makok

Klubowicz
 • Zawartość

  4236
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

135

Kontakt

 • Strona URL
  http://www.youtube.com/user/motowilk

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Świnoujście
 • Moje akwarium
  nie mam
 1. Akwarium 546l - pierwsze kroki

  To wygląda jak skaza na silikonie. "Losowe" pęknięcie szyby nie jest takie nierówne, byłby idealny łuk. ale oczywiście trzeba by to obejrzeć pod różnymi kątami z różnych stron. Natomiast jeśli to tylko silikon to akwarium wytrzyma. Nic się nie stanie. Reszta tego silikonu utrzyma wodę.
 2. Pokrywa 200x50cm

  Nie widzę związku. Sinice nie zależą od mocy tylko od parametrów, głównie stosunku NO3 do PO4. Możesz mieć 500W i nie mieć sinic.
 3. Sterownik LedDimmerPro a power led.

  Tylko że w przypadku lm317+rezystorek mówimy o koszcie rzędu 1,45zł, więc chyba nikogo nie zrujnuje. Tak olbrzymia kwota.
 4. Sterownik LedDimmerPro a power led.

  Ok, to odszczekuje wprowadzanie w błąd.
 5. Sterownik LedDimmerPro a power led.

  To powiedz w takim razie, jak mocno będzie się w kolegi układzie taki proponowany rezystor nagrzewał? Bo rozumiem, że wg Ciebie jest to rozwiązanie eleganckie.
 6. Sterownik LedDimmerPro a power led.

  @deccorativo Przerabiam właśnie powerledy bo w weekend zbudowałem żonie światło do kiełkowania roślin na bazie 3W WhiteFS i Blue i żeby ją zbudować przeryłem całe forum elektroda.pl i najważniejsze powtarzane jak mantrę zdanie jakie tam widnieje co rusz, to: "nie używa się rezystorów w układach z zasilających powerledy". Potrzebne są drivery stałoprądowe, albo układ w oparciu np o LM317, ale nie rezystor przed ledem. IMHO niestety wprowadzasz w błąd tym zdaniem. Mam w tej lampie 4 sekcje po 4 ledy wymieszane po 3+1 albo 2+2 bo mają podobne napięcia, wszystkie idą na 625mA - celowo - i taki zestaw mam zapięty pod lm317 którego dwie "lewe nóżki" są połączone rezystorem 2ohm, dzięki temu uzyskuje 625mA na sekcję. Połączenie jest skuteczne, tanie i można wysterować prądy jakie się chce... ale nie samym rezystorem.
 7. Regał na dwa akwaria.

  Ja chciałem tylko wtrącić, że ciekawi mnie jak byście chcieli wysuwać kloca 500kg? Bo raczej słabo to widzę.
 8. Regał na dwa akwaria.

  Ugnie się, Przeczytaj ten temat: Ty masz w planach 2,5x cięższy baniak niż ja.
 9. Akwarium 546l - pierwsze kroki

  Super zakup, będziesz zadowolony, jak Ci to ładnie skleją lata będzie służyć. Tylko trzymaj się czyścikiem z dala od piasku. Lepsza gąbeczka do naczyń (nowa). Jako że uważam że ile osób tyle filtracji, a pokryw nie lubię, to zajmę stanowisko wyłącznie w kwestii oświetlenia. Definitywnie pomyśl o ledach Full Spectrum White: http://allegro.pl/dioda-3w-white-full-spectrum-400-780nm-bridgelux-i6786050220.html Mają bardzo wysokie jak na ledy CRI, czyli index oddawania barw i świecą naprawdę ładnie. Właśnie je testuje na różnych kolorowych przedmiotach, w połączeniu z diodami super cool white http://allegro.pl/dioda-led-3w-bridgelux-s-zimna-12000-15000k-240lm-i6784438870.html oraz royal blue w stosunku 2xFS do 1 SW i 1x RB i taki zestaw wspaniale oddaje barwy o które nam chodzi. Szczegóły znajdziesz w moim wątku w dziale oświetlenie. Narazie jest tam cisza, bo czekam na rzesyłki z chin,jedyne co mam to arduino i ledy i dwa drivery do zabawy, ale do grudnia coś się urodzi z fotorelacją. A i zapytałem żony przed chwilą: "Opti czy float?" i odpowiedziała bez zastanowienia, że tylko opti. Przynajmniej te widoczne szyby. Więc widać!
 10. zwiększenie PH i dojrzewanie akwa - parametry wody

  @deccorativo nie zgadzam się. Po 10 dniach od zalania woda już się powinna natlenić więc ewentualne podniesienie tych parametrów w wyniku zmniejszenia ilości Co2 rozpuszczonego w wodzie wodociągowej powinna nastąpić. Z powietrza się ani kh ani ph nie podniesie. 60kg piasku dolomitowego na pewno poprawi te parametry. W moich akwariach po ustabilizowaniu się biologii obserwowałem często proces odwrotny niż proponowane przez Ciebie podniesienie się tych parametrów. Miało to związek ze zwiększeniem ilości rozpuszczonych związków węgla, a tym samym wystąpienia warunków sprzyjających zakwaszaniu wody. Pomijając powyższe to podniesienie temp wody do 30stC jest niepotrzebne. Wydatek energetyczny na ogrzewanie nie jest współmierny do oczekiwanych efektów skrócenia dojrzewania. Sorry za OT. Nie dosypuj sody. Zakłamuje testy, a efekty są trudne do utrzymania w dłuższym okresie czasu. Z tego wszystkiego ten piasek dolomitowy jest najlepszym rozwiązaniem. I lepiej go dodać teraz, żeby złoże mogło się w nim stabilizować, niż potem wymienić stabilne podłoże.
 11. Zycie w 1069l mbuna by mlody.czub

  No niestety, święta prawda. Jak tak się dziurawią to jeszcze musisz dozować "Liquid Carbon" i "Żelazo" i na pewno musisz nie mieć tych popularnych na tym forum żywic typu purolite i inne.
 12. Akwarium 546l - pierwsze kroki

  Pójdę krok dalej, żaden producent nie będzie chciał tego z 10 skleić, chyba że na wyraźne żądanie upartego klienta. A że klient raczej pyta bo nie ma doświadczenia, to skończy się na 12mm, albo zostanie ścięty wymiar do 60cm. Mogę się założyć, że taki będzie przebieg tego zakupu.
 13. Akwarium 546l - pierwsze kroki

  No tak ale na 120cm nie będzie robił poprzecznego tylko dlatego że szyba 10. Najlepiej to zwizualizować w takim programiku do liczenia naprężeń, będzie widać jeszcze przxed zamówieniem. Był taki wątek raz na forum, może trzebaby napisać do autora. Tu niestety nie pomogę. Moim zdaniem soczewka będzie. @Arcicha soczewka to wypukłość szyby po nalaniu wody. Zniekształca widok jak jest duża.
 14. Akwarium 546l - pierwsze kroki

  Masz poprzeczne wzmocnienie? Ja nie miałem. Tylko wzdłużne. Co do filtracji się nie wypowiadam, bo jest tyle rozwiązań ile osób. Jeśli kubełki to miałem HW303b i był niesłyszalny.
 15. Akwarium 546l - pierwsze kroki

  @Pleziorro no dobra ja różnicę widzę. ale to pewnie też zależy w dużej mierze od telewizora. EOT