrze by było, gdyby mdok było w akwarium przynajmniej 10. To taki gatunek, który w większej grupie lepiej się sprawuje. Możesz dokupić takie śmieszne sumiki Synodontis petricola, albo polli. Co prawda one są z Tanganiki, ale są bliskimi kuzynami malawijskego sumika, który jest dostępny wyłącznie z odłowu, więc są akceptowane
 10. Brakuje kamieni po prawej stronie. Musisz uwzględnić kilka centymetrów piasku. Dojdzie piach i po prawej stronie będziesz miał 3 luźno rzucone, płaskie kamienie, ledwo wystające z piasku. Gdzie tu zakamarki dla ryb? Dlatego pytałem o jeden duży kamień, taki koło 40kg.
 11. Akwarium 150/50/60

  Ta z kolei może się z mdokami zlewać.
 12. Akwarium 150/50/60

  Jest, Labidochromis caeruleus. 10%, nie jest się inaczej traktowanym, a przynajmniej nic o tym nie wiadomo. Możesz, ale nie musisz. Generalnie mają ryby dobrej jakości. Z pyszczakami non-mbuna masz ograniczone możliwości. Są Placidochromis mdoka. Nie patrz na zdjęcie z artykułu toma77. Nie pokazuje ono prawdziwego koloru mdok. No i są Labidochromis caeruleus. Obydwa mają samice w kolorze samców i wymienił je Tomek. Jeśli zdecydujesz się na te dwa gatunki, to Aulonokara baenschi nie bardzo pasuje. Samce są żółte, więc nie bardzo będą się wyróżniać i odróżniać od Labidochromisów. Możesz jako trzeci gatunek dodać Protomelasa sp."johnsoni solo", który wymienił tom77, ale możesz pomyśleć nad którymś z takich trzech gatunków: Otopharynx tetrastigma, Tramitichromis intermedius i Lethrinops lethrinus. Są to gatunki podobne do siebie z wyglądu. Tetrastigmę możesz zobaczyć na moim profilu w galerii, żeby mieć pogląd. Można je trzymać wielosamcowo. U mnie były 3 i wszystkie były wybarwione. Na pewno będą się odróżniać od pozostałych dwóch gatunków i dojdą nowe kolory. Jeśli chcesz mieć mało szarych samic, to punktem wyjścia powinny być Placidochromis mdoka i Labidochromis caeruleus. Do nich powinnaś dobierać trzeci gatunek.
 13. Ja bym w pierwszej wersji dołożył kilka kamieni po prawej stronie. Trzy płaskie kamienie na połowie akwarium, które do połowy przykryje piasek, to za mało. I tak jak kolega napisał, pójdź w górę. Może masz jakiś jeden bardzo duży kamień?
 14. Wystrój mojega akwa

  Lepszy jest podkład na całej powierzchni. Masz pełną swobodę w przesówaniu kamieni. Z kratkami moze być taki problem, że gdy pyszczaki dokopią się do tych kratek, to będą one widoczne, więc mało estetyczne. Styropian może się kruszyć.
 15. Jaki pokarm dla mojej obsady?

  Naturefood Supreme Plant, Naturefood Premium Cichlid, Naturefood Premium Color Plus. Kup rozmiar M i karm małymi ilościami, bo pokarm jest treściwy. Masz dwa gatunki mięsożerne i jeden wszystkożerny z naciskiem na rośliny (saulosi), więc bardziej musisz skupić się na saulosi. Częściej dawaj ten Supreme Plant.
 16. Wystrój mojega akwa

  Andrzeju, to akwarium finkcjonuje od dłuższego czasu. Gdyby coś miało się stać, to już by się stało. Jeśli nawet są to jakieś milimetrowe odchylenia, to nie ma co się tym przejmować. W poście nr.18 napisałem Ci, co możesz użyć.
 17. Niemonitorowany cykl, zadziałał?

  Tak wygląda, ale ja bym sypnął trochę płatków, żeby to potwierdzić. Zostawiając to tak, jak jest, może wszystko stanąć.Bakterie nie będą miały co przetwarzać i NO3 stanie. Jeśli po wsypaniu płatków amoniak i azotyny będą nisko, a NO3 będzie dalej rosło, to będzie świadczyło, że jest ok.
 18. Parametry w baniaku

  Tak jak kolega napisał. Zmierz za 2-3 dni jeszcze NO2 i NO3, żeby potwierdzić tendencję, a później pozostanie sprawdzanie tylko poziomu NO3. Gdy będzie dochodzić do 20-30, będziesz robił podmiany.
 19. Wystrój mojega akwa

  Z pleksi bym był ostrożny. To jest twardy materiał, więc jeśli pomiędzy pleksi, a szybę dostanie się piasek i na tym stanie kamień, to mogą powstać jakieś naprężenia. Widzę to jako laik, więc może ktoś obeznany z tematem wypowie się.
 20. Wystrój mojega akwa

  No, kilogramy nic mi nie mówią. Kilogramy to rzecz względna. Twój kamień waży 8kg. Inny, tej samej wielkości (np. otoczak), może ważyć dużo więcej, bo ma inną gęstość. Nie ma na zdjęciu punktu odniesienia, np. miarki, dłoni, zapalniczki itp.
 21. Wystrój mojega akwa

  Wygląda, że tak. Idealnie ciężko dopasować, ale te wyglądają na bardzo zbliżone do tła. W wodzie mogą trochę inaczej wyglądać, ale nie powinny za bardzo różnić się od tła. Nie widać ich wielkości.
 22. Nie tylko Ty Tak się porobiło w starszych postach po zmianie softu. Tomek (tom77) miał to naprawić, ale z czasem u niego krucho.
 23. Wystrój mojega akwa

  Poza tym nie wygląda na to, żeby dobrze amortyzowało nacisk kamieni. Jakieś takie cienkie i ażurowe.
 24. Wystrój mojega akwa

  Możesz mieć problem z włożeniem styropianu, gdy jest woda w akwarium. Może się po prostu połamać. Lepsze by było spienione PCV, albo podkład pod panele, albo jakaś mata. Jeśli zdecydujesz się na któryś z tych podkładów, to postaraj się kupić jak najjaśniejszy, najbardziej zbliżony do koloru piasku. Pyszczaki z mbuny wykopują głębokie doły, dokopując się często do dna. Kiepsko wygląda wtedy takie ciemne dno. Te cztery kamienie, to trochę mało dla mbuny. Żeby stworzyć wystrój możesz ułożyć na podłodze zarys dna i tam komponować wystrój.
 25. Zasady układania kamieni w akwarium naszego biotopu.

  Zgadza się, wszędzie można znaleźć inspirację. Tylko trzeba to dostrzec i trochę poszukać. Dlatego na koniec dałem te dwa zdjęcia z jeziora. Zdjęć w necie jest przecież cała masa, nie tylko z jeziora, ale choćby z gór, czy innych, przedstawiających górzysty krajobraz. Zdjęcia do tego postu znalazłem na stronie https://pl.pinterest.com Jest tam masa różnych zdjęć, mogących być inspiracją.