pozner

Klubowicz
 • Zawartość

  3261
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

838

1 obserwujący

O pozner

 • Urodziny 02.12.1961

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Warszawa
 • Moje akwarium
  500l. 180x55x50, wewnątrz dolomit. Tetra ex700 + Tetra ex1200 + filtr wew. 2000l/h. Rybki to: Copadichromis geertsi gome, Lethrinops albus Kande
 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Pokarm mięsny a roślinny

  Ja trzymałem kundla ze schroniska. Po "karmie" ze stołu dostawał rozstroju żołądka, więc niejako to była konieczność. Nie wybierałem pokarmu, raz było to premium, raz niska pułka. Dożył 15 lat w dobrym zdrowiu. Nigdy nie chorował. U siebie widzę, że ryby mają swoje gusta. NLS nie jedzą, kryla liofilizowanego, którym ryby tak zajadają się u innych, wypluwają. Hikari nie lubią. Może to jest kwestia przyzwyczajenia ich do pokarmów od małego, ale jeśli te pokarmy premium byłyby takie super i kryl tak na nie działał, to by się na nie rzucały przy pierwszym podaniu. Myślę, że ryby chowały by się dobrze na każdym pokarmie i nikt z nas nie byłby w stani zauważyć różnicy. Te wszystkie składy pokarmu, procenty, zawartości tłuszczu są, moim zdaniem, chwytem marketingowym. Czymś trzeba skusić klienta do kupna tego, a nie innego pokarmu. Sam temu uległem, bo karmię Naturefood Ważniejszy jest sposób karmienia i unikanie produktów ewidentnie niewskazanych naszym rybom (ochotka, tubifeks, serce wołowe)
 2. Z tangi na malawi

  Proponuję żebyś przeczytał dział powyżej (na głównej stronie Forum), czyli FAQ, a pewne zagadnienia Ci się wyjaśnią.
 3. Życie w moim akwarium

  Kamera w moim telefonie przekłamuje, mocno przepala. W rzeczywistości jest ciemniej. Może dlatego są również za dnia dość widoczne, ale generalnie trzymają się blisko swoich grot i zakamarków.
 4. Życie w moim akwarium

  U mnie taka sytuacja nie ma miejsca. Są mniej widoczne w ciągu dnia, ale nie są nie widoczne.
 5. Życie w moim akwarium

  Mały upgrade, Lethrinopsy na dniach wyjeżdżają. Zostawię tylko Copadichromisy jednogatunkowo. Zobaczymy co będzie. No i zostaną Synodontisy, ale to jest oddzielana kategoria. Uwieczniłem te piegusy. Pokazałem też na filmiku jak Atman 203 przesuwa piasek . Dla precyzji informacji, przepływ 2000l/h, chociaż po tylu latach może być mniejszy, gąbka 10 gęstość. Po Synodontisach między kamieniami widać jaki jest cug. Ostał się tylko żwir. Co jakiś czas muszę przesuwać piasek. Akwarium 180cm. długości.
 6. Mam kuzynów z Tanganiki i u mnie wypływają w porze karmienia. W ogóle są aktywniejsze od popołudnia. Przy karmieniu muszę sypnąć na tyle dużo żeby doszło do dna, bo nawet pokarm nie jest w stanie oderwać ich od dna. Zaobserwowałem że oczy u nich to chyba tylko jakaś pozostałość ewolucyjna. Coś jak u nas włosy pod pachami Wszystko wyszukują wąsami. Mam jednego Zbrojnika i bardzo mnie śmieszyło gdy Zbrojnik był przyklejony do skały a Synodontis przepływał po nim, przez całą długość, omiatając go tylko swoimi wąsiskami. Zbrojnik w ogóle nie reagował, a Synodontis przepłynął po nim i popłynął dalej. Super rybki, to będzie u mnie stały element obsady.
 7. obsada do 240l

  No faktycznie. Nie interesowałem się miltipunctatusem, bo najpopularniejszymi są petricola i od niedawna polli. Takie tu mają ludzie w swoich obsadach (ja mam polli), a one (z tego co wiadomo) rozmnażają się w ciemnych jaskiniach i tam rozrzucają ikrę. Raczej mało prawdopodobne, żeby rozmnożyły się w ogólnym akwarium. Mogę polecić Ci S. polli. Rosną mniejsze od petricoli (ok.10cm.) i są bardzo sympatyczne. Ze 2-3 szt. mogłyby u Ciebie pływać. Wyjedzą nadwyżki pokarmu, jeśli Ci się sypnie, a i jest prawdopodobne, że odżywiają się odchodami.
 8. obsada do 240l

  Pierwsze słyszę. Nie wiem dokładnie jak rozmnażają się Synodontisy, ale wiem, że nie jest łatwo je rozmnożyć w warunkach akwariowych. Malawijskich Synodontisów nie udało się jeszcze rozmnożyć. O ile się orientuję, to tarło odbywa się raz w roku, w nocy (nocny tryb życia) i to w określonych okolicznościach. Pyszczaki prowadzą dzienny tryb życia i w dzień dochodzi do tarła. Inna sprawa to sposób tarła pyszczaków. Nie widzę możliwości, żeby Synodontis "podrzucił" swoją ikrę. Tak więc nie masz się czego obawiać i zawracać sobie tym głowy. To tak a propos Synodontisów. Propozycja Karola fajna.
 9. początki

  Jeśli chciałabyś mieć w akwarium jakieś sumikowate i przydenne ryby, to zamiast Zbrojników możesz kupić Synodontisy. Bardziej pasujące do tego biotopu. Powinny być jeszcze w Diskus Zoo na Radzymińskiej.
 10. Dziwne zachowanie saulosi

  Tak jak napisał Andrzej.
 11. Dziwne zachowanie saulosi

  Masz rację, jedno i drugie może być powiązane. Ryba nie jest poobijana, uszkodzona, obgryziona, ale agresja tego samca może mieć wpływ na jej stan. No cóż, sama natura. Słabsze osobniki są eliminowane.
 12. Dziwne zachowanie saulosi

  Mam podobną sytuację. 3 samice Copadichromisa przestały pobierać pokarm. Wyglądały normalnie, zachowywały się normalnie, ale nie jadły. Miały trochę cięższy oddech. Zacząłem stosować Herbtanę i Artemiss. Jedna mi padła, druga zaczęła jeść, trzecia jeszcze nie pobiera pokarmu. Mam co jakiś czas takie problemy. Podejrzewam jakąś baterię, która atakuje osłabione ryby. Jeśli ta trzecia nie wyjdzie z tego, to zawiozę ją do ichtiopatologa. Postaram się przed zgonem. Możesz mieć podobną sytuację. Pasożyty, czy bakterie chorobotwórcze są obecne w akwarium i atakują słabsze sztuki. Ryby w dobrej kondycji radzą sobie z nimi. Nie widzę jakiejś wyjątkowej agresji ze strony tego samca, nie jest zbytnio upierdliwy. Czasem pogoni ryby, ale nie jest to moim zdaniem nic niebezpiecznego.
 13. Odpowiednie karmienie - proszę o rady i weryfikację

  tak wygląda różnica. Ty Mateusz nie namaczasz, więc nie wiesz, że pęcznieją. Nie musisz tego robić, bo masz duże doświadczenie i karmisz z umiarem. Ale nowicjusz takiego doświadczenia i umiaru nie ma, a to prosta droga do kłopotów. Wątpię, żeby ktoś takie badania przeprowadzał. Teoretycznie powinny tracić, gdyż są wypłukiwane przez wodę, ale czy tak jest i w jakim zakresie, to tego nie wiem. Od zawsze namaczam i nigdy nie miałem problemu z rozwojem ryb.
 14. Odpowiednie karmienie - proszę o rady i weryfikację

  Karmię tymi pokarmami od dawna, więc wiem co piszę.
 15. Odpowiednie karmienie - proszę o rady i weryfikację

  Cichlid Premium puchnie w wodzie około trzykrotnie. Premium Color Plus również. Supreme Artemia nie puchnie. Te dwa pierwsze powinno się namaczać.