JemioloSeba

Zarząd Klubu
 • Zawartość

  3858
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez JemioloSeba

 1. Czy jak nim potrząsasz to nadal wylatuje powietrze? Jeśli tak to nie ma siły i gdzieś musi łapać powietrze. Spróbuj jeszcze postawić go na styropianie lub czymś wygłuszającym. Czy na pewno dobrze poskładałeś kosze? O ile dobrze pamiętam one miały otwór, który musiał się zgrywać z wlotem wody na deklu. Zwracałeś na to uwagę?
 2. Przykro mi to czytać bo sam Ci ten filtr polecałem. Jestem bardzo wyczulony na dźwięki ale ten filtr nie pracował tak głośno. Ja bym jednak nie sprzedawał lecz próbował załatwić reklamację.
 3. Panowie! Testy wody w tym dziale to podstawa. Nie ma się co dziwić Decco, że o nich wspomniał.
 4. Tak. To miałem na myśli. Jeśli jednak nie chcesz to nie zakładaj. Sam sprawdzisz jak czy takie rozwiązanie Ci pasuje.
 5. Na początek zostawił bym tak jak napisałeś. Wszystko wyjdzie w praniu i wtedy będziesz ewentualnie modyfikował. Jeśli chodzi o czyszczenie to zaryzykuję i powiem, że z miesiąc będziesz miał spokój o ile będziesz w miarę regularnie czyścił prefiltr. Rozważałeś dziwne opcje z prefiltrami HW ale nie wiem czy szukałeś na na forum rozwiązania z korpusami narurowymi? Swego czasu wiele osób miało u siebie takie rozwiązanie - ja zresztą też. Miałem podłączone na zasysie 2 korpusy równoległe z wkładami sznurkowymi (teraz wybrałbym gąbki 45pii). Wtedy masz narurowco-kubeł Do czyszczenia odkręcasz korpusy a kubła nigdy nie ruszasz. Zobacz ten temat:
 6. Używałem 304A przez pół roku. Później przeszedłem na kaseciaka. U mnie radził sobie całkiem nieźle. Przy samych gąbkach przepływ bardzo dobry. Proponuję wypełnić go od dołu grubszymi gąbkami a na wierzchu ułożyć gąbkę 45ppi. Gąbkę najlepiej kupić w kwadracie i dociąć na wymiar. Coś takiego polecam: http://allegro.pl/wklad-filtracyjny-gąbka-50x50x3-cm-ppi-45-czarna-i6510041779.html Kup gradację 45ppi na wierzch i 20 na spód.
 7. Widzisz, myślałem, że to Ty wcześniej odpisałeś. Mimo wszystko zdanie podtrzymuję i zarybiaj.
 8. No to jedziesz z tymi rybami
 9. Jeszcze tak dla pewności zapytam... test JBL na NH4 wskazuje kolor żółto-zielony?
 10. Zostaw. Ph i tak masz na dobrym poziomie. Ten parametr ustabilizuje się sam.
 11. Twoja biologia ma się bardzo dobrze i możesz myśleć o zarybieniu. Zrób podmianę ale nie 50% ale 10-20%. Możesz dać jeszcze kropelkę amoniaku aby bakterie miały co jeść do czasu jak pojawi się obsada.
 12. Jak będziesz miał szkło to pomyśl o tym bo warto. Zobaczysz jak będzie pasować. Może wystarczy na boki tła nałożyć silikon, który po wyschnięciu będzie działał jak uszczelka a nie ubrudzi szyb.
 13. Ja mam na takiej wysokości zasys narurowca i jest dobrze. Pamiętaj, aby tak planować wystrój akwarium żeby falownik był nad tym zasysem. Czy woda będzie dostawać się za tło przy krawędziach bocznych czy tyko tym "otworem". Pytam bo jeśli woda będzie wpływać bokami to siła zasysu tego "otworu" może być słaba.
 14. Kolega, którego cytujesz nie napisał, że wątpi w wydajność filtracji lecz w dobre parametry wody a dokładnie o NO3 chodzi. Autor sam napisał, że nie ma testów więc nie może na oko zapewnić nas, że wszystko jest OK. Ryby będą żyły w wodzie z NO3 nawet bliskim 100 ale to nie oznacza, że mają dobre warunki.
 15. Chyba jednak źle ją zrozumiałeś. Więc pozwól nam mieć swoje podejście bo na tym forum są ludzie, którzy zajmują się tym większość swojego życia i raczej wiedzą co robią. Na tym forum już kilka osób testowało tę metodę filtracji i nikt nie neguje, że jest ona skuteczna. Nie wiem coś się tak uparł, że ktoś w to nie wierzy.
 16. To jest to o czym pisałem wcześniej. Teraz masz duże akwarium, które o wiele lepiej funkcjonuje samo w sobie i niepotrzebnie mieszasz w to ceramikę. Kończąc tę rozmowę dodam tylko, że w akwarystyce jak i wielu innych dziedzinach dąży się do minimalizmu sprzętu i dla mnie osobiście o wiele lepiej prowadzić akwarium z jednym czy dwoma litrami ceramiki, mieć miejsce pod akwarium zamiast drugiego i cieszyć się z dobrych parametrów niż hodować bakterie, które i tak niczego mi już nie zmienią. Skoro coś działa dobrze w ilości 1-2 litrów to po co ładować 70? Przerost formy nad treścią i to właśnie jest stereotyp, który funkcjonuje na innych forach.
 17. No może i to był lekki sarkazm ale co do kaseciaka i wyjścia poza jego ramy to już nie trafiłeś. Obecnie jestem posiadaczem narurowca. Przerobiłem zatem kubły, mechaniki, kubły z korpusami, kaseciaki i teraz narurowiec. Masz rację - sumpa nie miałem i pewnie miał nie będę bo najzwyczajniej w świecie nie mam tyle miejsca pod akwarium a nawet gdybym miał to i tak nie postawię bo tego nie potrzebuję. Na 1-2 litrach ceramiki i po 8 miesiącach parametry wody mam stabilne jak Ty z 70cioma litrami ceramiki i grysu. Mierzę średnio raz na miesiąc i żadnych skoków PH, KH i GH nie odnotowałem. Stabilizacja parametrów w takich litrażach to żaden cud ani zasługa tego Twojego złoża. Może w 200-300 litrowych akwariach takie skoki miały miejsce ale przy blisko lub ponad 1000 litrów tworzy się swego rodzaju stabilny ekosystem, który przy małym nakładzie pracy funkcjonuje bardzo stabilnie. O wiele łatwiej było zakłócić jego funkcjonowanie w małym akwarium, gdzie byle wsadzenie łapy do wody skutkowało pogorszeniem jakiegoś parametru.
 18. Ja nie mam z tym problemu.
 19. Ja myślę zupełnie inaczej. Uważam, że grubość gąbki ma ogromną różnicę. Przerabiałem różne wkłady filtracyjne bo mam "siupa" na punkcie klarowności wody i dopiero bardzo gęste gąbki potrafiły wyłapać tak zwaną "mgiełkę" - widoczną tylko po długości akwarium.
 20. Rozumiem o co Ci chodzi Niestety u mnie to nie możliwe bo na jednej bocznej szybie (na tej, na którą patrzę przez całą długość akwarium) mam czarną folię.
 21. W to nie wątpię ale każdy ma inne wymagania. Ja lubię mieć wodę tak klarowną, że gdy patrzę przez dłuższy bok akwarium nie widzę niczego poza rybami.
 22. Rozmawiamy cały czas o filtracji więc bardzo z tematu nie schodzimy Proszę moderację o trochę cierpliwości bo sam chciałem wydzielić nowy temat ale ciężko to zrobić aby nie stracić sensu wątku. Nie wykraczamy poza temat a dyskusja robi się ciekawa
 23. Uważam, że trochę przesadzasz. Nikt by nikogo nie banował. Pewnie byłyby jakieś sugestie ale nie lincz totalny jak to sugerujesz. Wiele osób ostatnimi czasy wychodzi z nowościami i nie widuję banów ani ostrzeżeń. Ja tylko o jedno poproszę autora wątku. Niech nagra film lub zrobi zdjęcia po długości akwarium. Chcę zobaczyć ten kryształ przy gąbkach 10ppi. Pierwsze fotki jakością nie powalają ale pomimo to mam wątpliwości co do tej krystalicznej wody.
 24. Ja nie twierdzę, że Ty nie masz bakterii w całym tym Twoim 70cio litrowym złożu. Ja tylko twierdzę, że litr ceramiki robi u mnie to samo co u Ciebie 70 litrów (liczę, że się pomyliłeś i chodziło Ci o 7). Gdzie tu sens i logika? Skoro mam amoniak i NO2 niewykrywalne to znaczy, że bakterie sobie radzą i nie potrzeba im więcej miejsca. Są pewnie w piasku, na kamieniach i gąbkach ale są też na tym litrze ceramiki. Kiedyś wyjąłem go na kilka miesięcy bo dałem koledze na start świeżego akwarium i nie odnotowałem żadnej zmiany w parametrach. Kolega bez problemu wystartował na moim litrze więc pytam jeszcze raz - po kiego grzyba mam trzymać pod akwarium zbiornik i kisić w nim litry ceramiki? No po co? Wytłumacz mi bo nie zrozumiem. Tu nie chodzi o schematy Klubu Malawi a o doświadczenia. Tak samo kiedyś wmawiano nam, że bez bąbelków woda nie będzie natleniona. Kolejna bzdura jak 10 litrów ceramiki w 200 litrowym akwarium. Czy to też nazwiesz schematem utartym na KM?
 25. O ilości bakterii w złożu nie decyduje jego wielkość lecz ilość pożywienia dla tych bakterii. Co z tego, że u Ciebie rozłożą się one na 10 litrach jak i tak jest ich tylko tyle, na ile masz pożywienia (amoniaku) w akwarium.