Skocz do zawartości

Ctenopharynx nitidus - niedoceniony kameleon


Olobolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Chciałbym hodować niesamowitą, w mojej ocenie, rybę: Ctenopharynx nitidus.

Jednak zebranie informacji o niej graniczy z cudem.

Zastanawiam się, czy ktoś na forum ją posiada.

Postanowiłem zebrać w tym wątku najciekawsze informacje znalezione w Internecie wraz ze źródłami.


3349cffa5b1633d9.jpg


36f86d0597dd70a3.jpg


Najpierw filmiki pokazujące tą niezwykłą rybę:

[ame]

[/ame]

Tutaj sprostowanie... Autor pomylił Lethrinops albus "Kande Island" z .... Tramitichromis'em.... Co jednak zwraca uwagę, to fakt odbarwiania się z powodu małej potyczki z delikatnym L. albus... Samiec C. nitidus w kilka sekund wygląda jak samica!


[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame] - tutaj widać jego piękno


Niesamowite ubarwienie C. nitidus znajduje odzwierciedlenie w łacińskiej nazwie. Nitidus oznacza lśniący, wypolerowany, elegancki.


Ryba ta jest dostępna w TM.


Fakty:

Rozmiar: samiec do 17 cm, samica do 12 cm

Żyją w małych grupach, czasami tworzą większe grupy w płytkich wodach, ale też nad skałami.

Powinny mieć dużo miejsca do pływania.

Powinno się je trzymać z kilkoma samicami.

W naturze kopią w piachu w poszukiwaniu pokarmu.

W akwarium są wszystkożerne.

Z informacji zebranych w internecie wynika, że jest to ryba trzymająca się dna.

Znalazłem tez gdzieś informację, że samce kopią metrowej średnicy kopce, ale nie mogę znaleźć źródła.


Czy ktoś posiada/posiadał tę rybę i może się podzielić spostrzeżeniami?


Żródła:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja obsada "się robi". Na pewno (czytać: planowane:) będzie O. tetrastigma (po prostu zakochałem się w niej i koniec:), Placidichromis sp. "Jalo reef" (również:), Tramitichromis intermedius, jakiś Copadichromis, może Porotomelas, itd.. i jak dorwę to L. lethrinus. Będzie to spokojna obsada z wyjątkami. Ale fakt, skoro nawet L. albus go pobił, to ciapkowaty ten C. nitidus :) Jak dane mi będzie mieć Ctenopharynx'a, to bardzo się ucieszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycofałem swojego posta, gdyż uznałem, że jest nie na temat. Ryba bardzo ciekawa, zachęcająca filmami i fotkami do zainteresowania.... skąd ja to znam?...tak się zainteresowałem tetrastigmą. Podstawowe informacje masz, charakterystyka tej ryby nie może przecież znacznie odbiegać od innych pyszczaków. Z opisu wynika, że jest to spokojna ryba, więc idealnymi sąsiadami w akwarium będą właśnie Lethrinopsy, Copadichromisy (niektóre), Placidochromisy,...tetrastigmy :), Yellowy...o Protomelasach zapomnij (za ostre). Kompletujesz swoją obsadę, zrób to w zgodzie ze swoim sercem i wiedzą...czas zweryfikuje twój wybór. Jeśli przewertowałeś Forum, to pewnie zauważyłeś, że te same rodzaje pyszczaków potrafią zachowywać się różnie. Powodem może być wielkość akwarium, obsada, oświetlenie, wystrój i pewnie jeszcze kilka innych zależności...nawet to kiedy trafiły do akwarium. Kup to co Ci się podoba, obserwuj, reaguj...jesteś tu bogiem. Podstawowe informacje już masz.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla "ułatwienia" podam, że występuje ona też jako Lethrinops:)


Jednak nie wprowadzajmy zamieszania. Obecnie ta ryba ze zdjeć to Ctenopharynx nitidus.

Jest w fishbase i na liście IUCN.

Ale wiadomo, jak zwykle misz masz nazewnictwowy.

Wlasnie patrzę ze to jest to zródło gdzie napisali ze mężczyźni kopia kopce:)

Dzięki za odnalezienie źrodła.

Dopisuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.