darkon

Klubowicz
 • Zawartość

  517
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

142

O darkon

 • Urodziny 29.05.1967

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Kielce Świętokrzyskie
 • Moje akwarium
  170x50x50
  Filtracja: narurowiec jako mechanik + Purolite, Fluval 305 biologia. Oświetlenie: led białe + rgb, sterownik LedDimmerPro v2.
 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Wiercenie szafki

  W sobotę wierciłem dwa otwory 65mm i ryby nic się nie skarżyły , w przeciwieństwie do wkrętarki. Wytapatalkowane
 2. Akwarium 300l start

  Czy da radę wszystko zależy od temperatury panującej w pomieszczeniu i temperatury jaką chcesz osiągnąć w baniaku. U mnie siedzi Jager 150w i w ciągu doby pracuje 1,5 do 2 godzin. W pokoju mam 23 a w akwa 25,5 stopni. Wytapatalkowane
 3. Szukam młodzieży

  To i ja dorzucę swoje spostrzeżenia co do wyżej opisanych sprzedawców. Ryby zawsze staram się odbierać osobiście, mam wtedy możliwość zobaczenia hodowli i pogadania z właścicielem. Byłem u Darka z tanganikamalawi.pl, u Sebastiana z tanganika-konin.pl, u Jacka z pieleęgniceafrykańskie.pl i u Marcina z malawian.pl . Hodowla Darka Gaży to taka hodowla z prawdziwego zdarzenia, dwa budynki, w jednym ryby dorosłe w drugim młodzież. Ryby nie tylko z importu, ale też od własnych tarlaków. Jest co oglądać i o czym rozmawiać, Darek to akwarysta z zamiłowania. Z moich przypuszczeń po rozmowie z Darkiem, to sporo ryb sprzedawanych na południu kraju przez sklepy i inne hodowle pochodzi od niego. U Sebastiana też jest co obejrzeć, ryby importowane z renomowanych niemieckich i duńskich hodowli, dużo ciekawych gatunków. To u niego zobaczyłem, że dobra jakościowo ryba nie potrzebuje specjalnego oświetlenia czy wybarwiających pokarmów, żeby ładnie wyglądać. Obydwaj panowie mają jedną wadą , straszne gaduły, ciężko od nich się wyrwać. O hodowli Jacka nie mogę wiele napisać, byłem u niego w lipcu 2016 i nie wyglądało to wtedy jakoś imponująco, małe pomieszczenie z kilkunastoma małymi akwariami i kilkoma dużymi, po kilka gatunków w jednym zbiorniku, ryby niezłe jakościowo, raczej większość nie od własnych tarlaków. Z rozmowy wynikało, że to dopiero początek budowy hodowli, teraz może to już wyglądać bardzie imponująco. Najgorzej wspominam wizytę u Malawiana w sierpniu 2015, na zasadzie masz i spadaj nie mam czasu, nawet światło nie było zaświecone żeby można było coś obejrzeć, nie mówiąc o tym żeby pogadać, ryby raczej też nie swoje, tylko z innych hodowli. To takie moje osobiste obserwacje i odczucia. Nikt nie musi się z nimi zgadzać i nie są obiektywną oceną w/w hodowli.
 4. Wiarygodność testów kropelkowych NO2 JBL.

  To nie jest felerna partia, tak jak wcześniej pisałem obserwuję to zjawisko od kilku lat. Zawartość buteleczki nr 2 zaczyna zmieniać kolor dopiero po jej otwarciu, świeżo otwarta jest zawsze bezbarwna. Wytapatalkowane
 5. Akwarium zakup

  Nie był bym taki pewien. Mnie termin zawalili o tydzień, musiałem urlop przesuwać i jeden bok przesunięty o jakieś 2 mm względem poziomu dna i pozostałych boków. Poza tym wszystko ok.
 6. Akwarium 300l start

  Bardzo dobrze sprawdza się korpus narurowy 10" z przyłączami 3/4" i wkręconymi w nie kurkami spustowymi z końcówką do węża. Medium filtracyjne może stanowić watolina lub gąbka. Wytapatalkowane
 7. Wiarygodność testów kropelkowych NO2 JBL.

  To ten słomkowy zrobi się bordowy, proces już się rozpoczął. Wytapatalkowane
 8. Wiarygodność testów kropelkowych NO2 JBL.

  I tego się trzeba trzymać. Osobiście testu na NO2 używam tylko do startu zbiorników, potem leżą w zapomnieniu aż się przeterminują i zostaną wyrzucone. Zawsze kiedy są mi potrzebne kupuję świeże. Kilka lat temu miałem taki sam zgryz jak ty, testy pokazywały wysokie NO2 a rozum podpowiadał, że jest wszystko w porządku. Skojarzyłem, że kolor odczynnika nr 2, jest jakiś dziwny, zakupiłem świeże uzupełnienie i okazało się, że NO2 jest poniżej 0.01 . Od tamtej pory mierzę tylko NO3 co 2-3 tygodnie.
 9. Wiarygodność testów kropelkowych NO2 JBL.

  Po otwarciu jest bezbarwny przez kilkanaście tygodni, a potem robi się bordowy.
 10. Kupię dorosłego samca Tropheops sp. Red Fin "Usisya" w wieku 1-1,5 roku. Może być łobuz , ma go kto utemperować .
 11. Wiarygodność testów kropelkowych NO2 JBL.

  Sprawdźcie czy odczynnik w buteleczce nr 2 jest bezbarwny, zauważyłem, że po jakimś czasie zmienia kolor na bordowy i wynik jest wtedy przekłamywany.
 12. Karmienie pyszczaków a ich wzrost

  Jest inna stara metoda . Trzeba znać długości niektórych stałych elementów w akwarium, czyli długość boku kamienia, odstępu miedzy kamieniami itp. Wcześniej czy później każda ryba znajdzie się w okolicy takiej znanej miarki i wtedy wiesz ile ma faktycznie długości bez wyławiania.
 13. Fluval Fx6 modyfikacja

  I myślisz, że trzymanie tego całego zebranego przez filtr g..na w akwarium przez 3-6 miesięcy to dobry pomysł ? W filtracji mechanicznej chodzi nie tylko o to, żeby usunąć pływające kupska z oczu właściciele, ale żeby usunąć je też z obiegu wody w akwarium. Czyszcząc prefiltr raz w tygodniu właśnie to robisz.
 14. Fluval Fx6 modyfikacja

  Obawiam się, że wkład sznurkowy w tylko jednym korpusie zdławi FX6, lepiej zastosuj 2 korpusy równolegle i wkłady z gąbki 45ppi. Różnica w moim Fluvalu 305 wynosiła około 120 litrów na korzyść gąbki, porównywałem ze sznurkowym 50 mikronów.
 15. Falownik do zbiornika 180x55x55

  Bierz RW15, u mnie RW8 na 170 cm chodzi na 5 biegu. Jak weźmiesz mocniejszy będzie pracował mniej wysilony a przez to będzie cichszy.