piotriola

Użytkownik
 • Zawartość

  1341
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

436

O piotriola

 • Urodziny 09.04.1969

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Gdynia
 • Moje akwarium
  Zbiornik 600L z pyszczakami.

Ostatnie wizyty

409 wyświetleń profilu
 1. Źle mnie kolego zrozumiałeś, nie pisałem wcześniej o dozowaniu pokarmu co do grama a jedynie napisałem o prawidłowym bilansowaniu pokarmu roślinnego do pokarmu mięsnego. Jest niestety tak że nie wszyscy czytają jaki jest skład pokarmu, pomijam tu inne składniki i aspekty karmienia tych ryb i raczej nie będę się wypowiadać na ten temat. Dla mnie jak napisałeś podstawę stanowią właściwe proporcje i wydaje się że jest to podstawa. Jestem świadomy że nie posiadamy naturalnej karmy z naturalnego środowiska ale możemy przynajmniej podawać pokarm zastępczy w odpowiednich ( zbliżonych) proporcjach. ,,I tak właśnie stworzyłem na oko mix z spiruliny, 3 algae, malawi tropicala i vividcolor. Jest w tym wszystkiego po trochu i biorąc pod uwagę ciągłość karmienia tym mixem to każdego dnia każda ryba zje raczej co innego" Bardzo ciekawa kompozycja i urozmaicenie, zamierzam skorzystać . Pozdrawiam Piotr
 2. Ja chciałem zobrazować jak w naturalnym środowisku wygląda kaloryczność tego co jedzą te ryby. Jeżeli do glonów które mają 45 kcal dodasz krewetkę która w 100g ma 106 kcal i utworzysz pokarm 50/50 uzyskasz karmę która będzie miała 78 kcal, jest to znacznie mniej niż w pokarmach oferowanych. Dla ryb roślinożernych tego składnika ( mięsnego) powinno być max 30% choć w artykule Fauna podano że dodatku mięsnego stwierdzono do 10 %. Nie stwierdzono aby ryby wybierały konkretny rodzaj pokarmu mięsnego , jest to raczej przypadek. Ten sam artykuł podaje że na 1m kwadratowym znajduje się do 300 000 drobnych zwierząt. Nawet te same gatunki mają różną zawartość treści żołądkowej tego (mięsnego) składnika. Różnica polega na tym że ryby odżywiające się mięczakami słabiej je przyswajają . Interesujący w karmach dla ryb jest śledź, podaje dwa artykuły i proszę o komentarz. http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjTpp_jxtjUAhXCVxQKHa1GACYQFgglMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.akwarium.info.pl%2Findex.php%2Fcomponent%2Fcontent%2Farticle%2F131-pokarmy-dla-ryb%2Fpokarmy-newlife-spectrum%2F2994-pokarmy-newlife-spectrum&usg=AFQjCNEnZkJTpS0FLHxA-nevBmxxgm60Gw http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjE77Sax9jUAhWHXhQKHUjND9wQFggnMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.akwa-mania.mud.pl%2Farchiwum%2Fa41%2Fa41%2C3.html&usg=AFQjCNHERwsmQ0Vof5Ff6m0x8_iMUuF9-A
 3. To nie stereotyp, w naturalnym środowisku nawet gdy ryba naje się do syta nie pochłonie tyle kalorii co ryba w akwarium. Większość tych ryb w swojej diecie ma sporą ilość glonów, poniżej masz skład : Wartość odżywcza glonów wakame (w 100 g): wartość energetyczna: 45 kcal białko: 3 g węglowodany: 9 g tłuszcze: 0,65 g wapń: 150 mg żelazo: 2,18 mg magnez: 107 mg cynk: 0,38 mg kwas foliowy: 196 µg witamina A: 18 µg witamina E: 1 mg witamina K: 5,3 µg witamina C: 3 mg Na podstawie United States Department of Agriculture Agricultural Research Service. W pokarmach nawet tych dedykowanych dla ryb roślinożernych spora część pokarmu to substancje wiążące , czyli np. mąka w 100 g której znajdziesz około 450 kcal. Pomijam inne składniki które znacznie przewyższają zapotrzebowanie tych ryb. Dla mnie środowisko ubogie to środowisko w którym ryby pochłaniają pokarm wypełniający i niskokaloryczny. pozdrawiam
 4. Środowisko z którego pochodzą Twoje ryby uchodzi za ubogie w substancje pokarmowe. Występują okresy że ryby mogą przekąsić coś konkretnego ale są to okresy które zdarzają się bardzo rzadko. Ogólnie uważa się że ryby pływają całe życie głodne i tak powinno wyglądać w naszych zbiornikach. Niestety zbyt małe zbiorniki i zbyt treściwa karma nie wpływa na dobre samopoczucie tych ryb. Zwiększenie dawki pokarmowej zawsze musi odbywać się przy bacznej obserwacji twoich ryb, bo kto inny jak nie Ty zaobserwuje że zachowanie odbiega od tego co obserwujesz obecnie. Nie ma gotowego schematu karmienia tych ryb, jest coś takiego jak doświadczenie , obserwacja i zdrowy rozsądek. Przeglądnij forum a znajdziesz błędy innych co jest najlepszą wskazówką w hodowli tych ryb. pozdrawiam
 5. Do obsady którą posiadasz możesz na początku podawać mocno rozdrobioną ( przetartą nożem) raz w tygodniu. Ilość tego składnika nie może przekraczać 30% , resztę powinien stanowić pokarm roślinny. Te ryby łatwo przekarmić , jeżeli podasz im szczyptę pokarmu to łatwo wyobrazić sobie jak niewiele stanowi ten dodatek. Pamiętaj o tym że wprowadzenie nowego pokarmu ( nawet zmiana na lepszy) może niekorzystnie wpłynąć na twoje ryby. Dobrze jest początkowo karmić ryby pokarmem którego używał poprzednik, a wszelkie zmiany w diecie dokonywać ostrożnie. Jeżeli masz pytania , pytaj to Twój temat.
 6. Lekki i bardzo treściwy pokarm, łatwo przekarmić ryby . Jak dla mnie bomba kaloryczna .
 7. Różnica między suchym pokarmem a pokarmem naturalnym polega na tym że do pokarmu naturalnego aby został przetrawiony nie musisz dodawać enzymów trawiennych. Uważam że niewielki dodatek krewetki czy solowca pozytywnie wpływa na procesy trawienia, dotyczy to również ryb roślinożernych.
 8. W pierwszym poście można przeczytać że pokarm ten jest dla Tanganiki , Malawi ,Paletek i ryb morskich. Nie wiem czym żywią się ryby morskie ale wiem że dieta paletek znacznie odbiega od diety ryb które posiadam, mimo że są wszystkożerne. Jeżeli producent wymienia że można karmić tym pokarmem niemalże wszystkie ryby to dyskusja na temat żywienia Paletek jest jak najbardziej związana z tematem, mogę się mylić może źle coś przeczytałem.
 9. Mnie w tym temacie zastanowiło połączenie pokarmu Tanganika, Malawi z Paletkami. To tłumaczy czemu niektórzy stosują niewłaściwy pokarm w naszym biotopie. Paletki to ryby karmione pokarmami wysokobiałkowymi, pomijam inne składniki z którymi nasze ryby sobie nie radzą.
 10. Po co zmieniasz pokarm skoro ryby masz w dobrej kondycji? Nagła zmiana pokarmu mimo że lepszy może niekorzystnie wpłynąć na Twoje ryby.
 11. W akwarium które prawidłowo funkcjonuje czyszczenie filtra nie zaburzy biologii. Filtr trzeba czyścić w wodzie z akwarium tak jak pisał przedmówca. Ja podczas czyszczenia filtra nie ruszam jednego kosza i nigdy nie czyszczę dwóch filtrów w tym samym dniu.
 12. Wszystko zależy od tego czym karmisz ryby, pokarmy liofilizowane są o wiele bardziej kaloryczne od pokarmu który występuje w naturze. Na początek proponuję podawać pokarm z umiarem raz dziennie i koniecznie taki sam jak podawał poprzedni właściciel.
 13. No to myślimy podobnie, też myślałem o dwóch zbiornikach metrowych ustawionych obok siebie zamiast obecnego dwumetrowego. Rozwiązanie takie daje większe możliwości ale i są minusy takiego rozwiązania. pozdrawiam
 14. Przypuszczam że łączyłaś ryby tego samego gatunku, barwa ma również znaczenie. Jeżeli łączyłaś narybek który ma kolor samicy wybarwiony samiec nie będzie reagował. Jeżeli posiadasz niebieskiego samca i dopuścisz inny gatunek w tym samym kolorze nie będzie już tak łatwo. Dla tego obsadę z tych ryb kompletuje się gdy są małe, przy łączeniu ważne są również gatunki jakie łączymy. Możesz napisać jaki łączyłaś gatunek?
 15. Takich nie używałem. Kotniki kupiłem w Makro były to pojemniki do sałatek z plexi 20x30 h20 spore pudełka. Nawiercałem cztery otworki wzdłuż pojemnika przetykałem dwa druty z nierdzewki i tak wisiały na wzmocnieniach zbiornika.