All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. Anna

Akwarium 900l w bloku

Fugi widać idą w poprzek pokoju.A teraz mam inna zagwostke po tym co napisałeś bo bylam " pewna " że ściana między sąsiadami jest ścianą nośna a widać że różnie może być.
  3. Today
  4. Yesterday
  5. prezesik25

Jak przerobić moją filtrację na HMF?

No, niekiedy wywalały mi się sinice. Na tą chwilę jednak zaprzestanę na "przeróbce" kaseciaka na HMF, nie chcę kombinować filtrem, który u mnie bardzo dobrze się sprawdza.
  6. Walker

Akwarium 900l w bloku

Trochę się mu nie dziwię. Lecz wizja lokalna też jest pomocna. Jak kiedyś malowaliście sufit to na pewno były widoczne na nim fugi od płyt stropowych. Właśnie one wskażą w którym kierunku opiera się płyta. Nie zawsze ściana nośna jest tą właściwą o której myślisz - układ mieszany oparcia stropów i też był stosowany w starym budownictwie.
  7. bojack

start akwarium - pytanie

Fajne te głazy. Co to za kamień? Gdzie takie fajny głazy można kupić? Orientujesz się jaka jest łączna waga kamulców które rzuciłeś do zbiornika? Co położyłeś na dno? Żeby nie było OT, to dodam coś od siebie Ja niedawno na start wrzucałem ślimaki (ampularia, helmet, tylomelania - ostatnie niestety raczej nie przetrwają z pyszczakami) i dokarmiłem je "odpowiednio" pokarmem dla ryb żyjących na dnie, naprodukowały aż za dużo związków azotu na początek Ale po dodaniu biodigest i "zaprawy" z filtra kolegi z forum ruszyło szybko.
  8. Masterjam

Kamienie, kamienie, kamienie

Chciałem zabudować filtr jak to zrobił Pleziorro , ale nie jestem aż tak zdolny i trzeba kaseciaka osłonić
  9. przemo-h

Dobrze kombinujesz👍
  10. Masterjam

Aż się zdziwiłem bo sporo jest takich pionowych z zupełnie płaską dolną częścią w celu zasłonięcia filtra , czyli jestem na dobrej drodze
  11. przemo-h

Piękne kamulce i jak najbardziej się nadają. Staraj się wybrać kamienie o nieregularnych kształtach i strukturze, oraz różnej wielkości.
  12. AndrzejGłuszyca

Spokojnie..masz od wyboru do koloru. Czyli jest naprawdę wielki potencjał.
  13. Witam Kolejny etap zakładania swojego pierwszego , wymarzonego Malawi to wystrój..... Dziś pojechałem na przejażdżkę rowerową z córką nad Wisłę w poszukiwaniach kamieni pod aranżację, znalazłem co nie co miejscówek i porobiłem zdjęcia. Wiem że trzeba wyszorować , wyparzyć. Czy to co znalazłem nadaje się ?
  14. @prezesik25nie spróbujesz, to się nie dowiesz. Jeśli nie chcesz na razie usunąć tych przegród, to zastąp te dwie gąbki różnej gradacji jedną 5cm 10ppi. Ceramikę na razie zostaw, a jeśli zacznie się zatykać, to wywal po czasie i wypełnij tą drugą część gąbkami 10ppi pociętumi w kostkę. Do komory pompy też można dodać tych kostek. Konieczny jest ten absorber na PO4?
  15. pozner

Saulosi i Neon Spot w 200l

To nie ma znaczenia. To jest swego rodzaju Twój pamiętnik. Wszelkiego rodzaju komentarze możesz wykorzystać, albo nie. Ty tym rządzisz i to kształtujesz. Nieporządane treści może usunąć moderator. Twój pamiętnik i Twoje doświadczenia służą tobie, ale mogą też posłużyć innym.
  16. W tym temacie będę starał dzielić się doświadczeniami, zdjęciami i ogólny informacjami co się dzieje w moim akwarium z wspaniałymi gatunkami (oczywiście moim zdaniem i rozumiem ,że ktoś może się z tym nie zgodzić) czyli jak w tytule: Saulosi i Neon Spot.
  17. pozner

Akwarium 900l w bloku

Wszystko zależy od konkretnej administracji. Zgody nie potrzebujesz, robisz wszystko na swoją odpowiedzislność. Dlatego myślałem o wniosku o wydanie opinii. To i tak jest przede mną. Na tej ścianie planuję drugie akwarium ponad 800l. Dlatego zrezygnowałem z tego jednego, dużego baniaka. Mam wejścia w administracji, więc może uda mi się załatwić taki papier.
  18. pozner

240l obsada.

Rdzawy jest przede wszystkim bardzo nietypowym kolorystycznie gatunkiem wśród pyszczaków Malawi i chociażby z tego powodu zasługuje na uwagę. Może być postrzegany jako szara masa, bo jest niepozorny, nie rzuca się tak w oczy, jak samce innych gatunków, ale jest świetnym uzupełnieniem obsady. Szara masa, która robi efekt.
  19. Bezprym

240l obsada.

Nie musi akurat być saulosi, może być jakikolwiek gatunek z żółtymi samicami. Saulosi polecany jest z tego powodu że zazwyczaj ludzie zaczynają od stosunkowo małych akwariów. Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka
  20. AndrzejGłuszyca

240l obsada.

Tak..zgadzam się Sławku. I to jest argument. Ja nie pisałem w kontekście "Coube" bo nawet jej nigdy nie miałem.
  21. Daniel00

240l obsada.

Właśnie dlatego zestawienie rdzawy i saulosi jest tak oklepane
  22. Bezprym

240l obsada.

Przyznasz jednak Andrzeju że Rdzawy potrzebuje jednak do towarzystwa ryby z kontrastowym ubarwienie a nie tzw "szarych myszek"?
  23. AndrzejGłuszyca

240l obsada.

Marku..odniosę się do Twojej wypowiedzi dotyczącej tylko "rdzawych". Fakt..jest tak jak piszesz , że początkujący akwarysta z biegiem czasu pozbywa się "rdzawych". Z zacytowanym powyżej tekstem już się nie zgodzę i postaram się to umotywować. Jak sam pewnie wiesz bo jesteś dobrym , doświadczonym hodowcą to nie jest to żadną regułą ,że "rdzawy" traci młodzieńczą barwę. Owszem..jest zdegenerowany genetycznie z powodu swojej popularności ale to też nie jest zasadą. Jak wiesz "rdzawy" to moje oczko w głowie , mam je w akwa bardzo długo i mam swoje spostrzeżenia wynikające z obserwacji tych ryb. Przedstawiasz je jako szarą masę..a taka nie jest. Jest to kwestia np. wybarwienia się samców ale nie tylko . Spójrz do galerii na moje zdjęcia. Uważam , że mam bardzo dobrego jakościowego tego samca a mam go już ładnych kilka od kolegi @mathias jak jeszcze mieszkałem we Wrocku. Nie mieszkam tam 5 lat czyli ryba ma gdzieś z 8 lat. Jego potomstwo też jest na zdjęciach. Uważam ,że u mnie w akwa wygląda bardzo atrakcyjnie z dwóch powodów: dobre geny i ...właściwy dobór oświetlenia i tła. Od razu powiem , że używam świetlówki Power Glo firmy Hagen. Jest to bardzo istotne bo bardzo podkreśla kolory niektórych ryb w tym " rdzawego". Ale to nie wszystko..ta ryba powinna mieć swoistego typu otoczkę w postaci koloru tła i oświetlenia..wtedy naprawdę prezentuje się super. Rzadko na forum poruszamy własnie tego typu tematy w kontekście tego co napisałem. Dlatego zgodzę się z Tobą ,że "rdzawe" przy bardzo ostrym oświetleniu i jasnym tle nie wyglądają atrakcyjnie a jako "szara" masa. Przy wyborze ryb czasami kierujemy się tylko wzrokiem... i słusznie. Ale czasami to co wydaje się kolorowe i piękne to w pewnych okolicznościach nie jest już takie atrakcyjne. Nie mówię o wszystkich rybach..ale są takie gdzie bardzo atrakcyjnie wyglądają na zdjęciu , które jest dobrze wykadrowane, powiększone, przy świetle sztucznym z lampy błyskowej. I owszem..ryba wygląda pięknie bo taka jest. Natomiast fizycznie w akwa , przy jakimś oświetleniu nie widać na pierwszy rzut oka jej walorów barwnych . Dopiero jak przysiądziesz , przyjrzysz się , wtedy widać. Nie mówię o wszystkich rybach. A teraz inaczej..wchodzisz do pokoju , stoi akwa a w nim "rdzawe" i "saulosi" i masz momentalnie efekt wizualny..po prostu z daleka widać ,że to ładnie wygląda bez przyglądania się z bliska:) Często ludzie mówią ,że te ryby to oklepane. Tak..ale dla kogo? Dla nas , dla naszego środowiska a nie dla np. gości , którzy wchodzą do nas i pierwszy raz widzą te ryby:) To tyle. Mam nadzieję ,że @Grzyb dalej nie ma pretensji za takie długie OT? Ale jak coś to temat uporządkuję.
  24. pozner

Akwarium 900l w bloku

Administracja nie robiła problemu, ale to było na przysłowiową gębę. Nawet prezes dowiedział się o moich planach i też nie miał uwag. Projekt 1800l. nie powstał, ale w planach miałem złożenie wniosku o opinię od administracji, żeby mieć to na piśmie. Z tego, co się orientowałem, to te stropy mają dużo większy zapas, niż te nasze akwaria.
  25. Temat dotyczący przeróbki filtracji na HMF został wydzielony jak niżej?
  26. Anna

Akwarium 900l w bloku

No właśnie u mnie jest ten problem że administracja twierdzi że nie ma planów bloku ani żadnych dokumentów odnośnie bloku- mimo że ja baba i do tego blondynka😉jakoś w to nie wierzę że blok stoi a papierów brak. Administracja nie stwarzała problemów jeśli chodzi o akwarium?Bo już różne wersje słyszałam łącznie z taką że pozwolenie trzeba od nich.Mąż jak dzwonił do nich to nawet się nie przyznawał co chcemy stawiać 😂
  27. pozner

Akwarium 900l w bloku

Mam 936l. na trzecim piętrze w bloku z lat 70-tych. Łącznie ponad 1200kg. Dowiadywałem się w administracji, bo miało być 320x80x70. Wyciągnęli z archiwum plany i okazało się, że w zaplanowanym miejscu może stanąć. Zwracali uwagę na to, jak położona jest płyta stropowa. Tak to wygląda. Najdogodniejsze ułożenie jest poprzeczne i takie jest u mnie. Tak czy siak nie powinno być problemu. U mnie miało stanąć 2,5 tony.
  28. Kaseciak to takie minimalistyczne podejście do filtracji. Moim zdaniem te 11 cm szerokości bardzo szybko się zapacha. Wogole myślę że te nowe filtry hmf potrzebują znacznie więcej pojemności niż Kaseciaki.
  1. Load more activity