Jump to content

Danieljowe Malawi


danielj
 Share


Zbiornik 170x70x70 cm. Filtracja: -sump 200l w środku 50l gąbek -obieg New Jet 6000 -cyrkulacja Jebao RW8 dojdzie 2 sztuka -światełka : 2x50W LED do tego 2x80W T5 Obsada planowana: -L. fuelleborni Katale OB 6-8 szt -Petrotilapia spec. Yellow Chin 6szt -M. estherae OB 8szt -P. tropheops red fin Usysisa 6 szt


 Share


Recommended Comments

pozner

Posted

Bardzo ładne...non-mbunarium. Zgadzam się ze stanem, za mało kamieni...dużo za mało. Moim zdaniem spora część problemów związanych z agresją u ryb z grupy mbuna związana jest właśnie ze zbyt małą ilością kamieni, a co za tym idzie, zbyt małą ilością potencjalnych rewirów. Duża ilość kamieni powoduje to, że drugi samiec może sobie obrać rewir, ewentualnie znaleźć azyl.

Link to comment

@Pozner. W temacie obierania rewirów mam całkiem odmienne zdanie. Z moich obserwacji wynika, że dorosłe samce, nie poprzestają na obraniu i obronie rewiru, zwłaszcza fuelle. One bronią pastwiska, nie miejsca. Wielokrotnie obserwowałem samce, które zauważywszy ładniejszą łąkę poza swoim rewirem porzucały wcześniejsze miejsce i zajmowały nowe. Brak wielu miejsc do wyznaczenia terytorium zmniejszy napięcie między samcami. Przerabiałem akwaria zagruzowane, akwaria prawie puste i doszedłem do wniosku, że minimalizm zwłaszcza wśród dużej mbuny jest wskazany. Co do tła, to styropian+CX5+colorex :p

Link to comment
pozner

Posted

No to mamy różne doświadczenia. Miałem nochale (trewki) w gruzowisku i samiec zajął grotę i trzymał się w jej okolicach. Na powierzchni swojego akwarium miałem 5 samców ze swoimi rewirami (lombardzki, parallelus, trewavasae, 2 x elongatus chewere) plus samiec acei (on nie miał rewiru). Reszta słabszych samców miało swoje azyle, gdzie mogły bezpiecznie przebywać. Może faktycznie puste akwarium zmniejsza agresję mbuniaków, gdyż nie bardzo wiedzą co ze sobą zrobić i po prostu pływają w toni, ale gdy patrzę na filmy z jeziora, to takie puste akwarium trochę mnie razi.

Link to comment

Ale Ty piszesz o pięciu samcach różnych gatunków, ja piszę o dwóch, trzech, jednego gatunku, a to już wielka różnica. Dlatego tak zostanie na razie dopóki ryby nie ustalą hierarchii. Jeśli chodzi o filmy to przeważnie pokazują jezioro i ryby stereotypowo. Jeśli mbuna to w kamorach, jeśli utaka to na piasku. A gdzie strefy przejściowe? A gdzie ujścia rzek? A dlaczego nikt nie filmuje podwodnych ścian? Lub samej strefy brzegowej? A tam też żyją ryby.

Link to comment
pozner

Posted

Przeczytałem twój opis do zdjęcia, a w nim 4 gatunki. Chyba, że chcesz po 2-3 samce z rodzaju, czyli 8-12 samców. Ok, twoje ryby, twoje akwarium, wiesz co robisz. Wyraziłem tylko swoją opinię. Życzę powodzenia.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.